Informujemy, że wg nowych przepisów w przypadku kontaktu dziecka z pracownikiem przedszkola zakażonym covid-19 obowiązkowa kwarantanna obejmuje tylko dzieci, które miały z nim kontakt. Rodziców oraz inne osoby zamieszkujące z dzieckiem kwarantanna nie obowiązuje.
NOWE ZASADY OBEJMOWANIA OBOWIĄZKOWĄ KWARANTANNĄ Z POWODU NARAŻENIA NA CHOROBĘ WYWOŁANĄ WIRUSEM SARS-COV-2 - BRAK WYDAWANIA DECYZJI ADMINISTRACYJNYCH NA KWARANTANNĘ PRZEZ ORGAN PIS
Z dniem 26 października 2020 r., w związku z wejściem w życie zmian rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r. poz. 1758, z późn. zm.), wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23 października 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r. poz. 1871):
W przypadku objęcia przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krakowie osoby kwarantanną z powodu narażenia na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2, informacja o tym umieszczona zostanie
w przeznaczonym do tego celu systemie teleinformatycznym.
Decyzji organu inspekcji sanitarnej nie wydaje się.
Informacja o objęciu kwarantanną osoby, której ona dotyczy, zostanie przekazana ustnie,
za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, w tym przez telefon.
Prezes ZUS podczas poniedziałkowej (26 października) konferencji prasowej zapowiedziała, że w ciągu kilku dni ZUS wdroży projekt, który pozwoli Zakładowi na samodzielne pobieranie z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia danych o osobach przebywających na kwarantannie lub w izolacji. Te dane będą udostępniane płatnikom składek na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Chodzi o to, aby w sposób skuteczniejszy i szybszy decyzje sanepidu dotyczące kwarantanny czy też izolacji mogły się przenieść na stwierdzenie uprawnień do świadczeń, zwłaszcza chorobowych" – podkreśliła prof. Uścińska.