• Jak uczymy dzieci kulturalnych zachowań

Ważnym zadaniem przedszkola jest kształtowanie cech i postaw dziecka, pozwalających mu w przyszłości na uczestnictwo w życiu społecznym.
          Dlatego też w naszym przedszkolu dużo uwagi poświęcamy kształtowaniu prawidłowych relacji społecznych, uczymy określonych form zachowania, przestrzegania ustalonych zasad i reguł.

Podczas całego pobytu w przedszkolu już od najmłodszych lat uczymy dzieci „czarodziejskich słów”: proszę, przepraszam, dziękuję, dzień dobry, do widzenia.

W czasie zabaw swobodnych zwracamy uwagę na zgodną zabawę i umiejętność dzielenia się zabawkami, a po jej zakończeniu staramy się aby wszystkie dzieci wzięły udział w porządkowaniu miejsca swojej zabawy.

Często organizujemy gry dydaktyczne, które uczą dzieci dostosowania się w zabawie do reguł i przestrzegania ustalonych zasad.

Dzieci starsze pełniąc dyżury uczą się odpowiedzialności.

Jednak nauka kulturalnego zachowania nie jest sprawą prostą ani dla dziecka, ani dla nauczycieli. Wymaga czasu, cierpliwości,
          a przede wszystkim zgodnej współpracy rodziców z nauczycielami. Aby nasze oddziaływania przyniosły zamierzony skutek musimy działać razem.

DROGI RODZICU PAMIĘTAJ

1: Swoim zachowaniem dawaj przykład do naśladowania

Jeśli chcesz nauczyć swoje dziecko kulturalnego zachowania, pokaż mu to na własnym przykładzie. Maluchy uważnie obserwują dorosłych w codziennych sytuacjach i starają się ich naśladować, zawsze i wszędzie bądź dla dziecka wzorem.

2: Używaj „magicznych” słów

Kiedy mówisz do dziecka, dodawaj zawsze „magiczne” słowa „proszę” i „dziękuję”. Tak samo zwracaj się do osób, które przychodzą do twojego domu. Gdy dziecko osłucha się grzeczności, poprzez naśladownictwo przeniesie je do własnego słownika.

3: Zachęcaj dziecko, by używało „magicznych” słów

Gdy dziecko prosi o coś w formie „ Daj!”, powiedz: „A jakie jest magiczne słowo?”, zachęcając, by werbalnie poprosiło o daną rzecz. Po jej otrzymaniu zapytaj: „I co ty na to?”, aby dziecko odpowiedziało: „Dziękuję” i dodaj: „Proszę bardzo”.

4: Służ przykładem grzecznego zachowania

Wchodząc/wychodząc z dzieckiem do domu, sklepu czy przedszkola zawsze używaj słów: dzień dobry/do widzenia Wyjaśnij dziecku, że tak zawsze postępuje kulturalny człowiek. Proś dziecko aby ono zachowywało się tak samo. Jeśli o tym zapomni, cierpliwie przypominaj mu.

5: Doceniaj dobre maniery u innych

Zwróć uwagę na poprawne zachowanie innych osób. Gdy ktoś pokazał swoje dobre maniery lub użył grzecznych słów w stosunku do kogoś, pokaż to dziecku i wyjaśnij, dlaczego jest to dobre.

6: Podaj dziecku przykłady dobrych manier

Wyjaśnij dziecku, że dobre maniery to także otwarcie drzwi do samochodu czy pomoc w niesieniu torby.

7: Ucz dziękowania za drobne przysługi

Wyjaśnij dziecku, że należy zawsze podziękować osobie, która wyświadcza nam jakąś przysługę. Stwórz okazje dziecku aby mogło samo wykonać Tobie lub komuś innemu jakąś drobną przysługę. Zawsze pamiętaj aby mu za to serdecznie podziękować.

8: Ucz sprzątania po sobie

Wyjaśnij dziecku, że kulturalne zachowanie nakazuje zawsze odkładać na miejsce to, co bierzemy. Już od najmłodszych lat uczmy dzieci sprzątania po zabawie. Nie wyręczajmy ich w tym. Aby zachęcić do sprzątania można zaoferować swoją pomoc. Można też wprowadzać elementy zabawy np. „Kto odłoży na półkę więcej zabawek”.

9: Ucz przestrzegania umów

Naucz dziecko przestrzegania umów i zasad. Graj z nim w gry i loteryjki. Pozwól dziecku poczuć radość zwycięstwa ale też daj mu okazję do akceptacji porażki. Konsekwentnie wymagaj tego o co prosiłeś. Dbaj aby powierzone zadania do wykonania zawsze były na miarę możliwości i umiejętności dziecka.

10: Ucz właściwego zachowania przy stole

Już od najmłodszych lat naucz dziecko posługiwania się sztućcami. Zadbaj o to by były one dla dziecka bezpieczne. Zwracaj uwagę aby nie wstawało od stołu podczas jedzenia”. Wytłumacz dlaczego nie można „mówić z pełna buzią”, czy też bawić się jedzeniem. Chwal dziecko za grzeczne zachowanie przy stole.

Pamiętaj, że to właśnie rodzice są przede wszystkim wzorem dla swojego dziecka

Opracowała Agata Pagacz