Przedszkole Samorządowe Nr 3 w Skawinie

 

Nawigacja

Wydarzenia 2015-2016 Wydarzenia 2014/2015 Konkursy 2014/2015 Wydarzenia 2013/2014 Konkursy 2013/2014 Wydarzenia 2012/2013 Wydarzenia 2011/2012 Wydarzenia 2010/2011 Wyniki konkursów 2012/2013

Aktualności

Wydarzenia 2015-2016

 

1.10.2015 Myszki i Pszczółki świętują Ogólnoświatowy Dzień Muzyki

 

We czwartek w sali oddziału IV spotkały sie Myszki i Pszczółki  aby wspólnie świętować Ogólnoświatowy Dzień Muzyki. Wspólne spotkanie rozpoczął koncert orkiestry Tomasza Momota pt. "Powrócmy jak za dawnych lat " podczas którego dzieci mogły obejrzec i wysłuchac polskie piosenki okresu dwudziestolecia miedzywojennego w autorskich aranżacjach . W trakcie kolejnych piosenek przedszkolaki mogły zobaczyc i posłuchac różnego rodzaju instrumentów ( skrzypiec, wiolonczeli, perkusji, pianina, saksofonów, puzonów, trąbek, gitar ) oraz solistów spiewających piekne piosenki np. "Tango Milonga " , "Ta ostatnia niedziela", "Kiedy znów zakwitna białe bzy"... w trakcie koncertu dzieci miały okazje obejrzec pary taneczne wystepujące np.  w rytmie tanga .Po koncercie przedszkolaki bawiły sie przy muzyce , dokonywały tanecznych improwizacji do znanych utworów jazzowych , rozwiazywały muzyczne zagadki oraz grały na przedszkolnych instrumentach perkusyjnych . Spotkanie zakończyło sie rozmowa na temat obejrzanego koncertu , zapamietanych instrumentach oraz przygotowaniem pytan do zawiadującego orkiestrą Pana Dyrygenta Tomasza Momota . Wspólne zabawy i rozmowy o muzyce podsumowały prace plastyczne związane z nutami i instrumentami muzycznymi .

30.09.2015    Pszczółek i Myszek zabawy czyli Dzień Chłopaka na sportowo.

We środę w grupie Myszek i Pszczółek odbył sie Dzień chłopaka . Uczcilismy ten szczególny dzień zmaganiami sportowymi . Wszystkie dzieci wzięły udział w zawodach sportowych w trakcie których rozegrano konkurencje w rzutach piłeczkami do celu, przenoszeniu i ustawianiu piłki w kole, biegu przez tor z małych obreczy , chodzeniu z woreczkiem na głowie . Wspólne spotkanie odbyło sie w ramach akcji " Przedszkole w ruchu"  i rozpoczęła je krótka pogadanka na temat znaczenia ruchu dla naszego organizmu  i gimnastyka przy muzyce i piosence "Głowa, ramiona..." , potem odbyły się wspólne konkurencje sportowe. Dzisiejszą zabawe i świeto wszystkich chłopców zakończyły wesołe tańce z balonami przy muzyce . Na zakończenie wspólnego spotkania i sportowych zmagań każde dziecko dostało różowe serduszko na pamiatke dzisiejszego spotkania .  zapraszamy do galerii.

 

     29.09.2015 Ogólnopolski Dzien Głośnego Czytania w grupie Pszczółek .

 

29 września jest obchodzony Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania . W grupie Pszczółek rozpoczęlismy ten dzień od wysłuchania bajki o małym lubianym przez dzieci żółwiku Franklinie. "Franklin wybacza swojej siostrze" to tytuł przeczytanej dzieciom książeczki przez mamę Milenki Panią Sylwię Byczek . Pani Sylwia Przeczytała przedszkolakom ciekawą opowieść o małej żółwince, która niechcacy przewróciła szklana kulę z rybką i wypuściła ją do wielkiego stawu ... historia miała ciąg dalszy w  nieodpowiednim zachowaniu starszego brata... z czasem jednak zrozumiał on , że młodsza siostra to ktos bardzo ważny  i wybaczył jej ten mały wypadek . Opowieść skończyła się szczęśliwie , a Pani Sylwia rozmawiała z dziecmi o właściwym postepowaniu z młodszym rodzeństwem . Dzień Głosnego Czytania rozpoczął w naszej grupie kontynuacje "Poranków z książką " . Serdecznie dziekujemy Pani Sylwii i zapraszamy do czytania przedszkolakom innych Rodziców, Dziadków, Babcie lub chetne ciocie.  zapraszamy do galerii..

 

 

29.09.2015   Wycieczka na Wawel przedszkolaków z gr. III

"Wesołe Kotki" wzięły udział w ciekawej wycieczce do Krakowa. Dzieci odwiedziły Wawel, gdzie poznawały historię, legendy i architekturę Wzgórza Wawelskiego. Przedszkolaki w królewskich komnatach II piętra uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych. W każdej komnacie miały okazję podziwiać dawne meble, sprzęty, obrazy i słynne wawelskie arrasy .Pani Przewodnik opowiedziała w sposób bardzo interesujący legendy wawelskie np. "O Stańczyku, który z królem żartował", "O dzwonie "Zygmunt", "O głowach wawelskich" i „O smoku wawelskim”. Na zakończenie spotkania dzieci rysowały ilustrację do wybranej legendy. Po opuszczeniu królewskich komnat Kotki udały się na zwiedzanie arkadowego dziedzińca Wawelu, następnie do Katedry Wawelskiej, gdzie odwiedziły grób Władysława Warneńczyka, Władysława II Jagiełło i św. Stanisława. W podziemiach Katedry w skupieniu i ciszy stanęły przy grobie Józefa Piłsudskiego i pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. Wysłuchały krótkich informacji o polskich patriotach. Na zakończenie wycieczki krętymi schodami po 135 stopniach, Kotki zeszły do Smoczej Jamy. Wrażenia i emocje były ogromne. W drodze powrotnej dzieci podeszły do pomnika psa. Były wzruszone historią o najwierniejszym psie Dżoku przyjacielu człowieka. Kotki jednomyślnie stwierdziły, że na pewno wrócą na Wzgórze Wawelskie ,aby poznawać historię Polski.

 

 

 

21-28.09. 2015  Przedszkolaka podróze małe i duże - "Tatry i Podhale "

W dniach od 21 do 28 wrzesnia starszaki i średniaki z naszego przedszkola wzięły udział w warsztatach bibliotecznych o tematyce polskich Tatr i Podhala. Pani Joasia interesujaco opowiadała dzieciom o góralskim stroju , kulturze i zwyczajach panujących w górach . Dzieci obejrzały prezentacje multimedialną  o Podhalu  i Tatrach , uczestniczyły w zabawach związanych tematycznie z wycieczką w góry , bezpieczeństwie podczas spacerów i wspinaczek wysokogórskich . Poznały góralskie tańce i przyspiewki , wysłuchały opowieści o Janosiku zbójniku ze Słowacji . Dziekujemy za miłe i ciekawe spotkanie z naszymi polskimi górami i ich mieszkańcami.  zapraszamy do galerii...

 

 

25.09.2015 Powitanie jesieni w grupach starszaków.

W piatek w sali oddziału V spotkały się najstarsze grupy przedszkolaków -Pszczółki, Myszki i Kotki . Podczas spotkania Kotki zaprezentowały inscenizacje wiersza "Na straganie" . Wszystkie dzieci poznały maskotke krasnala Radka, który opowiedział dziwna historie o ptaszkach , które nie przyszły na jego urodzinowa ucztę , jak sie później okazało powodem było nadejście jesieni i odlot ptaków do ciepłych krajów. Pani jesień wyjasniła dzieciom dlaczego tak sie dzieje i przyniosła różne dary - kosz warzyw i owoców, kosz orzechów i kasztanów, piękne grzyby i kwitnące wrzosy. Wtrakcie spotkania dzieci rozwiązywały zagadki , odbyła się gimnastyka z liściem, oraz zabawy przy muzyce. W trakcie matematycznych zabaw powstało hasło przewodnie imprezy - DZIECI WITAJĄ JESIEŃ. Na koniec spotkania p. Renia w imieniu Pani Jesieni wreczyła kazdej grupie piękny wrzos do kącika przyrody i wielki kosz orzechów oraz szablon sukni dla Pani Jesieni do zaprojektowania i ozdobienia przez dzieci .

zapraszamy do galerii...

 

22.09.2015 Pszczółki świętują Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.

We wtorek starszaki z oddziału V -Pszczółki uroczyście świetowały juz 3-ci raz obchodzony Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka . W tym szczególnym dla dzieci dniu odbyl sie wewnątrzgrupowy konkurs pt. "Jestem przedszkolakiem - potrafię ". Grupa została podzielona losowo na dwa zespoły i wesoło sie bawiła- rozwiązywano obrazkowe zagadki , układano Kodeks Przedszkolaka, opowiadano o zwierzetach , spiewano piosenki . Jako podsumowanie wesołego dnia odbył sie konkurs tańca z balonami . Po policzeniu punktów okazało się, że oba zespoły zdobyły ich taka sama sumę. Wszystkie dzieci otrzymały odznakę "Super Przedszkolaka" . W tym dniu wesołej zabawie i tańcom nie było końca, tegoroczny Dzień Przedszkolaka upłynął w miłej i bardzo wesołej atmosferze .... po naszej przedszkolnej imprezie napisaliśmy informację do czasopisma "Przedszkolne ABC " i dostalismy wyróżnienie w postaci notatki ze zdjęciami na fanpage' u czasopisma i piekny dyplom , który wisi w naszym przedszkolu .  Zapraszamy do galerii.

 

21.09.2015  Wyprawa- Poprawa czyli jak przedszkolaki sprzatają świat.

 

W poniedziałek wszystkie starszaki z naszego przedszkola uczestniczyły w akcji "Sprzatanie świata". W tym roku przedsięwziecie odbyło sie pod hasłem "WYPRAWA-POPRAWA". Przedszkolaki w rękawiczkach na rękach , z workami na śmieci i usmiechem na buziach wyruszyły na pierwszy w tym roku ekologiczny patrol podczas , którego sprzątały pobliski Park Miejski  i okolice Skawinskich Błoń. Okazało sie, że nasze okoliczne zieleńce w tym roku sa dość czyste i zadbane, przedszkolakom udało sie zebrać niewiele  śmieci w postaci rzuconych na trawę papierków po słodyczach i kilku szklanych butelek. W trakcie patrolowania parku dzieci zatrzymały się na chwilę nad starorzeczem Skawinki , gdzie z zaciekawieniem oglądały calkiem spore stadko pływających dzikich kaczek. Nastepnie patrol obszedł Błonia i na koniec , kiedy wyrzucono do śmietnika wyzbierane śmieci , zdjeto rekawice , wszystkie przedszkolaki pobiegły z radością na pobliska łączke , gdzie na pięknej i czystej trawie biegały i wesoło się bawiły .   Zapraszamy do galerii.

  

Podjęcie współpracy ze Skawińską Miejską Biblioteką Publiczną.

W dniach 21- 24 wrzesień ( zgodnie z wczesniej ustalonym harmonogramem) średniaki i starszaki z naszego przedszkola bedą brały udział w warsztatach bibliotecznych pt. "PRZEDSZKOLAKA PODRÓŻE MAŁE I DUŻE" .Celem proponowanych w roku szkolnym 2015/2016 zajęć jest zapoznanie dzieci z kulturą i obyczajami różnych regionów Polski. Tematem pierwszego spotkania jest region Podhala i Podkarpacia. Serdecznie dziekujemy za zaproszenie naszego przedszkola do udziału w bardzo ciekawych i niezwykle interesujaco dla dzieci prowadzonych warsztatach .  Życzymy udanej współpracy i wiele radości .

 

    Kontynuacja współpracy z MultiCentrum.

Już od poczatku września nasze przedszkole kontynuuje współpracę ze Skawińskim MultiCentrum . W kolejne czwartkowe dopołudnia według ustalonego grafiku kolejne grupy przedszkolaków uczestniczą w przygotowywanych dla dzieci zajęciach z różnorodnych dziedzin nauki , kultury i sportu. Dziekujemy za zaproszenia i przygotowane dla nas zajęcia i życzymy owocnej współpracy w bieżącym roku przedszkolnym.

   18.09.2015  Wycieczka do lasu w Radziszowie.

 

W piatek wszystkie starszaki i sredniaki z naszego przedszkola wyjechały na wycieczke do pobliskiego lasu w Radziszowie. W trakcie wycieczki dzieci poznały zasady bezpiecznego zachowania sie w lesie , przypomniały sobie o tym , że las to dom zwierząt więc trzeba byc w nim cicho bo mozna spotkać i usłyszeć jego mieszkanców . Dzieci podczas spaceru miały okazję zobaczyć czarną wiewiórkę, male i duże żaby i  dzięcioła . W trakcie spaceru ,  leśna droga  wiodla zielonym szlakiem , ktorego oznaczenia przedszkolaki odczytywały na drzewach.Na znanej starszym przedszkolakom polance zatrzymalismy sie na piknik , podczas którego dzieci na kocykach zajadały smaczne i zdrowe ryżowe wafelki i piły wode mineralną. Jak przystało na dobrze wychowane przedszkolaki wszystkie śmieci spakowalismy do woreczka i zabralismy ze soba do przedszkola, gdzie trafiły do śmietnika.  Spacerując po lesie dzieci ogladały różne gatunki drzew, znane nazywały , nieznane oglądały i poznawały ich cechy charakterystyczne , miały okazje zobaczyć jak oznaczone w lesie jest miejsce na "Leśną szkółkę" i  co to takiego . W trakcie zabaw dydaktycznych starszaki wykonały "wizytówki" kory wybranych drzew , zebrały gałązki, liscie i inne skarby do przedszkolnych kącików przyrody. Starszaki z V oddziału swoimi leśnymi skarbami podzieliły się z maluszkami z oddziałów II i VII , aby i one mogły mieć lesne skarby w kaciku przyrody . Wszyscy zmęczeni i bardzo zadowoleni wrócili do przedszkola , gdzie czekał zjedzony z wielkim apetytem obiad .

Zapraszamy do galerii ..

 

  11.09.2015  Konkurs wiedzy "Jestem przedszkolakiem - wiem jak być bezpiecznym "

 

W piątek w sali oddziału V spotkały sie starszaki z grup "Myszek" i "Pszczółek"  , ktre wzięły udział  w konkursie wiedzy o bezpieczeństwie i ruchu drogowym.  Konkurs był formą podsumowania i utrwalenia zdobytych wiadomości i umiejętności dzieci w trakcie realizowanych w ciągu tygodnia zajęć z zakresu komunikacji drogowej . W trakcie konkursu przedszkolaki rozwiązywały zagadki słowno-obrazkowe , słuchowe , wypowiadały się na temat scenek sytuacyjnych prezentowanych  na planszach . Brały udział w zabawach i grach ruchowych . Odpowiadały na pytania mini quizu wiedzy o bezpiecznym poruszaniu się wzdłuz jezdni i przechodzeniu przez nią w miejscach z sygnalizatorem świetlnym i bez niego. Każda poprawna odpowiedź była punktowana , po podsumowaniu punktów okazało się , że jest remis . Obie grupy poprawnie odpowiedziały na wszystkie zadawane pytania . Nagroda w konkursie były kolorowanki i pamiatkowe dyplomy dla grup  oraz wspólna zabawa z wykorzystaniem przedszkolnego zestawu "Autochodzik" .  Zapraszamy do galerii...