• Polityka Ochrony Dzieci Przed Krzywdzeniem

        • Polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem w Przedszkolu Samorządowym nr 3 w Skawinie

           

          Preambuła

          Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników placówki jest działanie dla dobra dziecka. Pracownik placówki traktuje dziecko z szacunkiem oraz uwzględnia jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przez pracownika wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie. Pracownik placówki, realizując te cele, działa w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych danej placówki oraz swoich kompetencji.

           

          Rozdział I    Objaśnienie terminów

          §1

          Pracownikiem placówki jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, wolontariusze, praktykanci i osoby odbywające staż.

          Dzieckiem jest każda osoba do ukończenia 18 roku życia.

          Rodzicem/opiekunem  dziecka jest rodzic, rodzic zastępczy lub opiekun prawny

          Zgoda rodzica/opiekuna dziecka oznacza zgodę co najmniej jednego z rodziców dziecka/rodzica zastępczego lub opiekuna prawnego. W przypadku braku porozumienia między rodzicami/opiekunami dziecka należy poinformować rodziców o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd rodzinno-opiekuńczy.

          Krzywdzenie dziecka to popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę dziecka przez jakąkolwiek osobę, lub zagrożenie dobra dziecka, w tym jego zaniedbywanie.   Krzywdzeniem jest:

          Przemoc fizyczna – jest to celowe uszkodzenie ciała, zadawanie bólu lub groźba uszkodzenia ciała.

          Przemoc emocjonalna – to powtarzające się poniżanie, upokarzanie i ośmieszanie dziecka, wciąganie dziecka w konflikt osób dorosłych, manipulowanie nim, brak odpowiedniego wsparcia, uwagi i miłości, stawianie dziecku wymagań i oczekiwań , którym nie jest ono w stanie sprostać.

          Przemoc seksualna – to angażowanie dziecka w aktywność seksualną przez osobę dorosłą. Wykorzystywanie seksualne odnosi się do zachowań z kontaktem fizycznym (np. ocieranie się, dotykanie dziecka, współżycie z dzieckiem) oraz zachowania bez kontaktu fizycznego (np. pokazywanie dziecku materiałów pornograficznych, podglądanie, ekshibicjonizm).

          Zaniedbywanie – to niezaspokajanie podstawowych potrzeb materialnych i emocjonalnych dziecka przez rodzica/opiekuna prawnego, nie zapewnienie mu bezpieczeństwa, odpowiedniego jedzenia, ubrań, schronienia, opieki medycznej, bezpieczeństwa, brak nadzoru w czasie wolnym oraz odpowiedniej opieki podczas wypełniania obowiązku szkolnego.

          Osoba odpowiedzialna za Politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem to wyznaczony przez dyrektora placówki pracownik sprawujący nadzór nad realizacją Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem w placówce.

          Dane osobowe dziecka to wszelkie informacje umożliwiające identyfikację dziecka.

          Zespół Interwencyjny - zespół powołany przez dyrektora przedszkola
          w skomplikowanych przypadkach. W skład zespołu wchodzą: osoby odpowiedzialne za Politykę Ochrony Dzieci, nauczyciele uczący dziecko, pedagog/psycholog, dyrektor.

          Plan pomocy dziecku- zawiera wskazania dotyczące:
          a) podjęcia przez placówkę działań w celu zapewnienia dziecku bezpieczeństwa, w tym zgłoszenie podejrzenia krzywdzenia do odpowiedniej placówki;
          b) wsparcia, jakie przedszkole zaoferuje dziecku;
          c)zalecenia dla rodziców/opiekunów;
          d)skierowanie dziecka do specjalistycznej placówki pomocy dziecku, jeżeli istnieje taka potrzeba.

           

          Rozdział  II
          Zasady bezpiecznych relacji pomiędzy pracownikami placówki, a dziećmi

          §2

          1. Pracownicy przedszkola posiadają wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka krzywdzenia dziecka.
          2. Pracownicy dbają o bezpieczeństwo dzieci podczas pobytu w przedszkolu, monitorują sytuacje i dobrostan dziecka.
          3. Pracownicy równo traktują wszystkie dzieci bez względu na ich pochodzenie, wygląd, przekonania, odnoszą się z szacunkiem do ewentualnej inności dziecka np. w zakresie przekonań, trudności rozwojowych itp.
          4. Pracownicy pomagają dzieciom w czynnościach samoobsługowych, w tym czynnościach higienicznych w zależności od umiejętności rozwojowych, potrzeb dziecka i uzgodnień
            z rodzicami.
          5. Nauczyciele organizują zajęcia i zabawy zapewniające dzieciom wszechstronny rozwój, dostosowując zadania do potrzeb i możliwości dzieci, wspierając dzieci w pokonywaniu trudności.
          6. Dopuszczalny kontakt fizyczny powinien być w naturalny sposób związany z zabawą, pomocą dziecku w czynnościach higienicznych, koniecznością zapewnienia dziecku bezpieczeństwa lub potrzebą uspokojenia dziecka.
          7. Pracownicy podejmują działania wychowawcze mające na celu kształtowanie prawidłowych postaw społecznie akceptowanych.
          8. W każdej grupie obowiązuje kodeks przedszkolaka z zasadami regulującymi funkcjonowanie w grupie. Pozytywne zachowania dzieci wzmacniane są poprzez nagradzanie: słowne tj. pochwała indywidualna, pochwała w obecności dzieci, pochwała przekazana rodzicowi, drobne nagrody rzeczowe
          9. Za zachowania niepożądane dzieci ponoszą konsekwencje. W każdej sytuacji dziecko jest informowane o konsekwencji zachowania. Konsekwencją nieodpowiedniego zachowania jest odsunięcie dziecka od zabawy na określony czas, zmiana aktywności, odebranie przywileju lub w razie potrzeby inne konsekwencje uzgodnione z rodzicem/rodzicami.
          10. Niedopuszczalne jest stosowane przez pracowników przedszkola jakiejkolwiek przemocy wobec dzieci.
             

           

           

           

          Rozdział III Rozpoznawanie i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci:

          § 3

          1. Pracownicy placówki posiadają wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci.
          2. Nauczyciele na bieżąco monitorują sytuację dzieci poprzez obserwacje oraz rozmowy z dzieckiem, rozmowy z rodzicami.
          3. W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka, nauczyciele lub dyrektor przedszkola podejmują rozmowę z rodzicami, przekazując informację na temat dostępnej oferty wsparcia i motywują ich do szukania pomocy.
          4. W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka nauczyciel dziecka jest zobowiązany do monitorowania dobrostanu dziecka, poprzez obserwację wyglądu dziecka, obserwację zachowania, analizę prac plastycznych, rozmowy z dzieckiem oraz jego rodzicami/ opiekunami, rozmowy z innymi pracownikami, a w razie potrzeby z instytucjami wspomagającymi ochronę dziecka.
          5. W przypadku podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone stosowana jest Procedura interwencji w przypadku krzywdzenia dziecka

           

          Rozdział IV Procedury interwencji w przypadku krzywdzenia dziecka

          § 4

          1. W przypadku stwierdzenia przez pracownika przedszkola podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, pracownik ma obowiązek zgłoszenia tego faktu do Osoby odpowiedzialnej za Politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem, która sporządza notatkę Zgłoszenie podejrzenia krzywdzenia załącznik nr 1 oraz informuje o tym Dyrektora.
          2. Osoba odpowiedzialna za politykę ochrony dziecka przed krzywdzeniem niezwłocznie podejmuje działania mające na celu zebranie informacji, przeprowadza rozmowy z  pracownikami mogącymi mieć informacje w sprawie i przekazuje je do Dyrektora .
          3. Dyrektor przedszkola wzywa rodziców lub opiekunów prawnych dziecka, którego krzywdzenie podejrzewa, w celu poinformowania ich o podejrzeniu i przedstawieniu zebranych informacji w sprawie Notatka ze spotkania z rodzicami/ opiekunami
             załącznik nr 2
          4. Nauczyciel grupy, do której uczęszcza dziecko, sporządza opis sytuacji przedszkolnej i rodzinnej dziecka na podstawie rozmów z dzieckiem, rodzicami, pracownikami i na jego podstawie ustala plan pomocy dziecku.
          5. Nauczyciel przedstawia  rodzicom plan pomocy dziecku z zaleceniem współpracy przy jego realizacji. W przypadku braku współpracy nauczyciel  zgłasza ten fakt dyrektorowi przedszkola.
          6. Dyrektor składa wniosek do CUS w Skawinie o wgląd w sytuację rodzinną dziecka załącznik nr 3 Dalszy tok postępowania w zależności od ustaleń CUS.

           

          § 5

          1. W przypadkach bardziej skomplikowanych, przypadkach o dużym nasileniu, np. dotyczących znęcania fizycznego i psychicznego lub przypadkach wykorzystywania seksualnego, dyrektor powołuje zespół interwencyjny i wyznacza przewodniczącego zespołu.
          2. W przypadku gdy podejrzenie krzywdzenia zgłosili opiekunowie dziecka, powołanie zespołu jest obligatoryjne.
          3. Przewodniczący zespołu interwencyjnego zaprasza rodziców/opiekunów dziecka na spotkanie w celu omówienia zgłoszonego podejrzenia. Jeżeli podejrzanym o krzywdzenie jest rodzic, na spotkanie nie zaprasza się drugiego z rodziców. Z przebiegu spotkania sporządza się protokół.
          4. Dyrektor przedszkola  lub przewodniczący zespołu interdyscyplinarnego informuje rodziców/opiekunów  dziecka o obowiązku placówki polegającym na zgłoszeniu uzasadnionego podejrzenia krzywdzenia dziecka do odpowiedniej instytucji.
          5. Zespół interwencyjny sporządza opis dotyczy sytuacji przedszkolnej i rodzinnej dziecka na podstawie rozmów z dzieckiem, rodzicami, osobami pracującymi  z dzieckiem i na jego podstawie ustala plan pomocy dziecku.
          6. Z przebiegu spotkania zespołu interwencyjnego przewodniczący sporządza się kartę interwencji, której wzór stanowi załącznik nr 4 do niniejszej polityki. Kartę umieszcza się w indywidualnej teczce dziecka.
          7. Przewodniczący zespołu interwencyjnego przedstawia  rodzicom plan pomocy dziecku
            z zaleceniem współpracy przy jego realizacji. W przypadku braku współpracy Przewodniczący zgłasza ten fakt dyrektorowi przedszkola.  
          8.  Dyrektor przedszkola,  w przypadku braku współpracy, braku wyraźnej poprawy bezpieczeństwa dziecka lub w przypadku nagłego pogorszenia sytuacji dziecka składa zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa do prokuratury/policji lub składa do CUS formularz „Niebieska Karta A” załącznik nr 5
          9. Dalszy tok postępowania leży w kompetencjach instytucji, do której zostało skierowane zawiadomienie.

           

          § 6

          1. W przypadku zaistnienia podejrzenia krzywdzenia dziecka przez pracownika przedszkola procedura postępowania przebiega identycznie, jak w przypadku zgłoszenia krzywdzenia przez rodziców/opiekunów prawnych, z tym że w przypadku zgłoszenia uzasadnionego podejrzenia krzywdzenia dziecka dyrektor podejmuje
            w stosunku do osoby krzywdzącej dziecko działania wynikające z Karty Nauczyciela lub Kodeksu Pracy.
          2. W przypadku gdy podejrzenie krzywdzenia zgłosili opiekunowie dziecka,
            a podejrzenie to nie zostało potwierdzone, Dyrektor lub osoba odpowiedzialna za Politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem informuje o tym fakcie pna piśmie opiekunów dziecka.

          § 7

          1. Wszystkie dokumenty związane z podejrzeniem krzywdzenia oraz procedurą interwencji
            w przypadku krzywdzenia dziecka są gromadzone w indywidualnej teczce dziecka.
          2. Wszyscy pracownicy instytucji i inne osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych podjęły informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje
            z tym związane, są zobowiązani do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.

           

           

           

          Rozdział V    Zasady ochrony danych osobowych dziecka

          §8

          1. Dane osobowe dziecka podlegają ochronie na zasadach określonych w Ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. ochronie danych osobowych.
          2. Pracownik placówki ma obowiązek zachowania w tajemnicy danych osobowych, które przetwarza, oraz zachowania w tajemnicy sposobów zabezpieczenia danych osobowych przed nieuprawnionym dostępem.
          3. Dane osobowe dziecka są udostępniane wyłącznie osobom i podmiotom uprawnionym na podstawie odrębnych przepisów.
          4. Pracownik placówki jest uprawniony do przetwarzania danych osobowych dziecka i udostępniania tych danych w ramach zespołu interdyscyplinarnego, powołanego w trybie Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
          5. Pracownik placówki może wykorzystać informacje o dziecku w celach szkoleniowych lub edukacyjnych wyłącznie z zachowaniem anonimowości dziecka oraz w sposób uniemożliwiający identyfikację dziecka.
          6. Pracownik przedszkola nie udostępnia przedstawicielom mediów informacji o dziecku, jego opiekunach i sytuacji rodzinnej.
          7. Pracownik  przedszkola, w wyjątkowych i uzasadnionych sytuacjach, może wypowiedzieć się w kontakcie z przedstawicielami mediów o sprawie dziecka lub jego opiekuna – po wyrażeniu pisemnej zgody przez opiekuna dziecka.

           

           Rozdział VI Zasady ochrony wizerunku dziecka

          §9

          1. Przedszkole zobowiązuje się do chronienia wizerunku dziecka.
          2. Upublicznienie przez pracownika wizerunku dziecka utrwalonego w jakiejkolwiek formie wymaga pisemnej zgody rodzica/opiekuna prawnego.
          3. Rodzice/opiekunowie dzieci  wyrażają pisemną zgodę na umieszczanie zdjęć i nagrań na stronie internetowej przedszkola, na tablicach na terenie przedszkola  i wykorzystywanie wizerunku dziecka w materiałach promocyjnych przedszkola.
          4. Pracownikowi   nie wolno umożliwiać przedstawicielom mediów utrwalania wizerunku dziecka (filmowanie, fotografowanie) na terenie przedszkola bez pisemnej zgody opiekuna dziecka.
          5. W celu uzyskania zgody opiekuna dziecka na utrwalanie wizerunku dziecka, pracownik przedszkola  może skontaktować się z opiekunem dziecka i ustalić procedurę uzyskania zgody. Niedopuszczalne jest podanie przedstawicielowi mediów danych kontaktowych do opiekuna dziecka bez wiedzy i zgody tego opiekuna.
          6. Jeżeli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości takiej jak: zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda opiekunów na utrwalanie wizerunku dziecka nie jest wymagana.
          7. Wszystkie osoby nie będące pracownikami przedszkola,  zobowiązane są do nie  upubliczniania zdjęć, filmów nagranych na terenie przedszkola z udziałem dzieci, ich rodziców oraz pracowników placówki.


           

          Rozdział VII Zasady dostępu dzieci do Internetu  oraz ochrony ich przed szkodliwymi treściami.

          §10

          1. Dzieci, na terenie przedszkola, nie mają samodzielnego dostępu do Internetu.
          2. Na terenie Przedszkola dostęp dziecka do Internetu  możliwy będzie jedynie pod nadzorem pracownika Przedszkola.
          3. Pracownik, który  udostępnia dzieciom łącze internetowe,   na bieżąco czuwa nad bezpieczeństwem korzystania przez dziecko/dzieci z Internetu oraz podejmuje działania zabezpieczające przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju.
          4. Nauczyciel, który wykorzystuje w pracy z dziećmi łącze internetowe  ma obowiązek zapoznawania dzieci  z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu. Ma także obowiązek przeprowadzenia zajęć edukacyjnych, mających na celu umiejętność rozpoznawania zagrożeń w Internecie

           

          Rozdział VIII     Monitoring stosowania Polityki

          § 11

          1. Dyrektor  monitoruje swoich pracowników w celu zapobiegania krzywdzeniu dzieci. Każdy z pracowników nie pedagogicznych podpisuje oświadczenie o niekaralności za przestępstwa seksualne oraz przestępstwa z użyciem przemocy na szkodę małoletniego załącznik nr 6.
            W stosunku do pracowników pedagogicznych pobierane jest zaświadczenie z sądu.
          2. Dyrektor Przedszkola wyznacza osobę/osoby odpowiedzialne za monitorowanie realizacji Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem w przedszkolu.
          3. Wyznaczone przez Dyrektora Przedszkola osoby są odpowiedzialne  za monitorowanie realizacji Polityki, za reagowanie na sygnały naruszenia Polityki oraz za proponowanie zmian.
          4. Osoby odpowiedzialne za monitorowanie realizacji Polityki , przeprowadzają wśród pracowników przedszkola, raz na 12 miesięcy, ankietę monitorującą poziom realizacji Polityki, gdzie pracownicy mogą proponować zmiany oraz wskazywać naruszenia Polityki
            w Przedszkolu. Wzór ankiety stanowi załącznik nr 7 do niniejszej Polityki.
          5. Osoby odpowiedzialne za monitorowanie realizacji Polityki bezpieczeństwa w przedszkolu, dokonują opracowania wypełnionych przez pracowników przedszkola ankiet.  Sporządzają na tej podstawie raport z monitoringu, który następnie przekazują  dyrektorowi.
          6. Przedstawiciele rodziców z każdej grupy mogą zgłaszać swoje uwagi i proponować zmiany w zapisach dokumentu poprzez działającą Radę Rodziców w ciągu całego roku szkolnego.
          7. Dyrektor wprowadza do Polityki niezbędne zmiany i ogłasza pracownikom/rodzicom/prawnym opiekunom dzieci nowe brzmienie Polityki.

           

          Rozdział IX    Przepisy Końcowe

          § 12

          1. Polityka Ochrony Dzieci przed Krzywdzeniem wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
          2. Ogłoszenie następuje w sposób dostępny dla pracowników Przedszkola Samorządowego nr 3 w Skawinie w szczególności poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń i/lub zamieszczenie na stronie internetowej Przedszkola.
          3. Politykę ochrony dzieci udostępnia się rodzicom poprzez opublikowanie na stronie internetowej przedszkola.
             

           

           

    • Kontakty

      • Przedszkole Samorządowe Nr 3 w Skawinie
      • 12-276-16-02
      • Przedszkole Samorządowe Nr 3 ul. Niepodległości 7 32-050 Skawina 32-050 Skawina Poland
      • Paweł Chochół, tel.: 606487587 email.: iodo@gminaskawina.pl
      • dla rodziców : przedszkole3skawina@gmail.com
    • Logowanie