• Oddział VI

"Tygryski"

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNE

MORSKIE PODRÓŻE I OPOWIEŚCI

• Kształtowanie nawyku przestrzegania zasad zachowania zapewniających porządek i bezpieczeństwo własne oraz partnerów zabawy.
          • Doskonalenie umiejętności rozumienia i wyjaśniania znaczenia umownych symboli i znaków znajdujących się w otoczeniu, np. alfabet Morse’a, sygnały świetlne, dźwiękowe.
          • Wzbogacanie wiedzy na temat środków transportu, roślin i zwierząt wodnych
          • Wdrażanie do wykonywania własnych eksperymentów językowych, nadawania znaczenia czynnościom, nazywania ich, tworzenia żartów językowych i sytuacyjnych
          • Rozwijanie zainteresowania literami i czytaniem, odczytywania krótkich wyrazów utworzonych z poznanych liter.
          • Doskonalenie umiejętności klasyfikowania jakościowego i ilościowego przedmiotów.
          • Kształtowanie umiejętności tworzenia i odczytywania zapisów działań matematycznych.

W ŚWIECIE KSIĄŻEK

DBAMY O NASZĄ PLANETĘ

• Utrwalenie pojęć „globus”, „ekolog” i „planeta Ziemia”, kształtowanie nawyku segregowania odpadów, oszczędzania wody, energii; kształtowanie zachowań proekologicznych.
          • Budowanie poczucia odpowiedzialności za planetę z myślą o przyszłych pokoleniach.
          • Utrwalenie wiedzy na temat kolorów śmietników i surowców, które do nich należy wrzucać, wprowadzenie pojęć kompost, wysypisko, sortownia, kształtowanie umiejętności segregowania śmieci.
          • Zapoznanie i utrwalenie wiedzy o odnawialnych źródłach energii.
          • Wprowadzenie pojęcia „recykling”, „drugie życie przedmiotów”, rozwijanie wyobraźni, kreatywności dziecka.
          • Kształcenie postawy „Nie wyrzucaj, wykorzystaj”.

JESTEM POLAKIEM I EUROPEJCZYKIEM

• Kształtowanie poczucia przynależności do narodu, budzenie postawy patriotycznej, wyrażanie szacunku wobec innych osób.
          • Rozwijanie umiejętności analizy głoskowej i sylabowej wyrazów, rozwijanie umiejętności budowania wypowiedzi.
          • Zapoznanie z wybranymi zabytkami Warszawy, utrwalanie właściwego zachowania podczas słuchania i śpiewania hymnu państwowego.
          • Doskonalenie umiejętności matematycznych w zakresie przeliczania, ćwiczenie umiejętności klasyfikowania.
          • Poznawanie nazw największych miast w Polsce i lokalizowanie ich na mapie.
          • Nauka tańca ludowego, rozwijanie sprawności ruchowej, poznanie znaczenia słowa „tradycja”, kształtowanie umiejętności współpracy w grupie
          • zapoznanie z nazwą „Europa”, przybliżenie celów współdziałania państw w Unii Europejskiej, poznanie nazw wybranych państw europejskich i określenie, gdzie znajdują się na mapie.

Wiersz:

Joanna Białobrzeska

"Moja mała ojczyzna"

Jest na mapie mała kropka,
          ja tu mieszkam, tu mnie spotkasz.
          Jest ciekawie i wesoło
          w moim świecie naokoło.

Na podwórku trzy kałuże,
          położyły się przy murze,
          trzepak bardzo dziś kaprysi -
          duży dywan na nim wisi.

Słońce z cieniem gra tu w berka,
          pan kominiarz z dachu zerka,
          teraz chyba każdy przyzna,
          że jest piękna ma Ojczyzna!

Piosenka:

sł. Justyna Holm, muz. Majka Jeżowska

„Moja planeta”

Moja planeta jest całkiem nie z tej ziemi

Moja planeta nie ma ceny

Moja planeta jest rano niewyspana

Moja planeta jest tam gdzie Ty i mama.

Moja planeta nie spadła tu z księżyca

Moja planeta to tajemnica

Moja planeta raz zimna raz przegrzana

Moja planeta jest tam gdzie Ty i mama.

Ref.

SOS - to Ziemia woła ludzi

Jutro tlen już trudniej będzie zbudzić

SOS - ratujmy siebie sami