Przedszkole Samorządowe Nr 3 w Skawinie

 

Nawigacja


Aktualności

Wydarzenia 2014/2015

    20- 23. 10. 2014  Warsztaty biblioteczne " Przedszkolaka podróże

                                                                                                                           małe i duże- Hiszpania."

 

   
 

 

17.10.2014  "Pociąg Papieski " w Skawinie .

  W piątek wszystkie grupy starszych dzieci  z naszego przedszkola udały się na Dworzec Kolejowy w Skawinie aby po raz kolejny powitac Papieski Pociąg .  Spotkanie to ma na celu upamiętnienie wyboru Karola Wojtyły na papieża .  Przedszkolaki czekały na przyjazd specjalnego pociągu jadącego na trasie Kraków - Kalwaria - Wadowice i zatrzymującego się w miejscowościach związanych z działalnością i pracą biskupa Karola Wojtyły lub miejscem odwiedzin Papieża  Polaka  Jana Pawła II . W tym roku dzieci przygotowały dla podróżnych upominki w postaci żółtych serduszek z rysunkami i wyklejankami , niespodzianka bardzo się spodobała .  Papieski pociąg  przywitali oprócz przedszkolaków król Kazimierz Wielki  i Babetta oraz przedstawiciel U M i G w Skawinie p. Kolasa.  Na dworcu podróżni oraz wszystkie przedszkolaki mogli obejrzeć plenerowa wystawę zdjęć z Janem Pawłem II. Zapraszamy do galerii.

 

15.10.2014  Biedroneczki i Pszczółki w Miasteczku Komunikacyjnym.

Dzieci z oddziałów V i II udały się na zajęcia terenowe do miasteczka ruchu drogowego, gdzie spotkały się z przedstawicielami Straży Miejskiej w skawinie. Panowie zaprezentowali przedszkolakom jak należy poprawnie i bezpiecznie poruszać się wzdłuż jezdni, przejść na drugą stronę. Opowiedzieli także dzieciom o tym, że należy nosić elementy odblaskowe na ubraniu aby być bezpiecznym i widocznym. Chętne dzieci zadawały pytania o znaki drogowe, sygnalizatory świetlne oraz to , co zrobić jak się zgubi . Kolejne spotkanie zaplanowaliśmy na wiosnę. Zdjęcia z zajęć można obejrzeć w galerii.

10.10.2014 "Na straganie" - przedstawienie w ramach akcji starszaki - maluchom.

W piątek dzieci z oddziału V "Biedroneczki", zaprosiły maluszki z oddz. VII "Misie" oraz średniaki z oddz.I "Myszki" na przedstawienie p.t. "Na straganie". Starszaki przy pomocy warzywnych pacynek wspaniale zilustrowały wiersz Jana Brzechwy. Po występie, Biedroneczki przekazały młodszym kolegom swoje pacynki, by również mogli się nimi pobawić. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze, a starszaki obiecały, że już niebawem znów coś przygotują dla swoich młodszych kolegów i koleżanek. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z przedstawienia, które znajdują się w naszym albumie.

 

6-10.10.2014 Warzywny tydzień w oddz. I "Myszki"

W ramach warzywnego tygodnia, dzieci z oddz. I poznały wartości odżywcze warzyw oraz ich zastosowanie. Na koniec tygodnia dzieci przygotowały sok z marchwi z dodatkiem jabłuszek i bananów. Sok bardzo smakował dzieciom w związku z czym zachęcamy do robienia wspólnie takich soczków  w domu smiley Zdjęcia z tego dnia można zobaczyć w naszym albumie.

 

Spotkanie z Iluzjonistą.

Dzisiaj odwiedził nas Iluzjonista. Powitał wszystkich wyczarowanym z apaszki kolorowym bukietem kwiatów. Potem wspólnie szukaliśmy białego królika, czarowaliśmy kolorowe apaszek i kostki do gry. Czarodziej zmniejszał na prośbę dzieci karty do gry tak, aż całkowicie znikły , a potem znajdywał je dziewczynkom za uszami.Przedszkolnym czarodziejem został Antek z oddziału V a jego pomocnicą Lidzia z  oddziału IV. Wszyscy bawiliśmy się wspaniale a Panu Iluzjoniście podziękowaliśmy gromkimi brawami. Zapraszamy do galerii.

 

 

      21 09.- 23.09  Warsztaty biblioteczne pt. "Japonia".

Od poniedziałku do środy dzieci ze starszych grup w naszym przedszkolu będą uczestniczyły w przygotowanych dla nich warsztatach multimedialnych o Japonii. Podczas spotkania dowiedza się o wielu ciekawych rzeczach dotyczących tego pieknego i odległego kraju. Poznają jego  historię i kulturę , bedą mogły obejrzeć piękne stroje damskie i męskie, naucza sie kilku japońskich słów oraz tańca z wachlarzami. 

Serdecznie dziekujemy za kolejny rozpoczynający się rok naszej współpracy ze Skawińską Miejską Biblioteką Publiczną .

 

  22.09 Zabawy integracyjne wramach akcji "Starszaki - maluchom ".

 

W dniu dzisiejszym maluszki z oddziału I "Myszki " spotkały się ze swoimi starszymi kolegami z oddziału III "Motylkami ". Spotkanie przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze , maluszki w trakcie wspólnych zabaw ze starszakami wdrażały sie do funkcjonowania w przedszkolnej społeczności. Wspólnym zabawom i radości nie było końca. Na pożegnanie obie grupy obiecały sobie kolejne spotkanie , tym razem juz na wspólnych zajęciach wychowawczo-dydaktycznych.

 

     19.09 Wycieczka do lasu Bronaczowa w Radziszowie .

 

W piątek wszystkie starsze grupy przedszkolaków udały sie na wycieczke do lasu . Pogoda nam dopisała, po dojściu na "naszą ulubioną " polankę rozłożylismy kocyki i zorganizowalismy sobie grupowe pikniki . Dzieci zajadały pyszne drożdżówki z serkiem i piły wode mineralną . Po krótkiej przerwie  na odpoczynek kazda grupa udała sie na terenowe zajęcia z wychowawczyniami. W trakcie zajęć i spacerów dzieci obserwowały leśna szkółkę, badały drzewa , porównywały ich wygląd i budowe, mierzyły grubość pnia, wąchały i dotykały korę. Każda grupa wróciła z wycieczki w radosnym nastroju i koszem pełnym "darów lasu " do przedszkolnego kącika przyrody. Po powrocie do przedszkola opowieściom nie było końca, z wycieczki do lasu powstały pamiątkowe rysunki i pewnie w najbliższym czasie powstana piekne i ciekawe zielniki , które będa zima przypominać o wspaniałej wycieczce do jesiennie kolorowego lasu .

      18.09 Przedszkolaki w akcji " Sprzątamy świat "      

We czwartek  odbyły się w oddziałach Kotków i Motylków zajęcia o tematyce proekologicznej  w trakcie których dzieci przypomniały sobie co to jest ekologia i jakie sa zachowania proekologiczne, wspólnie rozwiązywały zagadki obrazkowe , segregowały odpady i dobrze sie bawiły. Podsumowaniem zajęć było wyjście do pobliskiego Parku Miejskiego na "Sprzatanie świata". Każdy przedszkolak ubrany w rekawice ochronne udał sie na sprzątanie, po ukończonej akcji , zgodnie z wymogami ekologicznymi "znalezione " śmieci zostały porozkładane do odpowiednich pojemników.

 

 

 

   16.09.   Certyfikat LCAE  Nasza placówka otrzymała Certyfikat Lokalnego Centrum Aktywności   Ekologicznej pod opieką Fundacji Partnerstwo dla Środowiska. Ten certyfikat jest pierwszym stopniem klasyfikujacym do miedzynarodowego  rankingu  placówek z tytułem "Zielonej flagi " otrzymuje sie je za wszelkiego rodzaju działania dzieci i współprace z rodzicami w zakresie tematyki ekologiczno-przyrodniczej. W naszym przedszkolu prowadzonych jest bardzo wiele działań w zakresie tej tematyki, sa zajęcia terenowe w lesie, zajęcia w ogrodzie przedszkolnym, pobliskim parku , współpracujemy z róznymi instytucjami , które wspomagaja nas w realizacji treści przyrodniczych. Nasze przedszkolaki uczestnicza w róznych akcjach jak "Sprzatanie świata", prowadzimy całoroczne patrole edukacyjne , segregujemy smieci, prowadzimy zbiórki makulatury, nakretek , płyt CD itd. Bardzo dziekujemy p. Madzi , która nadzorowała wszystko i napisała bardzo obszerne sprawozdanie w którym zawarła nasze działania prowadzone z przedszkolakami. Naszą aplikację oceniono pozytywnie i otrzymaliśmy ten bardzo prestiżowy certyfikat. W bieżącym roku przedszkolnym musimy dołożyć wszelkich starań aby ten certyfikat podtrzymać, gdyż jest on przyznawany tylko na okres jednego roku .

A ten otrzymaliśmy za wszelkie działania podjete w ubiegłym roku przedszkolnym 2013/ 2014.

 

 

      11.09.Konkurs miedzygrupowy  pod patronatem firmy Ziaja.

We czwartek odbył sie międzygrupowy konkurs wiedzy " Czyste ciało mam bo o nie z ZIAJĄ dbam " . W trakcie konkursu przedszkolaki z oddziałow III i V wykazywały się wiedzą z zakresu higieny i ochrony zdrowia.
Były również konkurencje sprawnościowe i zabawy manualne, quiz i zagadki. Wspaniałe nagrody  w postaci kosmetyków dla dzieci dla uczestników konkursu ufundowała kosmetyczna firma ZIAJA.

Oprócz konkursu w grupach starszaków  odbyły się spotkania z młodszymi przedszkolakami , którzy uczestniczyli w pogadankach profilaktycznych pt. "Każdy przedszkolak wie jak należy dbac o zdrowie" , rozwiązywali zagadki o tematyce zdrowia i higieny .  Kazde dziecko uczestniczace wtym spotkaniu równiez otrzymało kosmetyki od firmy ZIAJA

     Współpraca ze skawińskim Multicentrum rozpoczęta.

Podobnie jak w ubiegłym roku , ten rok przedszkolny rozpoczęliśmy współpracą z naszym skawińskim Multicentrum . W każdą środę miesiąca poszczególne grupy dzieci z naszego przedszkola uczestniczą w zajęciach tematycznych prowadzonych przez pracowników Multicentrum. Na pierwszych, organizacyjnych spotkaniach dzieci uczestniczyły w pogadankach dotyczących zbliżających się akcji "Sprzątania świata " oraz całorocznej segregacji odpadów a także kontynuowanej akcji " Zakrętki dla Lenki ". Przedszkolaki przypomniały sobie jakie są podstawowe kolory pojemników na odpady segregowane oraz co konkretnie powinno się w nich znaleźć. Drugą część spotkania wypełniały zabawy z Multi Klockami podczas których powstawały interesujące pojazdy, piękne kwiaty, fruwające owady i wiele innych ciekawych konstrukcji wznoszonych przez przedszkolaków.

 

    Wielkie zmiany w naszym przedszkolnym ogrodzie .

Już na samym poczatku roku przedszkolaki mogły ogladac wielkie zmiany jakie zaszły w naszym przedszkolnym ogrodzie . Piękne ścieżki między ziołowymi rabatkami mogace służyć jako plansza do terenowej eko-gry , drewniane skrzynie w których poszczególne grupy przedszkolaków będą mogły sadzić swoje warzywa i kwiaty oraz podniesione i wyłożone ścieżki dzięki którym dzieci będą mogły swobodnie sięgać i pielęgnowac  oraz podlewać swoje rośliny .  Oprócz ogrodu  prace prowadzone były tez wokół przedszkolnego "oczka wodnego ". Dziękujemy za wkład finansowy , materiały i pomoc w zmodernizowaniu naszego ogródka  firmie Liroy Merlin oraz pracownikom sklepu Liroy Merlin w Modlniczce. Dziękujemy za pomoc p. Marcinowi  i nauczycielkom , które w swoim prywatnym czasie pracowały nad pielęgnacją ogrodu : p. Magdzie , p. Agnieszce, p. Eli i p. Reni.