- Rozwój mowy- umiejętności
- Etapy rozwoju mowy dziecka
- Jak uczymy dzieci kulturalnych zachowań
- Znaczenie zabawy w życiu dziecka
- Nagroda i kara w wychowaniu dziecka
- Propozycje zabaw i ćwiczeń wspierających rozwój dziecka
- Dlaczego warto dzieciom czytać ?
- Jak stymulować mowę dziecka
- Wspomaganie rozwoju mowy dziecka
- Postawy rodzicielskie i ich wychowawcze konsekwencje
- Zdrowie naszych dzieci i ich bezpieczeństwo
- Edukacja ekologiczna w przedszkolu
- Agresja wśród dzieci
- Czy oglądanie telewizji może prowadzić do uzależnienie
- Zabawy teatralne w przedszkolu
- Debiut w przedszkolu
- Dziecko nadpobudliwe w domu i w przedszkolu
- Rozwojowa niepłynność mowy
- Zdrowa dieta przedszkolaka
- Zalety przedszkola
- Profilaktyka rozwojowej niepłynności mowy
- 10 faktów dotyczących wody. Pić czy nie pić?
- Pieczywo pełnoziarniste kontra kajzerka
- Jak rozwijać umiejętności matematyczne u dziecka
- Jak rozpoznawać i rozwijać talenty u dziecka
- Integracja sensoryczna
Debiut w przedszkolu
Mamo, tato - idę do przedszkola!
Porada dla rodziców przyprowadzających po raz pierwszy dziecko do przedszkola
Pierwsze dni w przedszkolu to niewątpliwie duży stres zarówno dla dziecka, jak i rodziców, a proszę mi wierzyć, również dla nauczycieli. Wkraczamy w zupełnie nowe, nieznane środowisko i jedynie możemy podejrzewać czego możemy się spodziewać. Artykuł ten kieruję przede wszystkim do rodziców, aby zrozumieli i spróbowali ułatwić dziecku przejście przez pierwszy etap bycia przedszkolakiem. Dobre samopoczucie dziecka w grupie przedszkolnej jest naszym wspólnym dobrem. Istnieje kilka sposobów na optymistyczne podejście do nowego etapu życia dziecka co jest już gwarantem połowy sukcesu.
Odwiedziny w przedszkolu
Warto odwiedzić przedszkole wcześniej, nim na dobre dziecko w nim zagości. Można pokazać mu budynek i przedszkolny ogródek zabaw. Jeśli jest taka możliwość również sale oraz miejsca w przedszkolu z których będzie korzystał takie jak szatnie czy toalety. Przedszkole jako miejsce przestaje być w ten sposób obce dla dziecka i stwarza mu poczucie bezpieczeństwa.
Przygotowanie do pierwszego dnia w przedszkolu
W tym momencie drogi Rodzicu bardzo wiele od Ciebie zależy. Mimo że przeżywasz ten dzień, nie daj dziecku nic po sobie poznać. Staraj się nie uzewnętrzniać swoich obaw mówiąc „ nie wiem jak sobie poradzisz” ani nawet upiększać rzeczywistości mówiąc ze w przedszkolu będzie super, że jest mnóstwo zabawek i fajnie koledzy. Nie zawsze będzie tak kolorowo jak to w życiu, czasem ktoś nie będzie miał ochoty podzielić się zabawką albo do jedzenia będzie coś czego akurat dziecko nie lubi. Przygotuj dziecko w zakresie samoobsługi, postaraj się aby idąc do przedszkola posiało już podstawowe umiejętności w tym zakresie. Omówcie razem harmonogram dnia, uprzedź dziecko co będzie robić w przedszkolu.
Na pewno w tym dniu trzeba poświęcić dziecku dużo czasu i uwagi, nie należy się spieszyć ani wywierać presji na dziecku. Dzień wcześniej spakuj dziecko i wspólnie z nim wybierz ubranko na ten ważny dzień. Wyjdźcie trochę wcześniej, pozwól dziecku zabrać ze sobą swoją ulubioną przytulankę, która pomoże mu przetrwać ten pierwszy dzień.
Rozstanie
W drodze do przedszkola, wytłumacz dziecku co go czeka, uprzedź o rozstaniu i zapewnij dziecko że przyjdziesz po niego po pracy. Nie unikaj tematu rozstania, gdyż zaskoczenie jakie możesz wywołać może być fatalne w skutkach. Rozłąka powinna trwać krótko, jeżeli dziecko zostało do niej wcześniej dobrze przygotowane. Nie przedłużaj sztucznie tego momentu - i tak jest nieunikniony, powiedz dziecku ze je mocno kochasz i ze sobie poradzi a ty odbierzesz je zaraz po pracy. Nigdy nie znikaj bez pożegnania!! Nie martw się że dziecko płacze, w przedszkolu pracuje wykwalifikowany personel który na pewno coś temu zaradzi i nie pozwoli aby jakieś dziecko w przedszkolu było nieszczęśliwe.
Zawsze dotrzymuj słowa
Nie oszukuj dziecka ze zaraz po niego przyjdziesz, dziecko nie dość że wyczuwa kłamstwo to jeszcze niecierpliwi się cały dzień i trwa w oczekiwaniu. Jeśli masz możliwość drogi rodzicu, przez pierwszy tydzień odbieraj dziecko wcześniej z przedszkola. Mów konkretnie kiedy przyjdziesz bo „niedługo” może brzmieć dla dziecka jak cała wieczność. Mów konkretnie „odbiorę cię po obiedzie” lub „po leżakowaniu”. Dziecku łatwiej będzie znieść rozłąkę jeśli będzie miało pewność że dotrzymasz słowa.
Podejmując decyzję o posłaniu dziecka do przedszkola, staraj się dobrze do tego przygotować. Powyższe wskazówki są bardzo przydatne i na pewno ułatwię pierwszy kontakt dziecka z przedszkolem. Pamiętaj, że wszystkie osoby pracujące w przedszkolu zawsze posłużą Ci radą i pomocą. Trzymamy kciuki za przyszłe przedszkolaki.
Opracowała Urszula Adamczyk