Przedszkole Samorządowe Nr 3 w Skawinie

 

Nawigacja


Aktualności

Wydarzenia 2013/2014

27.06.2014 Spotkanie z policjantkami z Komendy Powiatowej w Krakowie.

W piatek do naszego przedszkola przyjechały panie policjantki pracujące w Krakowskiej Komendzie Powiatowej , podczas spotkania z dziecmi opowiedziały jak należy się zachowywac podczas wakacji aby byc bezpiecznym. Wspólnie przypomnielismy sobie znaczenie elementów odblaskowych dla naszego bezpiecznego poruszania się po drogach . Rozmawialiśmy na temat zachowania się na plaży, w duzych skupiskach ludzi , panie policjantki przypomniały dzieciom do kogo mogą się zwrócic z prośbą o pomoc w róznych sytuacjach. Pod koniec spotkania przedszkolaki miały możliwość zadawania pytań naszym gościom , dowiedzieliśmy się dzięki temu na czym polega praca policjanta, z jakich elementów składa się mundur i jakie zagrożenia niesie ze sobą praca w tym zawodzie. Na koniec spotkania wszystkie dzieci otrzymały odblaski , które będą mogły nosic na rękach lub nogach podczas letnich ,  popołudniowych i wieczornych spacerów z rodzicami.

 

25.06.2014  Happening z okazji pożegnania przedszkola.

Dziś na Skawińskim Rynku odbyło się spotkanie dla wszystkich małych i większych uczniów. Przedszkolaki ze skawińskich przedszkoli, uczniowie ze szkół podstawowych a później i gimnazjaliści spotkali się aby pożegnać dobiegający rok szkolny . Imprezę rozpoczęło przedstawienie kukiełkowe w wykonaniu gimnazjalistów " Jak król Kazimierz założył Skawinę" następnie ruszyła wesoła zabawa, wszystkie dzieci podchodziły do przygotowanych stanowisk- malowania twarzy i balonowych zwierzaków , malowania dzbanów, lepienia garnków z masy solnej, zabaw z piłkami, nawet waty cukrowej. Oprócz wspaniałej muzyki i zabawy  przedszkolaki zobaczyły pokaz medyczny przygotowany przez przedstawicieli Polskiego Czerwonego Krzyża, porozmawiali z Panem policjantem i wykonali "badanie dktyloskopijne" (sprawdzali swoje odbicia linii papilarnych)oraz obejrzeli od środka radiowóz policyjny . Bardzo ciekawe było też spotkanie ze Skawińską Ochotniczą Strażą Pożarną podczas którego panowie strażacy pokazali dzieciom jak ważna i niebezpieczna jest praca strażaka , zaprezentowali sprzęt jakiego uzywaja podczas akcji ratunkowo- gaśniczych oraz pozwolili dzieciom poogladać wnętrze wozu strażackiego.  Oprócz ciekawych spotkań ze słuzbami ratowniczymi naszego miasta  dzieci zostały ugoszczone pysznymi ciasteczkami , słodyczami i napojami przygotowanymi przez organizatorów . Dziękujemy za mile spędzony dzień i wspaniałą zabawę ze starszymi kolegami.

 

24.06.2014  Festyn w ogrodzie

 we wtorek w naszym przedszkolnym ogrodzie odbył się jak co roku festyn . Impreza rozpoczęła się od spotkania z bardzo kolorowo ubranym prowadzącym który zaproponował dzieciom wspólną zabawę i powitalny taniec przy piosenkach znanych i lubianych przez wszystkie przedszkolaki. Następnie poszczególne grupy dzieci udały się na zabawę , wtym roku zawitał do naszego ogrodu "Domek do skakania z tygryskiem", który bardzo przypadł do gustu zwłaszcza młodszym dzieciom . Średniaczki z chęcia skakały na trampolinie a starszaki zjeżdżały z ogromnej , dmuchanej zjeżdżalni. Przez cały czas wesołej zabawie dzieci towarzyszyły kolorowe mydlane banieczki unoszace się na wietrze z wydmuchującego je urządzenia oraz przechadzający się po naszym ogrodzie Tygrysek z bajki o Kubusiu Puchatku. W przerwie tańców odbył się kurs puszczania ogromnych kolorowych baniek, które najbardziej podobały się wszystkim, nawet panie skusiły się na tę wspaniałą zabwę wspólnie zdziećmi. W ten festynowy dzień wszystko było super, humory dzieci, uśmiechy, zabawa no i tak długo oczekiwana odpowiednia do zabawy w ogrodzie pogoda:)

13.06.2014   Pokazy Ochotniczej Straży Pożarnej  .

W piatek trzynastego przedszkolaki spotkała nie lada atrakcja. Jednostka OSP Skawina II przygotowała dla nas niezwykle interesujacy pokaz . Panowie strażacy opowiedzieli o swojej trudnej i niebezpiecznej pracy, zaprezentowali różnego rodzaju urzadzenia jakie znajdują się w wozie strażackim i jakich używają podczas akcji . Chłopcom bardzo podobały się różnego rodzaju piły i urządzenia do cięcia, dziewczynkom kombinezony strażackie  i kask z "goglami "- ochronnymi okularami , które chronia przed rażącym w oczy blaskiem ognia .  W trakcie spotkania  wszystkie dzieci dowiedziały się, że strażacy zajmują się nie tylko gaszeniem pożarów ale także, udzielaniem pierwszej pomocy, transportowaniem rannych z różnych miejsc np. ze szczelin w skałach, po wodzie, z płonących budynków i spod gruzów. Dzieci mogły zobaczyć co zawiera "torba medyczna " znajdująca się w wozie strażackim oraz dowiedzieć się jak należy zabezpieczyć miejsce wypadku komunikacyjnego i udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej zanim po rannego przyjedzie karetka pogotowia ratunkowego. Na koniec spotkania na łączce obok starorzecza Skawinki  strażacy urządzili pokaz różnych strumieni wody wydobywających się ze strażackich prądownic. To chyba najbardziej przypadło do gustu naszym przedszkolakom, a i wiaterek zrobił nam psikusa i zawiał mocniej zwracając spory strumień wody na stojące w sporej odległości przedszkolaki. Wszyscy usmiechnięci i zadowoleni wróciliśmy do przedszkola:)

 

10.06.2014   Teatrzyk  o "Rybaku i złotej rybce".

We wtorek 10 czerwca zawitali do nas przedstawiciele Studia Małych Form Teatralnych "Sztuka" z e znaną już dzieciom tradycyjną bajką o "Rybaku i złotej rybce". Tym razem mogliśmy oglądać złotą rybkę w postaci sztuki teatralnej , aktorzy odgrywali poszczególne role , śpiewali piosenki i prezentowali się na tle przepięknej , kolorowej scenografii. Przed przedstawieniem zostały wspólnie przypomniane zasady obowiązujące widzów w teatrze , a dzieci obiecały ich dotrzymać. Z usmiechem na buzi wszyscy oglądali ciekawą sztukę i oczekiwali na jej morał - karę dla chciwej baby, żony rybaka .

 

 

        07.06.2014.   II  Skawiński Przegląd  Regionalny

W sobotę 7 czerwca w skawińskiej hali widowiskowo-sportowej odbył się II Przegląd Regionalny w którym zaprezentowały się dzieci z placówek szkolnych i przedszkolnych z terenu naszej gminy i nie tylko. Dzieci ubrane w piękne stroje prezentowały tańce, piosenki, przyśpiewki i obrzędy ludowe z całego kraju, najczęściej jednak z okolic Krakowa . W przeglądzie wzięły udział również przedszkolaki z naszego przedszkola- dzieci z oddziału III "Biedronki" zaprezentowały dwa tańce z przyśpiewkami: "Panie bobrze" oraz "Tolija chłopcy ", po wykonaniu których dostały wielkie brawa, szczególnie od swoich rodziców, rodzeństwa i oczywiście od całej zgromadzonej w hali widowni. Po występie dyrektor Muzeum Regionalnego pan Czesław Gąsiorowski wręczył każdemu dziecku drobny upominek- skawińskie puzzle.

 

  06.06. 2014 Koncert w "Etiudzie".

W piątek 6 czerwca starsze przedszkolaki uczestniczyły w koncercie zorganizowanym przez Skawińską Szkołę Artystyczną "Etiuda". W koncercie wystąpili absolwenci naszego przedszkola i obecni uczniowie  "Etiudy" , przedszkolaki mogły wysłuchać utworów takich jak " Dla Elizy"w wykonaniu Adriana Krawczyka, "Starego niedźwiedzia " zagranego przez Olę chmielarczyk , "Piękną i bestię " zagrana przez Marysię Marcinowską, "Taniec Anitry w wykonaniu Oli Ślusarczyk i Marysi Marcinowskiej , "Odę do radości "  czy "Sto lat". Niespodzianką był występ Patryka Pająka przedszkolaka z IV oddz. i absolwenta "Etiudy" - Patryk zagrał na fortepianie utwór " Mały Chińczyk". Kolejną miłą niespodzianką był taneczny występ dziewczynek z V oddz. - Laury Pławeckiej, Emilki Korniak i Madzi Dąbrowskiej. Mielismy też okazję wysłuchać pięknej  piosenki z filmu "Pocahontas" zaśpiewanej przez Julię Szablak. Dziękujemy za zaproszenie a wszystkim uczniom "Etiudy"  serdecznie gratulujemy talentu , umiejętności i pięknego koncertu. W trakcie koncertu p. Oskar Kozłowski zaprezentował  nam gitarę- instrument strunowy  i zagrał na niej bardzo oryginalny utwór o niebanalnym tylule "Blues  głupiego  węża " . Utwór prezentował różnorodność dźwięków wydawanych przez gitarę.

 

02.06.2014 "Jak Kazimierz Wielki założył Skawinę".

W poniedziałek 2 czerwca dzieci z naszego przedszkola zostały zaproszone do Pałacyku "Sokół" na teatrzyk kukiełkowy . Przedstawienie przygotowali uczniowie z Gimnazjum Nr 2 w Skawinie we współpracy z p. Czesławem Gąsiorowskim dyrektorem Muzeum Regionalnego w Skawinie . Przedszkolakom bardzo podobało się przedstawienie , nagrodziły je ogromnymi brawami. Po teatrzyku dzieci mogły podejść i z bliska zobaczyć kukiełki i poruszających nimi swoich starszych kolegów. W trakcie spektaklu zostały wykorzystane teksty legend o Skawinie autorstwa p. Bysiny i p. Mikulec " O Babetcie", " O winie i Skawinie" oraz fragment legendy " Kazimierz Wielki Kumem".

   

29. 05. 2014  Przedszkolna Olimpiada Sportowa

We czwartek odbyła się w naszym przedszkolu międzygrupowa olimpiada sportowa. niestety ze względu na opady deszczu tegoroczna zabawa odbyła się w sali. W oddz. III spotkały się Kaczuszki i Biedronki  które wmyśl zasady fair play rywalizowały ze sobą w konkurencjach sportowych - biegi, skoki, skoki w worku, chód ze związanymi nogami, tor przeszkód, przenoszenie jajka na łyżeczce ,  Wszyscy uczestnicy spotkania bawili się wyśmienicie a w nagrodę za dobra zabawę otrzymali piękne medale przygotowane przez prowadzace imprezę panie- Elę i Grażynkę. Gratulujemy zwycięzcom  .

 

22.05.2014  Przedszkolaki odwiedziły ZOO.

 

We czwartek tuz po sniadaniu przedszkolaki z grup VII, III, IV i  V  wyruszyły na wycieczkę do Krakowskiego Ogrodu Zoologicznego położonego na terenie Lasku Wolskiego .  Podczas wyjazdu  do zoo dzieci rozmawiały o tym jakie zwierzęta chciałyby tam zobaczyć. Tuż za bramą wejściową okazało się, że większość zwierząt znajduje się na swoich "letnich "wybiegach  i nie ma ich w domkach , gdzie zwykle przebywają zimą i jesienią kiedy jest już zimno. Zwiedzając ogród dzieci mogły zobaczyc ptaki z różnych kontynentów i krajów- papugi, ibisy, bociany, pawie.  Bardzo ucieszyły się na widok żyraf, które są wysokie i "biją sie głowami" - taką bitwę moglismy obejrzeć w wykonaniu dwóch żyraf. Wielką radość sprawiło dzieciom oglądanie małp i dużych kotów- lwów, tygrysów, pantery i pumy. starszaki bardzo czekały na spotkanie ze zwierzętami "nocnymi"- nietoperzami, wężami i małymi jaszczurkami. Podczas powrotu do przedszkola opowieściom nie było konca. Tuż po obiedzie każdy chciał narysować swoje ulubione zwierzatko. kolejna grupa dzieci pojedzie do Zoo 29 maja.

 

 

9.05.2014 Plener malarski w przedszkolu Nr 5.

 

 

W piątek 8 dzieci z oddziału V "Kotki" i dwoje z oddz. II "Motylki" na zaproszenie Przedszkola nr 5  w Skawinie wzięło udział w plenerze malarskim. Przedszkolaki ubrane w kolorowe fartuszki wzięły się ochoczo do pracy i namalowały najdłuższy w Skawinie "portret " naszego pięknego miasta. Na długim arkuszu papieru kolorowymi farbami dzieci malowały piękną, czystą i zdrową Skawinę. Wspólna zabawa przysporzyła dzieciom wiele radości, mogły wspólnie namalować ciekawy obraz, śmiać się i bawić. Na koniec pracy wiosenny wiaterek zrobił nam wszystkim psikusa i zwiał świeżo namalowane dzieło przedszkolaków, pewnie chciał je pokazać wszystkim Skawiniakom:).

7.05.2014  " Wokół Skawiny".

We środę na Skawińskim Rynku pod patronatem Biblioteki Miejskiej odbyło się spotkanie dla dzieci na temt "Wokół Skawiny"- podczas tego spotkania dzieci miały okazję wziąć udział w przygotowanym dla nich konkursie wtrakcie którego musiały się wykazac znajomością legend o Skawinie, herbu miasta, jego historii i zabytków. Konkursowe zadania były przygotowane w formie krzyżówki, zagadek, zgadywanek i labiryntów, które bardzo lubią dzieci. Nasze przedszkole reprezentowali :Alan Bernat, Emilia Korniak, Kinga Prochwicz z grupy V Wesołe Kotki. Oprócz konkursu dzieci mogły wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez pracowników Skawińskiego MulitCentrum w trakcie których mogły zapoznać się z zasadą pracy ludzkiego serca, mogły dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat własnego ogranizmu . W trakcie tego spotkania wszyscy bardzo dobrze się bawili  , a na koniec otrzymali upominki w nagrodę za swoją  wiedzę na temat znajomości Skawiny. Konkurs ten odbył się w ramach Tygodnia Bibliotek  i obchodów 650- lecia Skawiny .

 

23.04.2014   24 Dzień Ziemi w Polsce.

Od roku 1970 obchodzi sie na świecie Dzień Ziemi , w Polsce to święto obchodzimy od roku 1990 . W tym roku w naszym przedszkolu obchodziliśmy po raz kolejny  święto Ziemi . Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem przez wszystkie przedszkolaki hymnu "Zyj z przyrodą w zgodzie", nastepnie prowadząca p. Miecia opowiedziała dzieciom historię obchodów święta Ziemi. Po tym wstepie kolejno wystepowały grupy przedszkolaków - "Pszczółki" zaspiewały piosenkę pt. "Duszki leśne", "Motylki" zaśpiewały piosenkę o przyrodzie i o tym , co ona lubi, " Biedroneczki " postanowiły w tym roku wystapić a'capella i zaspiewały o zwierzatkach i otaczającej je przyrodzieoraz zatańczyły piękny taniec. Oddział IV - Kaczuszki zaśpiewały "Leśną piosenkę " i zatańczyły do niej piękny układ , tuż, za " Kaczuszkami ' wystapiły "Jeżyki", które dzisiaj śpiewały o zajączkach, a najmłodsza grupa " Myszki " zaśpiewała o "Teresce, co ma pieska". Imprezę w przedszkolu zakończył występ starszaków z oddziału V- "Kotków" które zaspiewały "O stokrotce" i zatańczyły pięknego poloneza. Po tańcach i śpiewach wszyscy złożyli ślubowanie i przyrzekli dbać i szanować naszą piękną Ziemię. Po występachw przedszkolu i przerwie na drugie śniadanie wszyscy wyruszyliśmy kolorowym korowodem przez park do rynku . Tam zgromadziliśmy się na płycie skawińskiego rynku, odśpiewaliśmy hymn przyjaciół przyrody, wypowiedzieliśmy nasze hasła na tegoroczne święto i wyruszyliśmy do parku a następnie do przedszkolnego ogródka, gdzie wszyscy bawili się wesoło.

    14.- 15. 04.2014 Międzygrupowy konkurs wiedzy- "Skawina-   miasto sercu miłe".

W poniedziałek i we wtorek odbył się konkurs wiedzy o Skawinie pt. "Skawina - miasto- sercu miłe " w którym uczestniczyły dwie grupy - oddz. VI Jeżyki  i oddz. IV Kaczuszki. Konkurs odbył się w ramach przedszkolnej akcji "Starszaki - maluchom " brały w nim udział mieszane wiekowo zespoły 4,5 i 6- latków. Obie grupy tydzień wczesniej realizowały tematykę dotyczącą historii, zabytków, legend i tradycji naszego pięknego miasta.W trakcie konkursu dzieci wykazały się znajomoscią legend "Babetta w Skawinie", "O winie i Skawinie", "Królewskie słowo" , znajomością budynków użyteczności publicznej naszego miasta, tradycjami związanymi z odbywającymi się w Skawinie imprezami i konkursami. Przedszkolaki układały puzzle, rozwiązywały zagadki, rebusy i mini quiz. Rozpoznawały zabytki miasta, opowiadały o znanych Skawiniakach i przygodach "Dzielnego Sokoła ze Skawiny " . Dwuetapowy konkurs zakończyło uroczyste wręczenie dyplomów i słodkich uominków dla dzieci.

11.04.2014 "Król Kazimierz opowiada..."

W piatek 11 kwietnia troje starszaków z naszego przedszkola wzięło udział w konkursie wiedzy o Skawinie w przedszkolu nr 5 . Podczas konkursu odwiedził nas Król Kazimierz Wielki (p. Czesław Gąsiorowski- dyrektor Muzeum Regionalnego w skawinie). Obok Króla w Jury konkursu zasiadały panie Ewa Tarnopolska i Kazimiera Woźniak. Uczestnicy konkursu rozwiązywali różnego rodzaju zadania- puzzle o Skawinie, porównywali  obrazki, rozpoznawali budynki po szczegółach, porównywali zdjęcia obiektów dawnej Skawiny i współczesne, rozwiązywali zagadki , współnie ozdabiali tort urodzinowy dla naszego miasta , a wszystko to z okazji 650 urodzin Skawiny. Wszyscy dobrze się bawili, w czasie konkursu drużyny wykonały pięknie zdobioną skrzynię skawińską. Na koniec Król Kazimierz i członkinie Jury wręczali pamiątkowe dyplomy i nagrody.

Wesołe Kotki na Wawelu w Zbrojowni -11 kwiecień 2014

Wesołe Kotki po raz kolejny wyruszyły na wycieczkę szlakiem „Stary piękny Kraków” Tym razem uczestniczyły w lekcji historii „Rycerze i Damy ” która odbyła się w zbrojowni na Wawelu. W trzech piwnicach - gotyckiej i dwóch renesansowych – mieszczą się eksponaty jest to jeden z najpoważniejszych zbiorów militariów w Polsce. Obejmuje on zbroje husarskie i karacenowe, kolekcję tarcz, hełmów, liczne przykłady broni drzewcowej i palnej. W piwnicach zgromadzono armaty i moździerze oraz kopie chorągwi krzyżackich, zdobytych w bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku. Wesołe Kotki siedząc wygodnie na poduszkach z zainteresowaniem słuchały Pani przewodnik i jednocześnie oglądały eksponaty. Dowiedziały się np. ile lat trzeba się uczyć, ćwiczyć aby zostać rycerzem , a także ile godzin rycerz ubiera zbroję/ około 5 godz./, co to jest halabarda, kopia, jak wyglądały turnieje ,dostrzegliśmy też śmieszne maski z metalu które dekoncentrowały przeciwnika, usłyszeliśmy dlaczego husarz miał „skrzydła z piór” a wojsko ze skrzydłami to husaria. Już wiemy kto zostaje damą i jakie umiejętności zdobywa na zamku „Rycerze kłaniali się damą”. Wesołe kotki w białych rękawiczkach miały możliwość trzymania miecza, a na głowę zakłożyły rycerski hełm. Oglądaliśmy armaty, chorągwie i wybieraliśmy najładniejszy eksponat. Po lekcji historii na pięknym dziedzińcu wawelskim podziwiając architekturę- zjedliśmy podwieczorek. Po odpoczynku odwiedziliśmy Katedrę Wawelską /Wesołe Kotki pamiętały że w tamtym roku też podziwialiśmy to miejsce/. Oglądaliśmy groby Królów Polskich zatrzymaliśmy się przy nagrobku Króla Kazimierza Wielkiego i sarkofagu Królowej Jadwigi. Modliliśmy się w Kaplicy Jana Pawła II o jego kanonizację. Po tak wspaniałych wrażeniach wyruszyliśmy w drogę powrotną do przedszkola podziwiając panoramę Krakowa ze Wzgórza Wawelskiego ,przypomnieliśmy sobie historię psiej wierności Dżoka a następnie przeszliśmy przez most Grunwaldzki. Wszyscy entuzjastycznie stwierdziliśmy że na pewno tu wrócimy, i będziemy dalej poznawać historię Polski.

 

 

     09.04.2014  "Przedszkolak w swiecie poezji dziecięcej".

 

9 kwietnia juz po raz VI odbył się w naszym przedszkolu  Konkurs recytatorski  pod hasłem " swiat Poezji Dziecięcej" . W konkursie wzięło udział 15 dzieci ze starszych grup prezentujących wiersze polskich autorów.

      Konkursowi przewodniczyło Jury w składzie : p. Kazimiera Woźniak , p. Anna Szatko, p. Agata Pagacz i dyrektor naszego przedszkola p. Barbara Wójcik .

    I miejsce zajęła - HANIA SAJDAK  z oddz. II - recytowała wiersz W. Badalskiej "Przepraszam Smoku".

   II miejsce zajęła - JULIA JURCZYK z oddz. II- recytowała wiersz "Na straganie" Jana Brzechwy

   III miejsce zajął ADAM CZYŻYCKI z oddz. II - recytował wiersz "Psina"- L. J. Kerna

 Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy i książki oraz słodycze , które wręczyła p. dyrektor Barbara Wójcik. Serdecznie wszystkim gratulujemy  i dziękujemy naszemu szanownemu Jury za pomoc w wyłonieniu zwycięzców tegorocznego konkursu.

1- 15. 04.2014  Muzealne warsztaty na temat zwyczajów i tradycji wielkanocnych w dawnej Skawinie.

Wszystkie grupy dzieci z naszego przedszkola wezmą udział w zajęciach w Skawińskim Muzeum Regionalnym podczas których poznaja tradycje i zwyczaje wielkanocne w dawnej Skawinie, dyrektor opowie jak wygladała i czym się przybierało palmę.Jakie miała ona znaczenie dla ludzi i zwierząt, przed czym chroniła . Pod koniec zajęć dzieci wezmą udział w mini konkursie na najpiękniejszą pisankę.

 

        Zwyczaje i zabawy zapustowe w Muzeum Regionalnym .

 

W dniach od 24.02.2014 do 4.03.2014 dzieci z naszego przedszkola będą brały udział w spotkaniach z tradycją w Muzeum Regionalnym w Skawinie. Podczas spotkań p. Dyrektor opowie dzieciom o Skawińskim Kantku, dawnych zabawach ludowych naszych babć i dziadków, odbędą się konkursy i zabawy tematyczne .

    Warsztaty biblioteczne " O kłótni " .

W terminie od 26.02.2014 do 12.03.2014 wszystkie grupy dzieci z naszego przedszkola  biorą udział w warsztatach bibliotecznych zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną na temat "Kłotnia". Podczas spotkania dzieci wysłuchają krótkiego opowiadania o przygodzie biednego i bardzo bogatego chłopca, wiersza " Paweł i Gaweł " , przypomną sobie zabawę ze śpiewem "Dwóm tańczyć się zachciało" i będą mogły  zdefiniować słowo-kłótnia. Także podczas warsztatów zostaną poruszone kwestie dotyczące praw dziecka- prawo do równości, do tajemnicy, do życia w rodzinie. Do przedszkola po warsztatach dzieci przyniosły książeczkę pt. "Cudaczek -Wyśmiewaczek" , którą będą czytać w kolejnych grupach wspólnie z pania i wypowiadać się na temat postępowania jej głównego bohatera "żywiącego się" szyderstwem, kpiną i wyśmiewaniem innych dzieci.

26.02. 2014  Międzygrupowy konkurs wiedzy o zdrowiu 

                              " Starszaki -maluchom "

 W sali oddziału IV , w ramach przedszkolnej akcji " Starszaki - maluchom" spotkały się Pszczółki i Kaczuszki , które poprzez wspólna zabawę , układanie puzzli , słuchanie opowiadań i zagadek podsumowały realizację treści o zdrowiu, higienie i odzywianiu. Międzugrupowy konkurs wiedzy dotyczył znajomości poprawnego mycia zębów , utrzymywania przyborów toaletowych w czystości, znajomości zasad higieny całego ciała, właściwego postępowania w przypadku zarażenia wirusem grypy oraz zasad zdrowego żywienia. Ta rozległa tematyka była podsumowaniem udziału w ogólnopolskich akcjach tj; "Akademia Aquafresh", " Akademia Zdrowego Przedszkolaka" i  " Kubusiowi  Przyjaciele Natury ". Po wspólnym rozwiazywaniu konkursowych zadań, zabawach i spiewach, a także zdrowym "jabłuszkowym poczęstunku" panie Ula i Renia wręczyły przedszkolakom odznaki Kubusiowych Przyjaciół Natury i zdrowia oraz książeczki z malowankami

Wesołe Kotki w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.

Grupa starszaków z oddz. V "Wesołe Kotki " zwiedziła bardzo ciekawe wystawy w Krakowskim Muzeum Inżynierii Miejskiej . Na wystawie zatytułowanej "W świecie kolorów"  przedszkolaki prowadziły doswiadczenia z pryzmatem; wywoływały zjawisko tęczy, dowiedziały się kiedy ono powstaje i poznały kolejność ułożenia tęczowych kolorów poprzez zabawy ze wstążkami. Dzieci wykonały krążek Newtona, za pomocą którego mogły sprawdzić co się stanie jeśli połączą się wszystkie kolory.  Kolejną wystawą , którą zwiedzały Kotki była interaktywna wystawa o tytule "Wokół koła" w trakcie której wykonywały różne doświadczenia z zastosowaniem koła w działalności ludzkiej. Były to ; narzędzia rolnicze, pojazdy mechaniczne, zegary itp...Na koniec tej niezwykle ciekawej wycieczki Kotki oglądnęły jedną z niewielu stałych ekspozycji  w kraju prezentującą  historyczne polskie samochody i motocykle.  Zapraszamy do galerii.

                       Światowy Dzień Kota w naszym przedszkolu

 

W związku ze Światowym Dniem Kota nasze przedszkole postanowiło przygotować niespodziankę dla biednych , bezdomnych kotków którymi opiekują się wolontariusze ze schroniska w Skawinie. Odzew rodziców na szkolny telefon w którym prosiliśmy o karmę dla kotków był ogromny. Grupa V „Wesołe kotki” przygotowała się do zbierania karmy we wszystkich grupach. Po zajęciach na temat naszych „milusińskich” i wykonaniu pracy plastycznej ,dzieci z przyjemnością przypomniały sobie  piosenkę  o kotku którą śpiewały w maluszkach podczas pasowania na przedszkolaka. Zatańczyły , zaśpiewały na rytmice a następnie przebrały się z ochotą/ założyły podkoszulki , wmalowały noski i wąsy  ,założyły maski/ i z cichutkim „miauczeniem” wyruszyły do wszystkich grup prosić o karmę dla bezdomnych kotków. Dzieci w każdej grupie witały kotki z uśmiechem i wkładały karmę do koszy. Wesołe kotki poukładały , po segregowały karmę, ułożyły kocyki  i pięknie podziękowały głośnym miauczeniem. Jeszcze przez trzy dni przedszkolaki przynosiły karmę.  Kotki powkładały do pudełek karmę, która została przekazana Skawińskiemu Stowarzyszeniu Pomocy dla zwierząt.

 Dziękujemy wszystkim Rodzicom za zaangażowanie w  naszą akcję!!!!!

 

18.02.2014  Biedroneczki  spotkały się z małm  Alfim.

We wtorek oddział III biedronki odwiedziła mała świnka morska wraz z właścicielką. Dzieci mogły obejrzeć i pogłaskać  małego zwierzaka, zapytać właścicielkę na temat opieki nad takim zwierzątkiem. Alfi wraz z właścicielką odwiedził wszystkie grupy dzieci , przedszkolaki mogły   czasie spotkania dokładnie obejrzeć jak wygląda świnka morska . Mogły również dowiedzieć się jakie są jej zwyczaje, co lubi jeść, i jak należy się nią opiekować.

 

 Od lutego 2014  rozpoczynamy w naszym przedszkolu kolejny cykl  zajęć w ramach  AKADEMII ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA tym razem nasze zajęcia odbywać się będą pod hasłem " ODPORNOŚĆ WZMACNIAMY BO O ZDROWE ŻYWIENIE I HIGIENĘ DBAMY ". W ramach spotkań odbędą się konkursy wewnątrz i międzygrupowe o tematyce zdrowotnej, współne spotkania i zabawy wdrażające wszystkie przedszkolaki do dbania o higienę własnego ciała- częste mycie rąk , używanie chusteczek higienicznych. W ramach wzmacniania odporności i hartowania naszego organizmu  będziemy rozmawiać o znaczeniu ubioru dla danej pogody i pory roku, wpływu spacerów i zabaw na świeżym powietrzu dla zdrowia naszego organizmu- w związku z tym  prosimy o zakładanie dzieciom kombinezonów , rękawiczek i odpowiedniego obuwia aby mogły się bawić na śniegu zdrowo i wesoło.

Rodziców prosimy o zaangażowanie się w naszą akcję i rozmowy z dziećmi na temat zdrowia i znaczenia ruchu, odżywiania i higieny dla naszego organizmu.

 

 

 

29. 01.2014    Przedszkolny  Bal Karnawałowy !

Dzisiaj w naszym przedszkolu odbył się wspaniały bal karnawałowy , na którym spotkały się pięknie ubrane księżniczki, królewny, królowie, rycerze , wróżki, policjanci, zwierzatka, bohaterówie kreskówek, dinozaur a nawet kosz na makulaturę:)  Pomysłów na stroje nie zabrakło zarówno dzieciom jak i rodzicom , wszystkie przedszkolaki i ich panie wyglądali wspaniale. Podczas balu odbyło się wiele konkursów; taniec na gazecie, taniec z balonami, bardzo lubiane przez dzieci "Kaczuchy" i wiele innych . Niemal przez cały dzień żadnemu dziecku uśmiech nie schodził z buzi. Dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy do galerii.

 

 

         

     http://www.szkolawruchu.men.gov.pl/    

 

  Przedszkole w ruchu !

Nasze przedszkole ubiega się o tytuł  "PRZEDSZKOLA W RUCHU" ( https://www.facebook.com/rokszkolywruchu )  a w związku z tym  bierze udział w ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowe akcji o nazwie  Szkoła/ Przedszkole w ruchu . Dzięki udziałowi w tei ogólnopolskiej akcji  przedszkolaki będą się mogły wykazywać we wszelkich ulubionych przez nich formach ruchu - zawodach sportowych, grach i zabawach zręcznościowych , tańcach , biegach , skokach i wielu innych.

Za nami już pierwsze zadanie ogłoszone na facebooku

konkurencja w przeciąganiu liny (https://www.facebook.com/photo.php?fbid=577505155637741&set=a.573848046003452.1073741828.573845276003729&type=1&theater)

Zapraszamy wszystkich chętnych rodziców do współorganizowania w przedszkolu i poza nim różnego rodzaju zmagań sportowych, ruchowych i zdrowotnych dla naszych dzieci aby nasze przedszkolaki  z dumą mogły mówić , że  jesteśmy aktywni i dzięki temu zdrowi  .

Zapraszamy do galerii- "Zimowe zmagania przedszkolaków z liną"

      23.01   Kolędowanie w Szkole Podstawowej nr 2

We czwartek starszaki z oddziału IV na zaproszenie Pani Dyrektor SP 2 w Skawinie p. Haliny Buchowskiej wzięły udział we wspólnym kolędowaniu. Podczas tego spotkania dzieci zaprezentowały cztery  niepowtarzalne pastorałki , ktorych wykonanie gromko oklaskiwano. W trakcie spotkania występowały też przedszkolaki z innych przedszkoli a także nasze  absolwentki . Jesteśmy bardzo dumni z osiągnięć naszych byłych i obecnych wychowanków , życzymy wszystkim wielu sukcesów i wytrwałości w dalszej pracy . Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z imprezy  w naszej galerii.

 

 

             21. 01   Kaczuszki z kolędą u Babć i Dziadków z Klubu Seniora

We wtorek  w dniu babci  starszaki z oddz. IV udały się do Pałacyku Sokół aby zakolędować wszystkim seniorom z okazji ich święta . Przedszkolaki przebrane za kolędników zaśpiewały kolędy i pastorałki za ktore otrzymały gromkie brawa i słowa uznania od obecnych na sali babć i dziadków. Na koniec występu dzieci zrobiły niespodziankę i powiedziały wiersz o babci i dziadku oraz zaśpiewały piosenkę i wręczyły bibułkowe kwiaty z życzeniami , które jeszcze długo będą przypominały to miłe spotkanie . Dziękujemy za słowa uznania, miłą słodką  niespodziankę i pieniążki na słodycze dla kolędników .

 

Warsztaty Biblioteczne- "Bezpieczne zabawy zimowe"

W drugiej połowie stycznia wszystkie grupy dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w zajęciach przygotowanych przez panie z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie. Zajęcia dotyczyły bezpiecznych zabaw zimowych. Podczas spotkań dzieci wysłuchały pogadanki na temat bezpieczeństwa i bezpiecznej zimowej zabawy na śniegu i lodzie . Układały obrazki wskazujace bezpieczne zabawy i zachowania dzieci w zimie, bawiły się i śpiewały przy muzyce, a na koniec spotkań przedszkolaki wykonywały duży plakat malowany pastą do zębów. Dziękujemy za przypomnienie nam o tym jak ważne jest nasze bezpieczeństwo  nie tylko zimą:)

 

VI Gminny Konkurs Regionalny Wiedzy o Skawinie-

                           " Skawińskie Zwyczaje Bożonarodzeniowe".

9 stycznia 2014 roku odbył się już szósty konkurs regionalny wiedzy  o Skawinie.Tym konkursem rozpoczęliśmy w naszej placówce cykl imprez związanych z obchodami 650-lecia naszego miasta. W tym roku w konkursie wzięło udział pięć przedszkoli ; Przedszkola Nr 2, 3, 5, 6 i Przedszkole Katolickie ze Skawiny. W Jury naszego konkursu zasiadali :Pani Kazimiera Woźniak - pisarka i poetka tworząca dla dzieci , Pani Barbara Wójcik - dyrektorka Samorządowego Przedszkola nr 3 w Skawinie oraz Pan Czesław Gąsiorowski - dyrektor Skawińskiego Muzeum Regionalnego. Tematem przewodnim tegorocznego konkursu wiedzy o Skawinie były tradycje Bożonarodzeniowe kultywowane od dawna w Skawinie. Dzieci musiały też wykazać się znajomością  ważniejszych zabytków i  budynków użyteczności publicznej w naszym mieście. Wśród ciekawszych konkurencji było ubieranie tradycyjnej, ludowej choinki, kolędowanie z gwiazdą i szopką krakowską , rzucanie orzechami do konwii na mleko i skawińskiej skrzyni. Dzieci oraz Panie nauczycielki i nasze Jury bawili się wesoło rozwiązując konkursowe zadania. Kiedy papierowe choinki zapełniły się kolorowymi gwiazdkami -zdobytymi  punktami nastąpiło uroczyste wręczenie nagród i pamiątkowych dyplomów. Niespodzianką tegorocznego konkursu było spotkanie z pisarką dla dzieci p. Kazimierą Woźniak, która "zabrała nas w podróż do Skawiny"- odczytała fragment swojej nowej książeczki dla dzieci. Uczestnicy konkursu otrzymali od autorki tę książeczkę ze specjalną imienną dedykacją. Wśród nagród znalazły się też puzzle "Skawińskiego zamku " ufundowane przez dyrektora Muzeum Regionalnego , ręcznie wykonane zimowe świecznikidla każdego dziecka i Jury wykonane przez prowadzące konkurs Skawinianki , kolorowe piłki i encyklopedie wiedzy dla dzieci ufundowane przez Samorządowe Przedszkole Nr 3  i gadżety związane ze Skawiną ufundowane przez Urząd Miasta i Gminy .Dziękujemy za wspólną zabawę i wspaniałe nagrody  i zapraszamy za rok.     

                            W naszej galerii można obejrzeć pamiątkowe zdjęcia z imprezy .

20.12.  Wigilia w Przedszkolu.

W dniu dzisiejszym w naszym przedszkolu odbyła się uroczysta wigilia. Od rana wychowawczynie wspólnie z dziećmi przygotowywały sale do uroczystego obiadu wigilijnego. O godz. 10.30 wszystkie dzieci spotkały się przy choince aby wspólnie wysłuchać opowieści p. Agatki o tradycjach Bożego Narodzenia, następnie Motylki zaprezentowały króciutkie jasełka  a po tym wspólnie kolędowaliśmy przy pięknej , tradycyjnie ubranej choince. Po kolędowaniu przedszkolaki rozeszły się do swoich sal, gdzie składały sobie życzenia świąteczne i dzieliły się opłatkiem a nast ępnie zjadły posiłek wigilijny.

 

19.12.  Teatrzyk o "Jasiu i Małgosi".

We czwartek w naszym przedszkolu odbył się bardzo ciekawy teatrzyk o przygodach Jasia i Małgosi. Tę bajkę znamy wszyscy tym jednak razem dzieci miały troszkę inną przygodę . Oprócz spotkania z Babą Jagą musiały nauczyć się porządku i szacunku do przyrody. Rodzeństwo w czasie spaceru po lesie bardzo na brudziło i zrozumiało, że jeśli każdy, kto wchodzi do lasu zostawi tam po sobie śmieci to las stanie się wysypiskiem i umrą żyjące w nim zwierzęta. Jak to w bajkach bywa  wszystko skończyło się dobrze i szczęśliwie , dlatego, że dzielne przedszkolaki pomogły Jasiowi i Małgosi w zbieraniu i segregowaniu śmieci.

13.12. Przygoda Hyzi i Dyzia - teatrzyk

W piątek nasze przedszkole odwiedzili aktorzy z teatrzykiem pt. "Przygoda Hyzi i Dyzia" . Obie postaci to diabełki, Dyzio - złośnik , który psoci i dokucza dzieciom lubi robić im różne psikusy. Hyzia to diabliczka, której nie wychodzi psocenie i dokuczanie innym, ona woli spełniać dobre uczynki, w zamian za to Mikołaj zamienia ja w aniołka, niestety bez skrzydeł, aby zawsze pamiętała, że kiedyś była diabełkiem. Przedstawienie bardzo się dzieciom podobało, wspólnie z diabełkami tańczyły i śpiewały.

 

 

                             9- 12 . 12  PLUSK - wszystko o wodzie .

 W dniach 9- 12 grudzień wszystkie starsze grupy przedszkolaków będą uczestniczyły w bardzo ciekawych warsztatach na temat wody. W trakcie spotkania dzieci będą rozwiązywały zagadki o wodzie , bawiły się w zabawy tematyczne zawierajace informacje o wodzie . Przedszkolaki wspólnie z Pania Dominiką poprowadza szereg doświadczeń z dziedziny- Co pływa, co tonie, co jest lżejsze , a co cięższe.  Zajęcia są bardzo ciekawe i prowadzone z wielkim zaangażowaniem. Serdecznie zapraszamy do galerii gdzie można zobaczyć zdjęcia z tego spotkania.

 

 

     05.12 Mikołajki.

 

W dniu dzisiejszym nasze przedszkole odwiedził długo oczekiwany gość- Mikołaj.  Wszystkie przedszkolaki zebrały się w sali w bardzo uroczystym nastroju. Wspólnie z akompaniamentem pianina i gitary wszystkie dzieci powitały tak długo oczekiwanego gościa. Ucieszony tak wspaniałym śpiewem Mikołaj zadzwonił dzwoneczkiem i pięknie dzieciom podziękował. Po krótkiej rozmowie poprosił o powtórzenie wcześniej zaśpiewanych piosenek bo bardzo mu się podobały , następnie zatańczył  z radości dla wszystkich dzieci i udał się do poszczególnych sal aby obdarować wspaniałymi prezentami wszystkie dzieci. Dziękujemy  Kochany Mikołaju i od dziś znowu na Ciebie czekamy:)

 

 

  27.11. Kotki zwiedzają kopalnię doświadczalna w AGH.

 

We środę przedszkolaki z oddziału V odwiedziły krakowską Akademię Górniczo-Hutniczą. Widziały kolejkę gorską jaka funkcjonuje na terenie AGH, zwiedzały też kopalnię odkrywkową. Poznały warunki ciężkiej pracy górnika, obejrzały kopalniany punkt medyczny, wielkie kombajny które pracują pod ziemią. Kotki poznały tajemnicę przenoszenia pod ziemię wielkich maszyn wiertniczych. Wycieczka była bardzo ciekawa i pouczająca.        Zapraszamy do galerii.

      

 

 

   14- 15. 11 Spotkania z ratownikami medycznymi.

Nasze przedszkole odwiedzili ratownicy medyczni , spotkli się z dziećmi ze wszystkich oddziałów. Podczas tych spotkań dzieci dowiedziały się na czym polega praca ratownika medycznego, co należy do jego obowiązków i jakie umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy musi umieć. Podczas działąń praktycznych przedszkolaki nauczyły się zakładać opatrunki, usztywniać zlamane kończyny, zakładać kołnież ortopedyczny a także robić masaż serca, który często ratuje życie. Spotkania przyniosły dzieciom wiele radości a także umiejętności praktycznych. Serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas i zdobyte umiejętności.

 

       Książka żródłem informacji- warsztaty biblioteczne.

 

w drugiej połowie listopada wszystkie grupy dzieci z naszego przedszkola będą uczestniczyły  w  warsztatach przygotowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Skawinie . Spotkania te zostały przygotowane po to aby dzieci mogły się dowiedziec w jaki sposób z książki mozna czerpać informacje. Poprzez zabawy, odczytywanie ciekawych artykułów i fragmentów książek dzieci poznały różnego rodzaju sposoby wykorzystywania książek jako źródła wiedzy i róznych informacji. Przedszkolaki przegladały encyklopedie, przewodniki, informatory, broszury, czasopisma i inne źródła z których wyszukiwały  informacje obrazkowe lub słowne. Zabawy z książką z pewnością dzieciom się bardzo spodobają  i zachęcą do poszukiwań a może pierwszych prób samodzielnego czytania:)

 

 

   12.11. Święto niepodległości w przedszkolu.

We wtorek w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Święta Niepodległości. Monta z słowno-muzyczny przygotowały starszaki z oddz. V - Kotki. Przedszkolaki zaprezentowały pieśni patriotyczne i wiersze o tematyce narodowej. Wspólnie zaśpiewalismy hymn państwowy i hymn Skawiny, które znaja nawet najmłodsze przedszkolaki. Na tę uroczystość dzieci z kazdej grupy przygotowały symbole narodowe- flagi biało- czerwone, kotyliony, a starszaki z IV oddziału godła państwowe. Podczas odspiewania hymnuów pamiętaliśmy o zachowaniu właściwej postawy jak przystało na prawdziwych patriotów. Uroczystość zakończyły wspólne zdjęcia do obejrzenia ktorych zapraszamy do galerii.

 

             8.11. Kotki na Przeglądzie Pieśni Patriotycznej.

W piatek o godz. 9.00 starszaki z oddziału V rozpoczęły przegląd pieśni patriotycznej który odbył się w hali sportowej LO.. Przedszkolaki pięknie ubrane z biało czerwonymi kotylionami na piersiach odspiewały dwie pieśni "Pierwsza kadrowa" oraz "Przybyli ułani" . Wspólnie z przedszkolakami pieśni śpiewała skawińska młodzież zgromadzona na widowni. To była pierwsza tego typu uroczystość zorganizowana we współpracy Muzeum Regionalnego, Centrum Kultury i Sportu oraz Liceum Ogólnokształcącego w Skawinie , obok przedszkolaków wystąpili ich starsi koledzy , często w tradycyjnych strojach z czasów o których traktowały wspólnie śpiewane pieśni. Przedszkolaki za wspaniały występ zostały nagrodzone upominkami w postaci dyplomu, drobnych gadżetów i skawińskich puzzli .  Zapraszamy do galerii.

 

 

6. 11  Wyjazd do Teatru .

Wszystkie starsze dzieci z oddziałów : I ,II, III , IV , V , VI  we środę udały się na wycieczkę do Nowohuckiego Centrum Kultury gdzie obejrzały pełen emocji tearzyk pod tytułem "W Dolinie Muminków".  Dzieci bardzo wesoło spędziły czas w teatrze spotkały tam wędrowca Włóczykija , który opowiedział im historie o Muminkach. W Dolinie Muminków dzieci poznały wiele ciekawych postaci- małego Ryjka, Topika i Topcię , całą rodzinkę Muminków i Pannę Migotkę, a pod koniec przedstawienia pojawił się tajemniczy Czarodziej i bardzo ciekawa postać - BUKA . Był to potwór którego dzieci po wycieczce wspominały najbardziej, Buka wchodziła na scenę owiana tajemniczym dymem, świeciła oczami i wydawała się byc groźna , ale dla dzieci to była najfajniejsza posta ć, ktora wprowadziła ich do krainy wielu emocji i tajemnicy. Wszyscy zadowoleni i uśmiechnięci po powrocie do przedszkola rysowali postac Buki i innych wspaniałych bohaterów przedstawienia.

 

 

      28.10- 31. 10  Tydzień samooceny w oddziale "Wesołych kotków" .

W oddziale V starszaki przez cały tydzień dokonywały samooceny własnego zachowania. Utrwalając nazwy dni tygodnia każdy starszak codziennie wpisywał - rysował w tabelce symbol swojego zachowania i postępowania. Dzieci bardzo się starały aby uzupełniać swoje tabelki zgodnie z własnym zachowaniem i sumieniem , każdy starał się być grzeczny i miły dla innych , a pod koniec dnia rzetelnie podsumowywał swoje zachowanie ,  jeśli ktoremus dziecku zdarzyło się być trochę mniej grzecznym to zgodnie z prawdą skrupulatnie wpisywało to do tabeli. Gratulujemy prawdomowności i rzetelności w samoocenie .

 

24.10 - 28.10 Udział w akcji "Ciasteczka szczęścia"

Wszystkie dzieci z naszego przedszkola brały udział w akcji pomocy swoim chorym rowieśnikom. zgodnie z przebiegiem akcji we czwartek dzieci piekły z rodzicami w domu pyszne ciasteczka, w piatek pakowały je z paniami w przedszkolu w małe paczuszki a pozostałe dni weekendu sprzedawały swoje ciasteczka najbliższym . Uzyskane ze sprzedaży pieniążki w poniedziałek i wtorek uroczyście wrzucały do skarbonki . Pieniążki zostały przekazane fundacji HEAVEN na pomoc chorym dzieciom. SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA UDZIAŁ W TEJ WSPANIAŁEJ AKCJI  .

 

         23.10  Warsztaty biblioterapeutyczne nt. " Lęki dziecięce"

w dniu dzisiejszym w odziale II i VI odbyły się warsztaty biblioterapii z zakresu lęków dziecięcych. Warsztaty prowadziła p. Lidia Ippold przedstawicielka Skawińskiej Biblioteki Pedagogicznej. W trakcie warsztatów dzieci wysłuchały opowiadan i bajek terapeutycznych z książeczki " Bajki pomagajki", rysowały i wypowiadały się na różne , wąne dla dzieci tematy związane z lękiem, strachem przed nowym i nieznanym . Kolejna część spotkań warsztatowych odbędzie się w listopadzie.

 

    22.10  Kotki i Kaczuszki na spotkaniu z pisarką w Muzeum Regionalnym.

We wtorek na zaproszenie dyrektora Muzeum Regionalnego  p. Czesława Gasiorowskiego starszaki z oddziałów IV i V uczestniczyły w spotkaniu z pisarką p. Kazimierą Woźniak. " Ciocia Kazia" napisała ciekawa książeczkę dla dzieci pt. " Wycieczka do Skawiny". Z zapartym tchem przedszkolaki  wysłuchały niezwykłych przygód dwójki rodzeństwa podróżujacej z babcią  pociagiem. Bohaterowie zwiedzili okoliczne miejscowości, odwiedzili wszystkie ciekawe miejsca i zabytki . Spotkanie uatrakcyjniła prezentacja multimedialna o treści książeczki. W trakcie spotkania dzieci odpowiadały na pytania autorki , odbył się konkurs zajączków a na zakończenie tego miłego spotkania p. Kazimiera podarowała nam kilka egzemplarzy książki do przedszkola.

18.10. Przedszkolaki  dla   JANA PAWŁA II

W dniu dzisiejszym starsze przedszkolaki wzięły udział w uroczystości  upamiętniającej wizytę Jana Pawła II w Skawinie. Po śniadaniu dzieci z oddz. II, IV i V ubrane w odblaskowe kamizelki  i uśmiechy na buzi udały się mimo deszczowej pogody na skawiński dworzec kolejowy gdzie z niecierpliwością oczekiwały przyjazdu " PAPIESKIEGO POCIĄGU ". Współnie ze starszymi kolegami ze Szkoły Katolickiej przedszkolaki z "trójki"  i przedstawiciele Urzędu Mista i Gminy w Skawinie oraz dyrektor Muzeum Regionalnego uczcili  35 rocznicę wyboru Błogosławionego Jana Pawła II na papieża . Obejrzeliśmy ciekawą wystawę plenerową ktorej bohaterem był Papież Polak, wspólnie ze wszystkimi powitaliśmy gości jadących papieskim pociągiem, zaśpiewaliśmy ulubione piosenki Ojca świętego i wysłuchaliśmy opowieści p. dyrektora muzeum o pobycie Jana Pawła II w Skawinie. W nagrodę za udział w uroczystości zostaliśmy zaproszeni przez p. maszynistę i kierownika pociągu do jego zwiedzenia. Mogliśmy zobaczyć jak wygląda wewnątrz lokomotywa, usiąść na miejscu maszynisty, oraz obejrzeć wnętrze pociągu . Odjeżdżajacy pociąg pożegnaliśmy brawami, śpiewem i pomachaliśmy wszystkim podróżnym .             Zapraszamy do galerii i za kilka dni na strony internetowe miasta  Skawiny i krakowski Portal Edukacji Patriotycznej gdzie będą zamieszczone artykuły i zdjęcia z dzisiejszej uroczystości.

            15.10. Urodziny Kubusia Puchatka .

We wtorek w ramach akcji "Starszaki - maluszkom"  w sali oddz. IV spotkały się dzieci 4,5 i 6- letnie aby wspólnie uczcic kolejne , juz 87  urodziny Kubusia Puchatka, dużego misia o bardzo małym rozumku jak nazywał go Krzyś jego najlepszy przyjaciel. Dzieci poznały historię powstania książeczki o misiu,  wysłuchały opowiadania o pewnych urodzinach Kubusia, zaspiewały znane im misiowe piosenki i obejrzały krótka bajkę pt. "Znaleziątko".

Zapraszamy do galerii...

            14.10  Dobre rady - teatrzyk dla dzieci.

W poniedziałek dzieci z naszego przedszkola miały mozliwość obejrzeć przedstawienie lalkowe pt. "Dobre rady"  . Bajkowe postacie znane dzieciom opowiadały o swoich przygodach ucząc jednocześnie o asertywnych zachowaniach. Koza- przestrzegała przed otwieraniem nieznajomym,  Czerwony Kapturek ostrzegał przed rpzmową z nieznajomym , paw i krecik opowiadali jak należy się zachować na ulicy aby było bezpiecznie. Całość podsumował pan policjant i sygnalizator świetlny- dzieci utrwaliły właściwe zachowania podczas przechodzenia przez jezdnię.

 

11.10 Starszaki w Miasteczku Ruchu Drogowego.

W piątek wszystkie grupy starszaków z naszego przedszkola odwiedziły miasteczko ruchu drogowego. Pani Bogusia ze Straży Miejskiej w Skawinie opowiadała o bezpieczeństwie , przechodzeniu przez jezdnię w oznaczonych i nieoznaczonych miejscach. Następnie kazdy przedszkolak prezentował swoje praktyczne umiejętności na specjalnie przygotowanych przejściach dla pieszych . Kolejny cykl spotkań na terenie miasteczka odbędzie się w maju .

      09.10. -  15.10  Tydzień Pisania Listów

Od czwartku dzieci z oddziału IV Kaczuszki  wspólnie z rodzicami  podejmują korespondencyjną znajomość ze swoimi rówieśnikami w przedszkolu z Piwnicznej Zdrój . Przedszkolaki z pomocą rodziców napiszą list i narysuja obrazek, następnie wszystkie listy włożymy do koperty i wyslemy  do nowych przyjaciół.W tym celu udamy się na pocztę , którą przy okazji zwiedzimy .

 

   10.10.2013 Dzień Drzewa

W czwartek w sali oddziału IV spotkały się Kotki, Kaczuszki i Biedronki przedszkolaki wspólnie świętowały Dzień Drzewa. Podczas spotkania omówiono budowę drzewa, warstwową budowę lasu , rozwiązywano zagadki, śpiewano , opowiadano i bawiono się wesoło. P. Renia nauczyła dzieci piosenki o budowie lasu, opowiedziała czemu służy drzewo, dzieci wypowiadały się na temat znaczenia drzewa w życiu człowieka i przyrody .

      9.10.2013 Biedronki i Kaczuszki Poznają historię chleba.

W dniu dzisiejszym III i IV grupa spotkały się na wspólnych zajęciach podczas ktorych dzieci  dowiedziały się jak wygląda historia chleba "od ziarenka do jego bochenka" . Dzieci zapoznały się z zawodami związanymi z uprawą i zbiorem zboża, jego przetwórstwem i wypiekiem oraz sprzedażą chleba. Przedszkolaki świetnie się bawiły, poznały kolejne tajemnice wnętrza piramidy zdrowego  żywienia przedszkolaka. Zajęcia uwieńczyło upieczenie i degustacja , pysznego i zdrowego chleba . Po tych zajęciach dzieci dowiedziały się dlaczego należy szanować chleb i co znaczy polskie przysłowie "Bądź dobry jak chleb".

 

 

8.10.2013  Przedszkolaki zwiedzają las .

Wszystkie grupy starszaków i średniaków z naszego przedszkola udały się na wycieczkę do lasu. Pogoda bardzo im sprzyjała. Dzieci zwiedziły leśne polanki, ciekawe zakątki lasu, widziały edukacyjną trasę turystyczną, bawiły się na lesnym boisku, oglądały ciekawe okazy roślin , słuchały ptaków. Na koniec urządziły sobie piknik w lesie podczas którego zjadły pyszny posiłek i wypiły sok. Dbając o czystość lasu wszystkie puste opakowania i woreczki zabraliśmy ze sobą do przedszkola i wyrzuciliśmy do kosza ponieważ wiemy , że las to nie tylko wspaniałe miejsce na wycieczkę ale też dom zwierząt w ktorym my ludzie jesteśmy tylko gośćmi. Z wycieczki przywieźliśmy wiele przyrodniczych okazów do kącików przyrody i wspaniałe wspomnienia . Wszystkich chętnych zapraszamy do galerii.

 

 

 

        

Piąta edycja Akademii Zdrowego Przedszkolaka rok 2013/ 2014.

W bieżącym roku przedszkolnym kontynuujemy współpracę z Akademią Zdrowego Przedszkolaka będą to już 5 warsztaty z cyklu Piramida Żywienia Przedszkolaka, tym razem pod hasłem: ZBOŻA ZJADAMY, ENERGIĘ Z NICH MAMY.  W czasie tych warsztatów zajmiemy się 2 piętrami Piramidy:  tym najważniejszym, które jest postawą żywienia czyli ZBOŻAMI, KASZAMI, RYŻEM, MAKARONEM oraz piętrem, które stanowi uzupełnienie tych produktów oraz wzbogaca ich wartości odżywcze, a zawiera - NASIONA STRĄCZKOWE, ORZECHY I TŁUSZCZE. W ramach udziału w akcji w każdym oddziale  odbedą sie zajęcia z wykorzystaniem udostepnionych nam przez organizatorów  materiałów.

 

       Biedroneczki, Kaczuszki i Kotki  zwiedzają ogródki działkowe.

Dzieci z oddziałów III , IV i V miały okazję odwiedzić ogródki działkowe i przyjrzeć się jak wygladają one jesienią. Podczas spotkania z właścicielami ogródków przedszkolaki miały okazję zobaczyc narzędzia wykorzystywane do pracy w ogrodzie, mogły obejrzec różnego rodzaju rośliny, powąchać piękne kwiaty, wyrwać marchew, buraki czy cebulkę. Dzieci chetnie i dokładnie oglądały wszystkie rośliny, zadawały pytania na ich temat . Poznały zasady gospodarowania zielonymi odpadkami z ogrodu i dowiedziały się jakie przeznaczenie ma kompostownik , widziały małego jeżyka i dżdżownicę oraz kopce kreta. Wszystkie dzieci wypowiadały się na temat znanych im roślin i narzędzi, miały też możliwość wyszukiwania różnych informacji dotyczących upraw z fachowej prasy lub literatury , którą udostępniła dzieciom p. Bogusia. Do przedszkola wszyscy wrócili z  wielkim bukietem kwiatów , uśmiechem na buzi i siatką pełną niespodzianek do grupowych kacików przyrody. Paniom ogrodniczkom dziękujemy za owocne spotkanie , a rodziców zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

Warsztaty biblioteczne o tolerancji.

W październiku wszystkie grupy  dzieci z naszego przedszkola będa uczestniczyły w warsztatach bibliotecznych o tematyce tolerancji . Podczas spotkań będą czytane utwory literackie dla dzieci , Panie bibliotekarki zorganizują różnego rodzaju zabawy ruchowe i dydaktyczne oraz zajęcia plastyczne dla naszych przedszkolaków.  Serdecznie dziękujemy , a po każdych zajęciach zamieścimy zdjęcia w galerii.

 

18.09.2013 SZWEDZKI STÓŁ W PRZEDSZKOLU.

W dniu dzisiejszym w przedszkolu po raz pierwszy pojawił się na śniadaniu "Szwedzki stół"  w innowacji, jaką wprowadziliśmy biorą grupy dzieci starszych: Biedroneczki, Motylki, Kotki oraz Kaczuszki. Dzieci samodzielnie wykonywały kanapki podczas śniadania, do wyboru miały szynkę, pomidory oraz sałatę. Innowacja w zakresie żywienia ma na celu zachęcanie dziecka do spożywania warzyw, owoców oraz innych zdrowych potraw. Dziecko może zdecydować o tym, co chce zjeść i co najważniejsze samo może sobie ułożyć na kanapce wybrany składnik. Po śniadaniu dzieci wspólnie mogły przedyskutować swoje wybory i ocenić nowy sposób podawania śniadania. Mamy nadzieję, że pomysł spodobał się wszystkim dzieciom, już w przyszłym tygodniu czeka nas nowe menu szwedzkiego stołu.

 

14.09.2013 SKAWIŃSKI PRZEGLĄD REGIONALNY

W sobotę oddziały II i IV wzięły udział w I Skawińskim Przegladzie Regionalnym zorganizowanym przez Muzeum Regionalne w Skawinie i Skawińskie Centrum Kultury i Sportu. Motylki zaprezentowały zwyczaj chodzenia z kogutkiem - pięknie ubrane w stroje krakowskie zaśpiewały i zatańczyły przyśpiewkę ludową "Wieziemy tu kogucika", a starszaki - Kaczuszki zaprezentowały zabawę ludową do której wykonały przyspiewkę "Miała baba koguta" oraz obrzęd chodzenia z gaikiem. Wszystkie prezentacje naszych przedszkolaków zostały nagrodzone gromkimi brawami i pięknymi puzzlami " Strój skawiński". Wszystkim rodzicom serdecznie dziękujemy za udział w ciekawej imprezie i gratulujemy sukcesów ich pociech.

 

 

 

     16.09.2013     "Biedroneczki i Motylki bezpieczne na drodze"


Dzieci z grupy Biedroneczki oraz Motylki spotkały się na międzygrupowym
konkursie wiedzy i umiejętności nt. bezpiecznego poruszania się po
drodze podsumowującym tydzień zabaw i zajęć o bezpieczeństwie.
Nauczycielki M. Babiuch oraz A. Zając przygotowały pytania z dotyczące
znaków drogowych, stwarzały sytuacje, które dzieci musiały wspólnie
rozwiązać. Dzieci wspólnie śpiewały i bawiły się pamiętając o
bezpiecznych zasadach zabawy. Na koniec spotkania Biedroneczki zapoznały
Motylki z Makietą miasta Skawina, którą wykonały na zajęciach z n-lką G.
Frankowską. Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy oraz brawa za zdobytą
wiedzę.
     Zapraszamy do galerii....