• Innowacja pedagogiczna: Czytanie globalne – przygotowanie do czytania w języku angielskim.

Czytanie globalne – przygotowanie do czytania w języku angielskim.

Nazwa placówki: Przedszkole Samorządowe nr 3 w Skawinie

Autor: Agnieszka Cichocka

Temat: Czytanie globalne – przygotowanie do czytania w języku angielskim.

Data wprowadzenia: wrzesień 2020

1. Zakres innowacji:

Adresatami innowacji są dzieci z oddziałów przedszkolnych: III, IV, V, VI.   Rozpoczęcie innowacji nastąpi we wrześniu 2020 i trwać będzie  do momentu opuszczenia przez dzieci przedszkola. Zajęcia innowacyjne odbywać się będą w trakcie każdych zajęć językowych, dwa razy w tygodniu.

2. Cele innowacji:

Cel główny: rozwijanie kompetencji językowych dzieci.

Cele szczegółowe:

• promowanie języka angielskiego wśród dzieci,
          • uatrakcyjnienie sposobu nauczania i uczenia się języka angielskiego,
          • poszerzanie słownictwa poprzez różnorodne formy pracy z językiem obcym,
          • rozwijanie umiejętności rozpoznawania wzrokowego słów angielskich,
          • rozwijanie u dzieci poczucia własnej wartości oraz wiary we własne możliwości,
          • rozwijanie wiedzy i sprawności językowych,
          • przygotowanie dzieci do czytania w języku angielskim.

3. Formy pracy:

Główną formą pracy będzie praca grupowa – wspólne powtarzanie, odczytywanie oraz rozpoznawanie słów oraz zabawy w materiałem wyrazowym. Pozwoli to dzieciom na bezpieczny emocjonalnie oraz zgodny z ich potrzebami  (m.in. zabawy, różnorodności, ruchu) proces nauki.

4. Przewidywane efekty:

dla dzieci:

• podniesienie motywacji do nauki języka angielskiego,
          • wzbogacenie czynnego i biernego zasobu słownictwa,
          • rozwój umiejętności rozpoznawania słów w języku obcym, przez co ułatwienie dalszego przyswajania języka,
          • wzrost pewności siebie i satysfakcji z pogłębiania znajomości języka obcego.

dla przedszkola:

• wzbogacenie oferty edukacyjnej przedszkola poprzez uatrakcyjnienie oraz podniesienie jakości zajęć,
          • budowanie pozytywnego wizerunku przedszkola wśród dzieci i rodziców, jako placówki dbającej o językowy rozwój swoich wychowanków,
          • podniesienie jakości pracy przedszkola.

5. Tematyka zajęć:

W pierwszym etapie czytanie będzie realizowane na poziomie słowa – zapisanego czarnymi, drukowanymi literami na białym tle. Zakres tematyczny słownictwa skorelowany będzie z aktualnie realizowanymi tematami np. cyfry, kolory, zwierzęta, cześci ciała, zabawki. Drugi etapem będzie czytanie prostych wyrażeń o tematyce bliskiej dziecku np. swoje imię, emocje, upodobania.

6. Ewaluacja

Ewaluacja innowacji będzie realizowana pod koniec roku szkolnego. Na bieżąco prowadzona będzie obserwacja pracy i postępów uczniów podczas zajęć.

Sposoby ewaluacji:

-obserwacja pracy i zaangażowania uczestników innowacji podczas zajęć,

-analiza efektów pracy dzieci.