• Oddział VII

• Zamierzenia wychowawczo-dydaktyczne na KWIECIEN 2024

w Oddziale VII Grupie PSZCZÓŁKI

1.Wiosna w kolorach.

Omawiając tę tematykę utrwalimy wcześniej poznane kolory . Poszukamy kolorów w naszym otoczeniu i w przyrodzie. Będziemy omawiali kolorystykę w typowo wiosennych barwach. Dowiemy się co jest charakterystyczne i zielone na wiosnę, w jakich kolorach kwitną wiosenne kwiaty. Nauczymy się ich nazw .Przeglądniemy encyklopedię Zwierząt i sprawdzimy czy wszystkie żaby są zielone. Przeczytamy informacje na temat ich życia i wyglądu , sposobu odżywiania się. Podczas spacerów po parku i nad rzeką będziemy obserwować dzikie kaczki, łabędzie i zmieniającą się przyrodę .

2. Wiosenne owady.

Zapoznamy się z mieszkańcami łąki, dowiemy się jakie owady są charakterystyczne dla wiosny i gdzie najczęściej można je spotkać.

Obejrzymy prezentacje multimedialne, które pozwolą nam z bliska zobaczyć niektóre owady. Dowiemy się jak krasnal Wiercipiętek poznał komara. Obejrzymy „oczy „ u motyli i porozmawiamy o tym, przed kim one chronią te małe owady. Spacerując po wiosennej łące będziemy obserwowali jej małych mieszkańców – biedronki, muchy, komary, osy i pszczoły.

3. Na grządce w ogrodzie.

Dowiemy się jakie porządki trzeba zrobić na wiosnę w ogrodzie aby móc siać i sadzić nowe rośliny. Poznamy narzędzia wykorzystywane do prac ogrodowych, ustalimy zasady bezpiecznego posługiwania się sprzętem i narzędziami ogrodniczymi. Opowiemy sobie jak zbudowana jest każda roślina, czym różni się sadzenie od siania oraz jakie warunki muszą być spełnione aby roślinka mogła pięknie wyrosnąć. Założymy zielony kącik w sali , w którym posiejemy rzodkiewkę, posadzimy ziemniaki i fasolę .

Obejrzymy przedszkolny ogródek i zagospodarujemy swoją grządkę.

4. Dużo wiem i potrafię.

Przypomnimy sobie nasze grupowe zasady zgodnej zabawy i nauki. Będziemy uczyć się współpracy w grupach i parach podczas wykonywania powierzonych nam zadań. Przypomnimy już nam znane i poznamy nowe „czarodziejskie słowa”. Omawiając temat o spostrzegawczości, będziemy układali historyjki obrazkowe, puzzle, oraz matematyczne rytmy. Utrwalimy poprawne liczenie w zakresie 6 podczas gry w domino i zabaw z kostką. Nauczymy się układać zagadki słowno- obrazkowe .

Wiersz : Inga Gajewska

WIOSNA „

Zima mroźna minęła
          I wiosna się zaczęła
          Ciepła, miła wiosna
          Na spacery chodzić można.
          Można bawić się na ławce
          I huśtać na huśtawce.
          Na wiosnę wymarzoną czekaliśmy
          I wnet nastała:
          Ciepła, miła i kochana-
          Jak nasza mama.
          Lecz, gdy lato nastanie
          Będzie bardzo, bardzo fajnie
          Zapomnimy o wiośnie
          I przez całe lato będziemy bawić się radośnie.

Piosenka- Wiosna w błękitnej sukience

Wiosna w błękitnej sukience
          bierze krokusy na ręce.
          Wykąpie je w rosie świeżej
          i w nowe płatki ubierze.
          ref: Wiosna buja w obłokach,
          wiosna płynie wysoko,
          wiosna chodzi po drzewach,
          wiosna piosenki śpiewa.
          Potem z rozwianym warkoczem
          niebem powoli gdzieś kroczy.
          Wysyła promyki słońca
          i wiersze pisze bez końca.
          ref: Wiosna buja w obłokach…
          Nocą się skrada z kotami,
          chodzi własnymi drogami.
          A teraz śpi już na sośnie
          i nie wie, że sosna rośnie.