- Rozwój mowy- umiejętności
- Etapy rozwoju mowy dziecka
- Jak uczymy dzieci kulturalnych zachowań
- Znaczenie zabawy w życiu dziecka
- Nagroda i kara w wychowaniu dziecka
- Propozycje zabaw i ćwiczeń wspierających rozwój dziecka
- Dlaczego warto dzieciom czytać ?
- Jak stymulować mowę dziecka
- Wspomaganie rozwoju mowy dziecka
- Postawy rodzicielskie i ich wychowawcze konsekwencje
- Zdrowie naszych dzieci i ich bezpieczeństwo
- Edukacja ekologiczna w przedszkolu
- Agresja wśród dzieci
- Czy oglądanie telewizji może prowadzić do uzależnienie
- Zabawy teatralne w przedszkolu
- Debiut w przedszkolu
- Dziecko nadpobudliwe w domu i w przedszkolu
- Rozwojowa niepłynność mowy
- Zdrowa dieta przedszkolaka
- Zalety przedszkola
- Profilaktyka rozwojowej niepłynności mowy
- 10 faktów dotyczących wody. Pić czy nie pić?
- Pieczywo pełnoziarniste kontra kajzerka
- Jak rozwijać umiejętności matematyczne u dziecka
- Jak rozpoznawać i rozwijać talenty u dziecka
- Integracja sensoryczna
Edukacja ekologiczna w przedszkolu
Edukacja ekologiczna w przedszkolu
Jednym z celów wychowania przedszkolnego jest kształtowanie oraz rozwijanie u dzieci stosunku emocjonalnego do otaczającego je środowiska społeczno - przyrodniczego.
Edukacja ekologiczna to uwrażliwianie na rosnącą degradację otoczenia oraz podkreślanie wynikających z tego działań i zagrożeń.
Kształcenie proekologiczne należy zacząć już w wieku przedszkolnym. W tym okresie dziecko jest bardzo podatne na wpływ otoczenia. Przejawia duże chęci poznawcze oraz zdolności polegające na przyswajaniu nowych umiejętności i wiadomości. Skuteczność przyswajania wartości ekologicznych jest w tym okresie największa.
Maluch rozpoczyna poznanie środowiska od najbliższego otoczenia. W otoczeniu tym świat rzeczy, zjawisk przyrodniczych jest najbogatszy i działa na wszystkie zmysły dziecka. Obserwując, dotykając, wąchając, poznaje rozmaitość barw, nowe kształty, zapachy, procesy i zjawiska. Bada cechy przedmiotów. Porównuje, różnicuje, wyciąga wnioski. Zdobyte doświadczenia wyzwalają w nim pozytywne emocje w stosunku do środowiska.
Pierwszym etapem edukacji ekologicznej w przedszkolu jest wskazywanie maluchom przyrody czystej, nienaruszonej w celu rozbudzenia w nich wrażliwości na jej piękno. W drugim etapie pokazujemy dzieciom przyrodę zdewastowaną przez człowieka np. zanieczyszczone rzeki, strumienie, obumierające lasy, unoszące się w powietrzu pyły i dymy wydostające się z kominów przemysłowych. Trzeci etap to zwrócenie uwagi na przyczyny degradacji środowiska oraz uświadomienie jak wyrządzone szkody naprawić albo jak im przeciwdziałać.
Edukacja ekologiczna w przedszkolu realizowana jest na wielu płaszczyznach. Dzieci chętnie biorą udział w wycieczkach i spacerach gdzie obcują z przyrodą, dotykają kory drzew, słuchają szumu lasu, śpiewu ptaków, podziwiają barwy przyrody. W trakcie spacerów obserwują również bezpośrednio działalność techniczną człowieka: samochody, dymiące kominy, które przyczyniają się do zanieczyszczania środowiska. Zdobyte doświadczenia w bezpośrednich kontaktach ze środowiskiem przyrodniczo - technicznym pozwalają później wyrazić swoje przeżycia estetyczne w różnorodnych działaniach między innymi w pracach plastycznych. Dzieci wykonują rysunki, albumy, makiety. Dzieci starsze prowadzą eksperymenty, wykonują plakaty o tematyce przyrodniczo - ekologicznej, makiety ekosystemów, kukły z materiałów odpadowych. Dzieci wykazują duże zaangażowanie w trakcie wykonywanych prac. Co roku uczestniczą w obchodach "Dnia Ziemi", akcji "Sprzątania Świata", akcji sadzenia drzewek w ogrodzie przedszkolnym. Wykazują się swoją wiedzą i umiejętnościami w różnego rodzaju konkursach, przeglądach muzycznych i plastycznych oraz turniejach wiedzy o tematyce proekologicznej.
PRAWA I OBOWIĄZKI MAŁEGO EKOLOGA
Mały ekolog ma prawo zwrócić uwagę innym gdy:
Zaśmiecają środowisko.
Zrywają i depczą rośliny chronione.
Łamią gałązki drzew i krzewów.
Dokuczają zwierzętom i ptakom.
Palą ogniska w lasach i wypalają trawę.
Zatruwają wodę i powietrze.
Mały ekolog ma obowiązek:
Troszczyć się o zieleń przed swoim blokiem, domem i w ogrodzie przedszkolnym.
Opiekować się zwierzętami i ptakami.
Pozostawiać porządek w miejscu w którym przebywa.