Przedszkole Samorządowe Nr 3 w Skawinie

 

Nawigacja

Wydarzenia 2014/2015 Konkursy 2014/2015 Wydarzenia 2013/2014 Konkursy 2013/2014 Wydarzenia 2012/2013 Wydarzenia 2011/2012 Wydarzenia 2010/2011 Wyniki konkursów 2012/2013

Aktualności

Wydarzenia 2014/2015

Uroczysty koncert z okazji 35-lecia Kapeli Ludowej z Radziszowa

W niedzielę 21 czerwca na zaproszenie Skawińskiego Muzeum Regionalnego dzieci z II oddziału  wzięły udział w koncercie który odbywał się na rynku miasta. W tym koncercie oprócz kapeli z Radziszowa , która obchodziła 35-lecie swojego istnienia wystapili mali artyści  z Przedszkola z Radziszowa  i Przedszkola nr 3 oraz ze Szkoły Podstawowej nr 1w Skawinie . Przedszkolaki pięknie zatańczyły i zaśpiewały. Nasze Pszczółki zaprezentowały ludową przyspiewkę "Przyleciał ptaszek z Łobzowa " wraz z układem tanecznym i zatańczyły pięknego krakowiaka.niespodzianka dla dzieci było spotkanie z p. Kazimierą Woźniak, która napisała wierszowana bajeczkę dla dzieci "Historyczna podróż do skawiny" . Tę bajeczkę dzieci otrzymały od Autorki i Dyrektora Muzeum Regionalnego w Skawinie, a dla chętnych p. Kazimiera wpisywała pamiatkową dedykację.

Dziękujemy serdecznie Rodzicom naszych Pszczółek za przyprowadzenie dzieci i pozostanie z nami  w tej radosnej i pięknej chwili występów mimo zimna i deszczowej pogody.


Wycieczka starszaków i średniaków do skansenu

                                                                                         etnograficznego w Wygiełzowie.

 

We czwartek 18 czerwca dzieci z oddziału II i V pojechały na wycieczkę do Wygiełzowa , gdzie zwiedziły skansen etnograficzny . Zwiedzanie rozpoczęły warsztaty malowania na szkle  , przedszkolaki malowały pięknego barwnego koguta. Kiedy nasze prace schły , my zwiedzaliśmy skansen, mieliśmy okazję obejrzec wnętrza starych domów bogatych i biednych ludzi, chaty zielarki, gościniec sołtysa, spichlerz , a wnim mini wystawę fotografii z drużynami strazaków podczas gaszenia pożarów oraz na ćwiczeniach sprawnościowych. Odwiedziliśmy dawną izbę szkolną, plebanię, dom, w którym wyrbiano świece woskowe, zakład stolarski, tkalnię, oglądaliśmy stare maszyny rolnicze- mockarnię, szatkownicę, czy młynek do zbożą, żarna . Zwiedziliśmy też zabytkowy , piękny drewniany kościółek w którym z inicjatywy dzieci odmówiliśmy nauczoną na lekcjach religii modlitwę . Na terenie skansenu znaleźliśmy też scenę na powietrzu , na której "Pszczółki" zaśpiewały i zatańczyły piosenkę " Skawinianka jestem" i "Przyleciał ptaszek z Łobzowa" oraz urządziliśmy sobie konkurs wrzucania szyszek do kosza. Po zwiedzeniu skansenu udalismy się na wysokie wzgórze gdzie doszliśmy do ruin pięknego zamku. Wycieczka bardzo się dzieciom podobała, wróciły zadowolone i trochę zmęczone spacerem po lesie :)

 

      Koncert w Muzycznej Szkole " Etiuda ".

W poniedziałek 15.06.2015 starsze przedszkolaki z naszego przedszkola udały się z wizyta do szkoły muzycznej , gdzie uczestniczyły w koncercie specjalnie na te okazję przygotowanym . W trakcie spotkania dzieci usłyszały utwory grane na skrzypcach i gitarze - instrumentach strunowych oraz na fortepianie . Koncert przygotowali uczniowie "Etiudy " i byli wychowankowie naszego przedszkola , usłyszeliśmy -mruczanki Kubusia Puchatka, melodię z bajki o 101 Dalmatyńczykach i Szreka . Obejrzeliśmy też taniec do utworu muzyki jazzowej , który przedszkolakom spodobał się najbardziej. Serdecznie dziękujemy za przygotowany dla nas koncert i bardzo miłe spotkanie .

 

   Pszczółki na III Skawińskim Przeglądzie Regionalnym.

12 czerwca 2015 na zaproszenie dyrektora Skawińskiego Muzeum Regionalnego dzieci z II oddziału wzięły udział w III Skawińskim Przegladzie Regionalnym . Pszczółki ubrane w stroje krakowskie zaprezentowały przyśpiewke " Przyleciał ptaszek z Łobzowa " i zatańczyły krakowiaka . Występ został nagrodzony wielkimi brawami i pochwałą prowadzących za piękne stroje i wspaniały układ. Każde dziecko dostało pamiatkowa miniaturkę skawińskiej skrzyni .

 

 

     "Przedszkolaka podróże małe i duże " - warsztaty biblioteczne .

Na przełomie maja i czerwca odbył sie cykl spotkań dla przedszkolaków w Miejskiej Bibliotece Publicznej  była to ostatnia w tym roku podróż z cyklu "Przedszkolaka podróże małe i duże " pani Joasia tym razem zabrała nas na wyprawę do Irlandii -krainy koloru zielonego . Tym razem wyruszyliśmy w podróż pociągiem i statkiem , przemierzaliśmy zielone wzgórza i góry , zwiedzalismy upiorne zamki które uwielbiaja Irlandczycy . Dowiedzieliśmy się kto pilnuje wielkiego garnka złota na końcu teczy , poznaliśmy zielonego "złośnika " i zatańczyliśmy irlandzki taniec oraz "Boogie Woogie" i wrócilismy znów do naszego przedszkola.

Serdecznie dziękujemy za comiesięczne spotkania z książką i multimedialne podróże po świecie , dobrą zabawę i wspólną naukę jaką pobieraliśmy od pani Joasi .

 

Czerwcowe spotkania muzyczne w MultiCentrum .

W czerwcu w wyznaczone dni każda z grup starszaków i średniaków uczestniczyły w zajęciach przygotowanych dla dzieci przez Skawińskie MultiCentrum . W tym miesiącu zajęcia dotyczyły muzyki i różnorodnych muzycznych zabaw . Przedszkolaki nauczyły się tańca "Boogie Woogie" , bawiły się w "Dyrygenta " , uczestniczyły w zabawach rytmicznych i muzycznych zgadywankach , bawiły się w muzyczny pociąg oraz wyścigi konne. Pod koniec zajęć oglądały kreskówke o śpiewajacym i tańczącym Kaczorze Donaldzie . To spotkanie zakończyło cykl tegorocznych zajęć w ramach współpracy nszego przedszkola i Multi Centrum. Serdecznie dziękujemy za wspólna zabawę i naukę w ciągu całego roku szkolnego.

 

    10.06.2015 Piknik Rodzinny w przedszkolu .

We środe odbył się w naszym przedszkolu I Rodzinny Piknik , w trakcie którego dzieci bawiły się wspólnie ze swoimi najbliższymi na terenie przedszkolnego ogrodu. Zabawę umilał wodzirej, który wymyślał coraz to nowe tańce i piosenki oraz ciekawe zabawy przy muzyce nie tylko dla dzieci ale i dla rodziców. Dzieci mogły zjeżdżać z wielkiej zjeżdżalni, na która wchodziły tylko te odważne, mogły skakać na trampolinie oraz uczestniczyć w malowaniu twarzy. Obok wymienionych zabaw Rada Rodziców oraz pracownicy przedszkola przygotowali dla gości bufety, w których serwowano smakowityżurek, kiełbaski, pyszne ciasta, napoje oraz zdrowe i kolorowe owoce. W trakcie imprezy odbył się również pokaz sztuk magicznych podczas którego magik wyczarowywał różne przedmioty inne "znikał ".W czasie trwania pikniku odbywała sie sprzedaż cegiełek która zakończyła się losowaniem nagrody głównej - Rodzinnego obiadu w restauracji Stek. W małym ogrodzie w czasie trwania pikniku odbywało się bicie rekordów sportowych w różnych ciekawych konkurencjach jak - rzuty do celu, serso, kręcenie hula hop, czy skoki przez skakanke , w dalszej części ogrodu rozłożone było stanowisko do malowania, gdzie rodzinnie malowano piękne portrety lub członków rodzin. Popołudnie wszystkim uczestnikom pikniku minęło szybko , wesoło i zabawnie.Na zakończenie pikniku dzieci odbierały swoje prace  wykonane z gliny sponsorowane przez CEZ Skawina

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wspomogli naszą imprezę; dziekujemy rodzicom za pyszne ciasta, owoce i inne smakołyki do bufetów,gadżety na nagrody , paniom które przygotowały pyszne kiełbaski i ugotowały żurek, sponsorom -  CEZ Skawina restauracji Stek, firmie Ziaja oraz wszystkim obsługującym poszczególne stanowiska gdzie dzieci i rodzice mogli się dobrze bawić.

     Królewna Śnieżka  - inscenizacja w wykonaniu Rodziców .

W dniu dzisiejszym tj. 1 czerwca z okazji Dnia Dziecka Rodzice przedszkolaków z oddziału II zaprezentowali inscenizację pt. "Królewna Śnieżka " . Przedstawienie było niespodzianką dla przedszkolaków z okazji Ich święta . Nasi Rodzice jak wytrawni aktorzy wcielili się w bajkowe postaci , z usmiechem na ustach i wielką radością opowiedzieli nam historię Śnieżki, która przeżywała wiele przygód . W trakcie przedstawienia poznaliśmy 7 sympatycznych krasnoludków , piękną Śnieżkę, dobrego Gajowego, przystojnego Księcia , złą Macochę, zwierciadło i Bajarkę, która opowiedziała nam tę historię. W trakcie inscenizacji , dzieci mogły zaśpiewać wspólnie z aktorami znane im piosenki, zatańczyć wesoło z krasnalami i odpowiadać na pytania Księcia i Śnieżki. Wszyscy bardzo dobrze się bawiliśmy , Rodzicom -aktorom  serdecznie dziękujemy za przygotowanie pięknej niespodzianki i bardzo prosimy o jeszcze więcej takich przedstawień.

 Warsztaty ceramiczne sponsorowane przez CEZ

 

19 maja 2015 dzieci ze wszystkich grup uczestniczyły w warsztatach ceramicznych. Koszt warsztatów w wysokości 3000 zł pokrył sponsor CEZ Skawina.

Zdjęcia z warsztatów można ogladnąć w galerii, a efekt pracy dzieci będzie można zobaczyć podczas Pikniku Rodzinnego, który odbędzie się w czerwcu.

 

Serdecznie dziękujemy CEZ Skawina za umożliwienie każdemu dziecku uczestnictwa w zajęciach.

 

 

 

WESOŁE KOTKI  na warsztatach w AGH .

 W kwietniu Wesołe Kotki uczestniczyły w bardzo interesujących warsztatach na AGH pt.” Moc wody” organizatorem  warsztatów było Studenckie Koło Naukowe -„Eko- Energia”.  Na zajęciach dzieci dowiedziały się niezwykle ciekawych rzeczy o wodzie i wykonały pasjonujące doświadczenia wykorzystujące jej moc. Kotki sprawdziły jak zrobić ocean w butelce, spróbowały nadmuchać gumową rękawiczkę tylko przy pomocy wody oraz wylały wodę z naczynia bez dotykania go .Dowiedziały się  dlaczego niektóre przedmioty toną, a niektóre utrzymują się na jej powierzchni. Na koniec  uczestnicy warsztatów otrzymali dyplomy i słodki poczęstunek.      Po warsztatach Kotki zostały zaproszone przez mamę Michała z V oddz. do Biblioteki Naukowej AGH. Pani Bibliotekarka zapoznała nas z nowoczesnym wypożyczeniem książek używając karty i komputera.  Dzieci same spróbowały  wypożyczyć książki za pomocą karty oraz przykładając kod książki do komputera, następnie wychodziły  przekraczając bramki z czujnikiem alarmowym. Kotki  zeszły  do podziemi Biblioteki,  gdzie było bardzo dużo książek ułożonych na specjalnych przesuwnych regałach, które same próbowały rozsuwać .Na koniec spotkania dzieci zostały poczęstowane „Ptasim mleczkiem’ , dowiedziały się  przy okazji  co to jest patent i jak firma Wedel odzyskała po kilkudziesięciu latach wyłączność do nazwy „Ptasie mleczko”.

W maju Wesołe Kotki uczestniczyły w warsztatach pt.”Odlewnictwo od kuchni „ organizowanych  przez Wydział Odlewnictwa AGH. W trakcie warsztatów Kotki dowiedziały się czym zajmuje się odlewnik i co to są odlewy? Czym różnią się od siebie niektóre metale. Oglądały różnego rodzaju odlewy. Zobaczyły największy dzwon na świecie. Dowiedziały się  na czym polega drukowanie w 3D i jego zastosowanie np. w medycynie i w różnych dziedzinach życia. Ogromną atrakcją było skanowanie przez Panią Emilię każdego dziecka i wydrukowanie na kartce” efektu” skanowania. Przez cały czas zajęć Kotki oglądały  tworzący się produkt  w 3D - Sowy  /połączenie drukarki z komputerem/ Podziwiały proces tworzenia i technologię  przyszłości. Wesołe Kotki po tak atrakcyjnych, ciekawych warsztatach jednogłośnie stwierdziły, że na pewno wrócą na AGH i to jak najszybciej.
 


 

 

 

 

     Przedszkolny konkurs Recytatorski "Świat poezji dziecięcej "

 

29.04.2015vodbył sie w naszym przedszkolu  VII Konkurs recytatorski pod hasłem " Świat poezji dziecięcej" . Koordynatorkami konkursu były nauczycielki Grazyna Frankowska i Marta Westenholz , tegoroczny konkurs miał na celu przybliżenie dzieciom sylwetek i twórczości polskich poetów dziecięcych. W tegorocznym konkursie wzięło udział 22 dzieci , zaprezentowały one swoje umiejetności recytatorskie i zdolności artystyczne . Repertuarem tegorocznego konkursu były różnorodne wiersze , po paz pierwszy od kilku lat dzieci sięgnęły po nowości a nie tylko klasykę , co bardzo podobało się jury . W ten sposób mielismy okazję przekonać się, że poezja jest bliska dzieciom , które wspólnie z rodzicami sięgaja nie tylko po klasyków ale także po nowości poetyckie dla dzieci. Rodzice okazali wsparcie swoim pociechom nie tylko ucząc je wierszyka ale i swoją obecnością na eliminacjach . Uczestników konkursu oceniało jury w składzie :

- Pani Urszula Włodarczyk  przedstawicielka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie

- Pani Kazimiera Woźniak  zaprzyjaźniona z naszym przedszkolem pisarka i poetka dla dzieci

-Pani Barbara Wójcik dyrektorka przedszkola

Po przesłuchaniu jury wyłoniło 3 laureatów:

I miejsce   - za utwór " Na straganie " Marysia Piwowarczyk z oddz. II

II miejsce   -za wiersz " O Panu Tralalińskim" Antoś Kaczmarczyk z oddz. V

IIImiejsce   - za utwór "Brudaski " Wiktoria Konieczna z oddz. V

Laureaci i wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki .

Zdobywcy I i II miejsca przechodzą do daleszego , gminnego  etapu konkursu .

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy , rodzicom dziękujemy za przygotowanie dzieci , a jury za ocene i wybór najlepszych .

 

Happening na Skawińskim Rynku z okazji Dnia Ziemi.

 

22.04. we środę dwie grupy dzieci z naszego przedszkola , na zaproszenie swoich kolegów i Pań  z Przedszkola Nr 2 w Skawinie wzięły udział w happeningu promujacym w najbliższym środowisku obchody z okazji dnia Ziemi . Przedstawicielami naszego przedszkola były "Pszczółki" z II grupy i "Motylki " z grupy III . Przedszkolaki ubrane w odblaskowe kamizelki, kolorowe opaski na głowy i z kolorowymi balonikami w dłoni spotkały sie na Rynku w Skawinie, gdzie odśpiewały piosenki o przyrodzie , wygłosiły swoje hasła promujące dbałość o czystość i przyrodę. Następnie udały sie na ekologiczny patrol w celu oceny stanu czystości najbliższego środowiska . Dziękujemy za wspólna zabawę i upominek .

 

Dzień Ziemi
.

Dzisiaj w naszym przedszkolu odbyła sie uroczysta akademia z okazji Dnia Ziemi . Rozpoczęło ja przedstawienie w wykonaniu dzieci z grupy V Biedronki , które opowiedziały historię jak możemy pomóc chorej i zanieczyszczonej Ziemi. Następnie odbył się "Koncert dla Ziemi " w trakcie którego zaprezentowały się kolejno wszystkie grupy dzieci z naszego przedszkola . Przedszkolaki zaspiewały piosenki o tematyce związanej z przyrodą i zwierzetami . Niespodzianką było wykonanie na skrzypcach utworów dla dzieci przez Pawełka z oddziału V . Dzisiejsze spotkanie podsumowało wspólne przyrzeczenie Przyjaciół Przyrody w trakcie którego przedszkolaki obiecały chronic przyrode, zbierac śmieci, dbac o rosliny i zwierzeta . Dzisiejsze spotkanie zakończyło wreczenie nagród w gminnym konkursie plastycznym "Zaczarowany las" .

 

Babuleńko ratuj !

W piątek w naszym przedszkolu odbył sie teatrzyk pt. " Babulenko ratuj !" jego przewodnim tematem było zdrowie . Pewna piekna, wszystkim znudzona księżniczka postanowiła pójść w deszczowy dzien do ogrodu , nie wzięła ze soba kaloszy , kurtki ani parasola bo twierdziła, że będą jej przeszkadzać w zabawie . Po drodze spotkała pewną dobrą czarownicę Babulę , która ostrzegała księżniczkę przed strasznym smokiem Grypą. Księżniczka zlekceważyła rady Babulenki i poszła na deszcz , kiedy bardzo zmokła , chciała wrócic do zamku ale drogę jej zastawił smok. Księżniczka prosiła o pomoc rózne postaci , rycerza, francuskiego mędrca, sama chciała przegonić smoka ale jej sie to nie udało , dopiero jak z pomoca przyszła Babuleńka - smok Grypa zniknął . Teatrzyk dzieciom bardzo sie podobał, pamietały czarodziejskie zaklęcia , wspólna naukę dni tygodnia z księżniczką, liczenie do 10 i cenne rady jak uchronić sie przed grypą od Babulenki.

 

  Zdrowy Czerwony Kapturek.

W ramach współpracy związanej z Fundacją Zielonej Flagi odbył sie w naszym przedszkolu niezwykle ciekawy teatrzyk o zdrowiu pt. "Zdrowy Czerwony Kapturek ". P:rzedstawienie przygotowałi uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Rzozowie pod opieką Pań prowadzących szkolne kółko teatralne. Uczniowie w pięknych strojach i przygotowanej scenografii zaprezentowali przedszkolakom swoją wersję przedstawienia o przygodach małej dziewczynki w czerwonym kapturku, jej babci, wilka i pana Gajowego. W przedstawieniu dominował motyw zdrowotny, Czerwony Kapturek niósł do babci chipsy, tłusty boczek i gazowane napoje, które zjadł głodny wilk , a potem bardzo bolał go brzuch . Doktor wytłumaczył wilkowi i dzieciom kilka podstawowoych zasad zdrowego zywienia , kiedy wilk ich wysłuchal przyznał, że bardzo źle i niezdrowo się odżywiał, obiecał zmienić swoje nawyki żywieniowe i więcej biegac po lesie. Bajka skończyła sie dobrze, wszystkie postaci przypomniały dzieciom co nalezy jeść aby być zdrowym oraz jakie znaczenie mają witaminy dla naszego organizmu . Przedszkolakom bardzo podobało się przedstawienie zaprezentowane przez starszych kolegów w ramach wspólpracy między placówkami .

 

 

 

  Motylki i Wesołe Kotki na warsztatach „ Szklane cuda”

 Grupa III i VI  uczestniczyła w warsztatach „Szklane cuda” w ramach projektu edukacyjnego AGH junior . W trakcie warsztatów zainspirowanych trwającą w Muzeum AGH czasową wystawą „Szkło podkarpackich hut – Forma 2014” dzieci dowiedziały się co to jest szkło i gdzie powstaje, czym może zajmować się dmuchacz i jakie prace wykonywane są w kuglerni / pracownia w hucie szkła, zajmująca się zdobieniem wyrobów/. Podczas warsztatów dzieci miały okazję zobaczyć jak wygląda proces ręcznego formowania szkła. Motylki i Wesołe Kotki poznały niezbędne w pracy szklarza narzędzia, obejrzały i podziwiały tytułowe szklane cuda - efekt pracy mistrzów szklarskiego rzemiosła, i wreszcie… sami przemienili się w artystów dekorując tradycyjne gomółki. /rzemieślnicy wydmuchiwali wówczas pojedyncze szyby, zwane gomółkami szklanymi/. Ozdabiały kaczkę specjalnymi farbami.  Prace zostały na uczelni aż do wysuszenia. Pani Magda –instruktor  wręczyła dyplomy za udział w warsztatach ,pogratulowała starannie wykonanych prac a w nagrodę za aktywność i zaangażowanie w zajęciach zaprosiła dzieci do poznania bolidu Formuły Student. Każde dziecko miało możliwość zasiąść za kierownicą bolidu.

 

Wycieczka do kopalni soli w Bochni .

 

W dniach 24-25 .03 dzieci z oddziałów II , III, IV i V udały sie na niezwykle ciekawa wycieczkę do kopalni soli w Bochni . W trakcie wycieczki na przedszkolaków czekało wiele atrakcji - dzieci juz na poczatku miały okazje zjechać pod ziemię prawdziwą, górniczą windą , potem nauczyły się używanego w kopalni pozdrowienia " Szczęść Boże" , którym witały napotkanych górników i przewodników. Kolejną atrakcja był przejazd podziemną kolejka szynową . W Bochni znajduje sie jedyna na świecie kaplica przez którą prowadzą tory kolejki i przez którą można przejechać podziemnym pociągiem. W zwiedzaniu pięknej kopalni towarzyszyli nam górnicy z dawnych epok, których pracę dzieci mogły obejrzeć dzięki towarzyszącym zwiedzaniu projekcjom multimedialnym. W kopalni zwiedzaliśmy kaplicę św. Kingi, podziemne stajnie, salę bankietową, salę dyskotekową , bawiliśmy się na placu zabaw i graliśmy w piłkę na podziemnym boisku. Naj większą atrakcja było wejście i zejście po 173 schodach , było to nie lada wyzwanie dla nas wszystkich. Wycieczka była udana , wszyscy zmeczeni i uśmiechnięci wróciliśmy do przedszkola.

 

 

  24 .03.2015  Warsztaty z rodzicami - "Ozdoby Wielkanocne"

We wtorek w oddziale II odbyły sie zajęcia warsztatowe dla dzieci i rodziców . W trakcie warsztatów została zaprezentowana technika zdobienia "QUILING" . Rodzice wspólnie ze swoimi pociechami dobrze sie bawili , a w trakcie tej zabawy powstały piekne prace w postaci małych i duzych pięknie ozdobionych pisanek oraz świątecznych pocztówek , które już tradycyjnie zostaną wysłane do chorych dzieci z ' Marzycielskiej Poczty ".

Serdecznie dziekujemy za tak liczna obecność, wspólna zabawę i  piękne pocztówki świateczne.

23.03.2015 Powitanie Wiosny

Pierwszego dnia kalendarzowej  wiosny uroczyście witaliśmy nową porę roku.
Na początku spotkania przedszkolaki wysłuchały opowiadania o tym jak to krasnal Hałabała wiosny szukał. Potem były zagadki o wiosennych kwiatkach, ptakach powracających z ciepłych krajów i owadach, które wiosną wylatują z zimowych kryjówek. Następnie dzieci udały się na uroczysty koncert dla Pani Wiosny i wspólnie zaśpiewały wszystkie poznane wcześniej wiosenne piosenki. Po koncercie dzieci wyruszyły w barwnym, rozśpiewanym pochodzie z Marzanną i Gaikiem do Skawińskiego parku, aby tam poszukać oznak wiosny.

 

Warsztaty Biblioteczne - Podróż do Włoch.

W dniach od 17- 23 .03 wszystkie starsze grupy dzieci  z naszego przedszkola uczestniczyły w kolejnej ciekawej podróży , tym razem pojechaliśmy do Włoch. Pani prowadząca zapoznała przedszkolaków z flagą i mapą Włoch , opowiedziała o zwyczajach i tradycjach pochodzących z Włoch . Dzieci mogły zobaczyc w trakcie prezentacji multimedialnej charakterystyczne zabytki i budowle , znane włoskie postaci ze świata sportu i kultury oraz znane na całym świecie włoskie potrawy . W trakcie zabaw przedszkolaki mogły zobaczyc prawdziwe maski weneckie , miniaturową gondolę oraz  wybuch wulkanu . Po raz kolejny z dzięki ciekawym opowieściom i wspaniale przygotowanym zajęciom wspaniale się bawiliśmy i poznalismy kolejny rejon Europy .

Webquest u Motylków

17 i 18 marca Zosia  i Franciszek  z grupy Motylków wzięli udział w projekcie Webquest, przygotowując informacje o Wielkiej Brytanii i Włoszech.

Zosia wspólnie z mamą i siostrą przygotowały prezentację o Wielkiej Brytanii. Wykorzystując gazetkę, opisała jakie pojazdy, budowle można spotkać w Anglii. Przedstawiła, jakie są charakterystyczne zwyczaje i dania dla tego kraju. Zwróciła uwagę na znane postacie pochodzące z Anglii.

Franciszek swoją prezentację przygotował z dziadkiem i mamą.Podróżując samochodem po pięknie narysowanej mapie Włoch, opowiedział o wybranych miastach, wykorzystując zdjęcia budowli, znanych miejsc i osób. Przedstawił również charakterystyczne dania dla tego kraju i poczęstował dzieci włoskimi paluszkami. 

Obie prezentacje były ciekawe i bardzo ładnie przygotowane. Zostały nagrodzone gorącymi brawami dzieci z grup Motylków, Biedronek i Kotków.

              Kotki na „Warsztatach mydlarskich”

Wesołe Kotki uczestniczyły w warsztatach mydlarskich organizowanych dla dzieci w Klubie Europejka. Była  to niezwykła atrakcja dla dzieci, które  komponowały pachnące i kolorowe mydełka glicerynowe.  Dzieci decydowały jaki zapach i kolor będą miały ich  mydełka/morska bryza, zielona herbata, miód, pomarańcz. Wybierały kształt foremek np. jabłko, banany, rozgwiazda, but, gruszka, arbuz. Panie pomagały wypełniać delikatnie foremki silikonowe. Gdy mydełka zastygały  w lodówce, Kotki  miały możliwość w tym czasie uczestniczenia w zabawie na sali gimnastycznej. Tańczyły , skakały z balonikami i oczywiście nie mogło  zabraknąć  zabaw przy lustrach, w balonika, starego niedźwiedzia , wiewiórki do dziupli , czy zabawy w przeciwieństwa, kolory itp. Po zakończeniu warsztatów mydełko każdego dziecka  zostało pięknie  spakowane. Podczas tych warsztatów dzieci razem z paniami uczestniczyły w bardzo ciekawym doświadczeniu, radość i satysfakcja „gwarantowana” dla wszystkich.

 

12.02.2015   Warsztaty muzealne "Spotkanie ze skawińskim Kantkiem i zapustowymi tradycjami ".

Przedszkolaki z naszego przedszkola wzięły udział w zajęciach przybliżających im tradycje związane z zapustami i związanymi z nimi obrzedami. Dzieci uczyły sie zabaw ruchowych , w które bawiły sie ich pradziadkowie, brały udział w konkursach, słuchały opowiesci o chodzeniu z Kantkiem . Na koniec spotkania p. Dyrektor Czesław Gąsiorowski zaprosił dzieci na poczęstunek paczkami i faworkami z okazji tłustego czwartku .

 

     11.02.2015  MultiCentrum - "w Dolinie Muminków".

We środę dzieci z oddz. II uczestniczyły w kolejnych zajęciach w MultiCentrum, tym razem odwiedziły - Dolinę Muminkow. Pan Kuba opowiedział przedszkolakom ciekawą historie powstania książki o Muminkach  następnie na podstawie tajemniczej mapy zaprezentował , gdzie mieszka każdy bohater opowieści.  Kolejnym etapem zajęć było zapoznanie sie dzieci z poszczególnymi bohaterami bajki . Na koniec zajęć wszystkie dzieci z ogromnym zainteresowaniem obejrzały  film animowany "Prezent dla Mamusi Muminka ".

06.02.2015    "Szewc dratewka i przyjaciele".

 

W piątek nasze przedszkole odwiedził objazdowy teatr dla dzieci. Aktorzy przedstawili historie dzielnego młodego szewczyka, który miał dobre serduszko i przezywał wiele ciekawych przygód. Dratewka nie miał warsztatu, lecz wędrował po świecie i łatał stare obuwie. Miał jednak dobre serce. Pomagał każdemu stworzeniu spotkanemu na drodze. Kiedy zobaczył mrowisko, rozkopane przez niedźwiedzia, pomógł mrówkom je naprawić. Kiedy ujrzał zniszczoną pasiekę, także pomógł pszczołom doprowadzić ją do porządku. Z dzikimi kaczkami spotkanymi na stawie podzielił się chlebem. Wdzięczne zwierzęta obiecały mu pomoc, kiedy znajdzie się w potrzebie, jednak szewczyk zlekceważył ich obietnice, gdyż nie wierzył, że mogą one być pomocne w czymkolwiek. Potem jeszcze na drodze szewczyka stanęła czarownica ale i z nia sobie dał rade , dzięki czemu wyratował z tajemniczego zaklęcia piękną księżniczkę, z która wziął slub i zamieszkał w czarodziejskim zamku. Przedstawienie bardzo podobało się dzieciom , wspólnie z lalkami spiewały i przezywały przygody bohaterów .

 26.01.2015 Metoda webqwest w gr. III

W ramach programu Webquest, Martynka i Mateusz przygotowali prezentacje o prądzie w naszym życiu. Dzieci przygotowały zagadki z dziedziny techniki. Wyjaśniły co to jest prąd. Dokonały podziału elektrowni ze względu na źródło energii, przypomniały do czego używamy prądu elektrycznego. Przedstawiły zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych. Porównały życie ludzi dawniej, gdy prądu nie było i teraz, gdy go używamy. Martynka zaprezentowała „mała elektrownię” czyli prądnicę- urządzenie, które wytwarza prąd za pomocą ruchu oraz model podświetlonego skrzyżowania. Mateusz zaprezentował obwód elektryczny- połączenie żarówki za pomocą przewodów z baterią. Wszystkie dzieci dostały do wykonania również karty pracy oraz wysłuchały wiersza „Pod napięciem”.

 

15.01.2015 Kotki i Motylki na wycieczce w” Pięknym Starym Krakowie”

Kotki i Motylki rozpoczęły wycieczkę od poznania pomnika Grunwaldzkiego, podziwiały mury obronne Krakowa- Barbakan, Bramę Floriańską Dzieci następnie udały się na Rynek Krakowski gdzie w Pałacu Krzysztofory /Muzeum Historyczne/ oglądały Szopki Krakowskie  .Na tegorocznej wystawie prezentowane są nietuzinkowe, oryginalne i niezwykle precyzyjne wykonane szopki krakowskie. Wystawa jest również świetną lekcją historii, działającą na wrażliwość estetyczną i uczucia dzieci . Piękna, przemyślana szopka, uczy, bawi i wzrusza. Motylki i Kotki były zaskoczone ogromem pracy jaką musieli wykonać „Szopkarze” przy budowie szopki, na filmie oglądały etapy powstawania wieży kościelnej od projektu do wykańczania ozdobami. Następnie w podziemiach Pałacu zobaczyły szopki wykonane przez dzieci ze szkół , domów kultury. Drugim etapem naszej wycieczki było zwiedzenie Galerii Sztuki polskiej XIX wieku znajdującej się w Muzeum Narodowym w Sukiennicach . Dzieci podziwiały malarstwo historyczne, obrazy inspirowane legendami i literaturą a także ilustrujące historię ojczyzny. Oglądały dzieła między innymi Jana Matejki, Wojciecha Gersona ,Kazimierza Alchimowicza, Jacka Malczewskiego, Witolda Piwnickiego. Kotki i Motylki  były pod ogromnym wrażeniem obrazów Jana Matejki- „Hołd pruski’ „Tadeusz Kościuszko pod Racławicami”  Tadeusz Ajdukiewicz -Portret Heleny Modrzejewskiej” a także ”Pochodnie Nerona” –Henryka Siemieradzkiego ,

Po tak wspaniałych wrażeniach był czas na podwieczorek w pijalni czekolady  Wedel. Po wysłuchaniu o godzinie dwunastej z wieży mariackiej hejnału dzieci w skupieniu udały się do Bazyliki Mariackiej by podziwiać Ołtarz wykonany przez Wita Stwosza . Podziwiały ponad 200 figur przedstawiających sceny religijne i życie codzienne.

Motylki i Kotki  entuzjastycznie stwierdziły że na pewno tu wrócą, i będą dalej poznawać historię Polski.

13.01.2015 Bal karnawałowy w przedszkolu .

We wtorek 13 stycznia odbył sie w naszym przedszkolu wielki karnawałowy bal , uczestniczyły w nim wszystkie grupy dzieci z naszego przedszkola. Bal trwał od godz. 9.00 do 12.00 , w tym roku odbył sie w towarzystwie dwóch uroczych czarownic, które fantastycznie go prowadziły . Pięknie poprzebierane przedszkolaki bawiły się w dwóch grupach - starszaków i maluszków , czarownice w trakcie zabawy nauczyły dzieci tajemniczych zaklęć ,zdradziły tajemnicę - jak latają miotły i nauczyły wszystkich obecnych na balu ciekawych tańców. W trakcie zabawy oceniane były taneczne pomysły dzieci , a te najbardziej oryginalne zostały nagrodzone słodyczami , do tego konkursu zostały zaproszone nawet panie . Czarownice ustawiły wszystkie panie w rządku i poprosiły o odtańczenie wcześniej pokazanego tańca , oceny tanecznych  umiejętności swoich nauczycielek  dokonały przedszkolaki . W efekcie wszystkie panie zasłuzyły na słodkiego serduszkowego lizaka . Radości i dobrej zabawy nie było końca , a wszystkie uśmiechy i piękne stroje dzieci zostały "uwiecznione " na pamiątkowych zdjeciach.

 

         19.12.2014  Przedszkolne spotkanie wigilijne.

 

W piątek 19 grudnia odbyła się przedszkolna Wigilia. Wszystkie przedszkolaki pięknie , odświętnie ubrane wraz ze swoimi paniami oraz całym przedszkolnym personelem zebrały się w sali oddziału V . Spotkanie rozpoczęła wspólna kolęda odśpiewana z akompaniamentem pianina . Nastepnie p. Renia opowiedziała dzieciom o dawnych skawińskich zwyczajach i tradycjach związanych z przygotowaniami do wigilii Bożego Narodzenia ; o skawińskim podłaźniku i jego ozdobach zrobionych z plonów z sadu i ogrodu, o snopach zboża ustawianych w kątach izby, sianie sypanym na stół i podłogę oraz o szopce krakowskiej i betlejemskiej.  Kolejnym etapem spotkania było przedstawienie jasełek przez dzieci z oddziału IV "Jeżyki ". Spotkanie zakończyła wspólna kolęda, po której dzieci rozeszły się do swoich sal, gdzie łamały się opłatkiem i składały sobie życzenia , po których zasiadły do wigilijnego posiłku . Zapraszamy do galerii.

 

 

16. 12.2014  Warsztaty przedświąteczne z rodzicami w oddziale II "Pszczółki".

  We wtorek po południu w oddziale II odbyły sie warsztaty plastyczne , w których uczestniczyły dzieci wraz ze swoimi rodzicami. W trakcie spotkania zrobiono piękne kartki świąteczne , które zostały wysłane do chorych dzieci z charytatywnej akcji " Marzycielska Poczta " , oprócz kartek dzieci wspólnie z rodzicami wykonały ozdoby choinkowe ; były to pieknie zdobione bombki oraz wycinanki z papieru i papierowe tradycyjne łańcuchy. Wszystkie piekne ozdoby zostały zawieszone na przedszkolnej choince. W trakcie warsztatów przedszkolaki zrobiły niespodziankę swoim rodzicom i zaprezentowały mini koncert bożonarodzeniowych pastorałek , dumni ze swoich pociech rodzice wspólnie odspiewali koledę "Wśród nocnej ciszy " . Spotkanie przebiegło w miłej i radosnej atmosferze , zakończyło się złożeniem świątecznych życzeń. Serdecznie dziękujemy rodzicom za tak liczne przybycie na nasze warsztaty , za prace i wspólną zabawę. Zdjecia ze spotkania można obejrzeć w galerii.

 

    10- 16. 12. 2014 Przedszkolaka podróże mał i duże - zwyczaje                   Bożonarodzeniowe w krajach europejskich.

W trakcie tego warsztatu dzieci poznały rozne zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia , dowiedziały się o tym , że Mikołaj ma pomocników , którzy rozdają dzieciom prezenty, są to  dobra czarownica Befana we Włoszech i Dziadek Mróz oraz śniezynka na terenie Rosji i Ukrainy . Pani pokazała dzieciom świąteczne symbole poszczególnych krajów , mogliśmy zobaczyc na wigilijnym stole pięknego i apetycznego indyka w Anglii, jedyny i niepowtarzalny symbol polskich  świąt - opłatek, czy ukraińską pajęczynę na choince. Podczas warsztatów dzieci dzieliły się też swoimi doświadczeniami związanymi ze świetami w ich domach  .

   12. 12.2014  Warsztaty edukacyjne " Fizyka dla smyka".

 

12 grudnia 2014 w naszym przedszkolu odbył się pokaz naukowy dla dzieci od 4 lat pt.  z serii "Fizyka dla smyka" pt. "Tajemnice dźwięku". W  czasie spotkania  dzieci dowiedziały się  między innymi co to jest dźwięk,co go przenosi.  Została wywołana burza  i  zjawisko rezonansu akustycznego . Uruchomiona została pompa próżniowa, która ukrywała dźwięk. Dzieci poznały urządzenia do przesyłania dźwięku i podsłuchiwania. Poznały co to jest sonometr i sprawdziły czy  natężenie dźwięku w sali nie jest za wysokie.

 

 11.12.2014 Kotki w Muzeum Etnograficznym

 Wesołe Kotki uczestniczyły w warsztatach „Boże Narodzenie- czas niecodzienny” Dowiedzieliśmy się jak  wyglądają opłatkowe światy? Co wspólnego ma pająk z Bożym Narodzeniem?  Ile zastosowań ma słoma? Czy choinka może wisieć do góry nogami? Poznaliśmy zwyczaje  wigilijne od poranku do zmierzchu.    Podziwialiśmy światy i gwiazdy z opłatka,  podłaźniki , dekoracje  świąteczne na choince wykonane z papieru, słomy, szopki  krakowskie i szopki z różnych regionów Polski, stroje kolędników . Poprzez ciekawe zagadki Pani Klaudia zapoznała nas z  wigilijnymi potrawami które pochodziły z darów- pól, sadów, lasów , ogrodów, wód. Spożywanie poszczególnych potraw miało zapewnić np. szczęście -miód, chleb – dobrobyt , owoce-miłość, zdrowie, orzechy – mądrość ,ryba karp – siła, grzyby – dostatek.  Podczas wigilijnej wieczerzy należało skosztować 12 potraw. Oglądaliśmy narzędzia rolnicze używane dawniej na wsi. Słuchaliśmy  opowieści o regionalnych zwyczajach a współczesnej bożonarodzeniowej  tradycji/ kolędowanie, „ubieranie” choinki, zostawianie  wolnego miejsca dla gościa, sianko na stole, ”łamanie” się opłatkiem , składanie życzeń.  Na zakończenie wykonaliśmy  kolorowego ptaszka z papieru i bibuły.

Wesołe Kotki w pełni poczuły świąteczną  atmosferę!

 

9. 12. 2014 Wycieczka do Teatru Groteska " Tańcowały dwa Michały '.

we wtorek wszystkie grupy starszaków z naszego przedszkola wyjechały do Krakowa do Teatru Groteska na przedstawienie "Tancowały dwa Michały ". Sztuka opierała się na wierszach Juliana Tuwima , motywem przewodnim była podróż dwóch chłopców, którzy spotykali bajkowe zwierzęta i postacie. Dzieci wspólnie z aktorami recytowały znane im wiersze i śpiewały piosenki. W czasie krótkiej przerwy wszyscy dzielili się wrażeniami z dobrej zabawy. W drugiej części przedstawienia dzieci przypomniały sobie postac Słonia Trąbalskiego i lokomotywę , które głośno z aktorami recytowały. Wszyscy zadowoleni i usmiechnięci wrócili do przedszkola, gdzie powstały piękne prace plastyczne w oparciu o teatrzyk.

5.12.2014 Mikołajki w przedszkolu .

W piątek nasze przedszkole odwiedził Mikołaj . Przygotowano Mu wygodny fotel w sali oddziału II gdzie kolejno odwiedzały Go wszystkie grupy przedszkolaków . Dzieci z każdego oddziału przygotowały dla długo oczekiwanego Gościa piosenki, wierszyki i piękne laurki . Mikołaj rozmawial z przedszkolakami, zadawal im pytania dotyczace ich zainteresowań , ulubionych zabaw i zajęć w przedszkolu  a następnie rozdawał prezenty.Po wręczeniu prezentów Pan Fotograf Sławek robił pamiątkowe zdjęcia dzieciom i Mikołajowi .

 

27.11.2014  Andrzejki i Katarzynki w dawnej Skawinie.

We czwartek odbył sie w naszym przedszkolu kolejny  konkurs wiedzy o Skawinie . W tym roku odbywał sie on pod hasłem " Andrzejki i Katarzynki w dawnej Skawinie " .W jury konkursu zasiadali p. Kazimiera Woźniak - pisarka i poetka , p. Barbara Wójcik - dyrektorka Przedszkola Nr 3 , p. Czesław Gąsiorowski - dyrektor Muzeum Regionalnego w Skawinie. W tegorocznym konkursie wzięło udział 6 przedszkoli - 1, 2, 3 ze Skawiny  oraz przedszkole z Wielkich Dróg , Rzozowa i Borku Szlacheckiego . Dzieci rozwiązywały krzyżówke o Skawinie, układały rozsypankę literową z herbem naszego miasta, rozwiązywały quizy , układały obrazkowe puzzle oraz wybierały spośród wielu rekwizytów elementy damskiego i męskiego stroju skawińskiego oraz bawiły sie w ludową zabawę " Miotła Brzozowa" . Po zakończeniu konkursowej części spotkania p. Dyrektor Muzeum Regionalnego Czesław Gąsiorowski opowiedział dzieciom o tradycjach Katarzynkowych i Andrzejkowych w dawnej Skawinie i zaprezentował tradycyjne zabawy skawińskie. Po tym do dzieci zawitały dwie wesołe czarodziejki , które zaprosiły do wspólnej zabawy ; było rzucanie grosikiem na szczęście, lanie wosku, wrózba z butelki , ciasteczka z wróżbą i wiele radości z wspólnej zabawy . Spotkanie podsumowało rozdanie przez p. Dyrektor Barbarę Wójcik  pamiatkowych dyplomów i książeczek oraz upominków dla każdego dziecka wręczanych przez wesołe czarodziejki. Serdecznie dziękujemy za wspaniałą zabawę i zapraszamy do galerii.

 

25.11.2014 Święto Pluszowego Misia.

We wtorek spotkały sie dzieci z oddziałów VII "Wesołe misie ", I "Wesołe Myszki" oraz VI "Wesołe Kotki"  , celem spotkania były uroczyste obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia. Wspólnie z przyniesionymi z domu pluszakami dzieci obejrzały teatrzyk o "Misiu Serduszko" , który sprawiał dzieciom radość . Po teatrzyku dzieci z poszczególnych grup zaprezentowały przygotowane na te uroczystość wierszyki , rymowanki  i piosenki. Na uroczystości pojawił sie Kubuś Puchatek, który poczęstował dzieci pysznym miodem i zadawał ciekawe misiowe zagadki. Uroczystość nie obyła się bez tańców , śpiewów i misiowych pląsów. Każde dziecko dostało misiowy medal i sylwete małego misia na pamiątkę tego lubianego przez dzieci świeta.

  21.11.2014 Muzyczna podróz po Polsce.

w piatek wszystkie starsze przedszkolaki pojechały do Krakowskiej Filharmonii na muzyczną podróż po Polsce. W trakcie koncertu na scenie pojawili się znani muzycy - Oskar Kolberg, młody Fryderyk Chopin oraz Henryk Wieniawski. Pan Oskar zaśpiewał kilka utworów o tematyce ludowej, Henryk Wieniawski zagrał piękne utwory na skrzypce a Fryderyk Chopin na fortepianie zaprezentował "Etiudę Rewolucyjną". Babcia Melodia , Dziadek Rytmus  i Kuzynka Klawiaturka zaprosili na scenę tancerzy z Zespołu Piesni i Tańca Kukowiacy, którzy w pięknych ludowych strojach zatańczyli mazurka, kujawiaka i krakowiaka , a także góralską kapelę"Grojcowianie". Jedna z góralek zaprezentowała dzieciom charakterystyczne instrumenty góralskie- okarynę, fujarkę, piszczałkę, flet, róg oraz trombity pasterskie. Koncert i jego bohaterowie bardzo podobali się dzieciom . Zapraszamy do galerii.

    20.11.2014 Pasowanie na przedszkolaka w grupie "Wesołych Misiów".

We czwartek maluszki z VII oddziału zaprosiły swoich rodziców i bliskich na wielką uroczystość pasowania na przedszkolaka. Pokonując tremę dzieci zaprezentowały wiersze i piosenki, które przygotowały specjalnie na tę okazję. Podczas uroczystości towarzyszyły im pluszowe misie . Pani Dyrektor dokonała pasowania kazdego dziecka , dotykając jego ramienia czarodziejskim ołówkiem , nastepnie wszystkim dzieciom nadała nazwę Grupa Wesołych Misiów .Kazdy przedszkolak otrzymał pamiątkowy dyplom , rozek ze słodyczami i malowankę  Dla kazdego rodzica została przygotowana książeczka z wierszykami i piosenkami które wykonały dzieci.

Uroczyste „Pasowanie na Przedszkolaka w grupie Wesołych Kotków

W grupie  Wesołych kotków  odbyło się „Pasowanie na Przedszkolaka”. Był to szczególny dzień dla dzieci, które we wrześniu po raz pierwszy przekroczyły próg przedszkola, oraz ich pierwszy publiczny występ przed licznie zgromadzoną publicznością .Podczas  uroczystości dzieci zaprezentowały swoje umiejętności, które zdobyły podczas  pobytu w przedszkolu. Zaśpiewały piosenki, recytowały wierszyki, tańczyły z jesiennymi listkami i kolorowymi wstążkami. Cieszyły się z braw otrzymanych od gości .Po zakończonej części artystycznej pani dyrektor zaczarowanym ołówkiem dokonała uroczystego pasowania. Na pamiątkę każde dziecko otrzymało dyplom i rożek obfitości.

     12- 25 .11. 2014 Przedszkolaka podróże małe i duże- Francja.

Wszystkie gruy starszych przedszkolaków wzięly udział w kolejnych warsztatach bibliotecznych , tym razem dotyczyły one kultury i obyczajów Francji . Dzieci poznały zwyczaje kulinarne Francuzów , charakterystyczne budowle i znane postacie. Chłopcy wymieniali piłkarzy , dziewczynki piosenkarzy , a wszyscy razem tańczyli do znanych utworów muzycznych.

 

   12.11.2014 Święto Niepodległości .

 

12 listopada we środę odbyło sie uroczyste spotkanie z okazji Święta Niepodległości  montaz słowno- muzyczny przygotowały dzieci z oddz. IV Jeżyki . Wszystkie przedszkolaki ubrane na galowo spotkały się w sali oddziału V , gdzie wysłuchały pieśni patriotycznych i wierszy w wykonaniu swoich koleżanek i kolegów . Wspólnie odspiewano hymn Polski oraz hymn Skawiny a także wojskowe piosenki przygotowane wspólnie z p. Agatką . Na uroczystość każdy oddział przygotował tez kotyliony i inne symbole narodowe ; flagi biało-czerwone , godła i kokardki symbolizujace barwy narodowe.  Zapraszamy do galerii.

05.11.2014 Kotki w Muzeum Regionalnym

Wizyta  w Muzeum Regionalnym w Skawinie przybliżyła dzieciom historię i zabytki kultury ludowej rejonu Skawiny. Z wielkim zainteresowaniem oglądnęły makietę Skawiny z jej zabytkami oraz stare mapy, zdjęcia, obrazy zamków. Poznały stroje ludowe mieszkańców Skawiny a także odtworzone  mundury skawińskich Sokołów. Zobaczyły przedmioty codziennego użytku, odgadywały do czego służą  np. okrągła podziurawiona deska służyła do wyciągania z wody klusek , maselnica do wyrabiania masła, żelazka na duszę, tarka do prania, kołowrotek do przędzenia wełny, nosidło na wodę. Podziwiały skrzynie skawińskie pięknie malowane. Z radością oglądały kołyskę i kukiełki krasnoludków wykonane przez Pana Władysława Szklarskiego. Dowiedziały się kto to jest archeolog ,oglądnęły figurki z gliny , naczynia wydobyte w trakcie renowacji Rynku skawińskiego. Wesołe kotki obiecały że jeszcze nie raz tu wrócą. Zapraszamy do galerii.

28.10.2014  "Jak Karolek został papieżem . "

W poniedziałek odbyło się współne spotkanie dzieci z oddziałów II , III i V , miało ono na celu przybliżenie przedszkolakom postaci Jana Pawła II przed zbliżającym się świętem zmarłych. Starszaki obejrzały prezentację multimedialna o życiu i działalności Karola Wojtyły, wysłuchały fragmentów listów pisanych przez dzieci z całego świata do Papieża Polaka oraz obejrzały film animowany pt. "Jak Karolek został papieżem". Po wspólnych zajęciach przedszkolaki udały sie pod pomnik JPII .

 

      24.10. 2014 Teatrzyk " Szalone bajeczki ".

W piątek wszystkie grupy z naszego przedszkola udały sie do kina Piast na niezwykle ciekawe przedstawienie. Teatrzyk powstał w oparciu o wiersze Juliana Tuwima , aktorzy wspólnie z dziećmi recytowali i opowiadali znane wierszyki i bajeczki. Do mini inscenizacji "Rzepki" zaproszono kilkoro dzieci , radość była ogromna . Wszyscy bawili sie dobrze , a na koniec wspólnie zaśpiewali piosenkę pt. "Moja fantazja ".

 

24.10.2014 Kotki odwiedza niezwykły gość - Hakuś.

Do grupy Kotków przybył niezwykły gość – Hakuś - York.   Z niezwykłą radością powitał siedzące na dywanie dzieci, merdał ogonkiem na ich widok, chciał się bawić.  Chętnie podawał łapkę i przynosił swoje zabawki .Kotki dowiedziały się jak należy dbać o czworonoga, karmić, pielęgnować.  Posłuchały  kilka ciekawostek z zachowania i charakteru tego psiaka. Oglądnęły książeczkę zdrowia Hakusia, dowiedziały się, że York to pies: żywiołowy, wesoły, który bardzo przywiązuje  się do swoich opiekunów i wita z ogromną radością powracających z pracy , szkoły domowników.  Na zakończenie  spotkania dzieci powiedziały, że PIES = ODPOWIEDZIALNOŚĆ.  

 

 

 

20- 23. 10. 2014  Warsztaty biblioteczne " Przedszkolaka podróże małe i duże- "Hiszpania."

W trakcie warsztatów dzieci poznają ważniejsze zabytki Hiszpanii , ogladają prezentację multimedialną pokazujacą "Wrota Europy , Kościany Dom ..." czy piłkarzy z których słynie ten kraj. Podczas rozmowy o tańcach narodowych  dzieci odwiedza niespodziewany gość - tajemnicza Hiszpanka, która uczy kroków tańca wszystkie dziewczynki i chłopców, a następnie prezentuje tajemniczy instrument- kastaniety . Przedszkolaki uczą sie jak wydobyć dźwięk z tego dziwnego instrumentu. Pod koniec spotkania dzieci ogladają film rysunkowy o przygodach dzielnego Byczka Fernando , który nie chciał walczyć w korridzie bo wolał wąchać kwiatki .

   
 

 

17.10.2014  "Pociąg Papieski " w Skawinie .

  W piątek wszystkie grupy starszych dzieci  z naszego przedszkola udały się na Dworzec Kolejowy w Skawinie aby po raz kolejny powitac Papieski Pociąg .  Spotkanie to ma na celu upamiętnienie wyboru Karola Wojtyły na papieża .  Przedszkolaki czekały na przyjazd specjalnego pociągu jadącego na trasie Kraków - Kalwaria - Wadowice i zatrzymującego się w miejscowościach związanych z działalnością i pracą biskupa Karola Wojtyły lub miejscem odwiedzin Papieża  Polaka  Jana Pawła II . W tym roku dzieci przygotowały dla podróżnych upominki w postaci żółtych serduszek z rysunkami i wyklejankami , niespodzianka bardzo się spodobała .  Papieski pociąg  przywitali oprócz przedszkolaków król Kazimierz Wielki  i Babetta oraz przedstawiciel U M i G w Skawinie p. Kolasa.  Na dworcu podróżni oraz wszystkie przedszkolaki mogli obejrzeć plenerowa wystawę zdjęć z Janem Pawłem II. Zapraszamy do galerii.

 

15.10.2014  Biedroneczki i Pszczółki w Miasteczku Komunikacyjnym.

Dzieci z oddziałów V i II udały się na zajęcia terenowe do miasteczka ruchu drogowego, gdzie spotkały się z przedstawicielami Straży Miejskiej w skawinie. Panowie zaprezentowali przedszkolakom jak należy poprawnie i bezpiecznie poruszać się wzdłuż jezdni, przejść na drugą stronę. Opowiedzieli także dzieciom o tym, że należy nosić elementy odblaskowe na ubraniu aby być bezpiecznym i widocznym. Chętne dzieci zadawały pytania o znaki drogowe, sygnalizatory świetlne oraz to , co zrobić jak się zgubi . Kolejne spotkanie zaplanowaliśmy na wiosnę. Zdjęcia z zajęć można obejrzeć w galerii.

10.10.2014 "Na straganie" - przedstawienie w ramach akcji starszaki - maluchom.

W piątek dzieci z oddziału V "Biedroneczki", zaprosiły maluszki z oddz. VII "Misie" oraz średniaki z oddz.I "Myszki" na przedstawienie p.t. "Na straganie". Starszaki przy pomocy warzywnych pacynek wspaniale zilustrowały wiersz Jana Brzechwy. Po występie, Biedroneczki przekazały młodszym kolegom swoje pacynki, by również mogli się nimi pobawić. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze, a starszaki obiecały, że już niebawem znów coś przygotują dla swoich młodszych kolegów i koleżanek. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z przedstawienia, które znajdują się w naszym albumie.

 

6-10.10.2014 Warzywny tydzień w oddz. I "Myszki"

W ramach warzywnego tygodnia, dzieci z oddz. I poznały wartości odżywcze warzyw oraz ich zastosowanie. Na koniec tygodnia dzieci przygotowały sok z marchwi z dodatkiem jabłuszek i bananów. Sok bardzo smakował dzieciom w związku z czym zachęcamy do robienia wspólnie takich soczków  w domu smiley Zdjęcia z tego dnia można zobaczyć w naszym albumie.

 

Spotkanie z Iluzjonistą.

Dzisiaj odwiedził nas Iluzjonista. Powitał wszystkich wyczarowanym z apaszki kolorowym bukietem kwiatów. Potem wspólnie szukaliśmy białego królika, czarowaliśmy kolorowe apaszek i kostki do gry. Czarodziej zmniejszał na prośbę dzieci karty do gry tak, aż całkowicie znikły , a potem znajdywał je dziewczynkom za uszami.Przedszkolnym czarodziejem został Antek z oddziału V a jego pomocnicą Lidzia z  oddziału IV. Wszyscy bawiliśmy się wspaniale a Panu Iluzjoniście podziękowaliśmy gromkimi brawami. Zapraszamy do galerii.

 

 

      21 09.- 23.09  Warsztaty biblioteczne pt. "Japonia".

Od poniedziałku do środy dzieci ze starszych grup w naszym przedszkolu będą uczestniczyły w przygotowanych dla nich warsztatach multimedialnych o Japonii. Podczas spotkania dowiedza się o wielu ciekawych rzeczach dotyczących tego pieknego i odległego kraju. Poznają jego  historię i kulturę , bedą mogły obejrzeć piękne stroje damskie i męskie, naucza sie kilku japońskich słów oraz tańca z wachlarzami. 

Serdecznie dziekujemy za kolejny rozpoczynający się rok naszej współpracy ze Skawińską Miejską Biblioteką Publiczną .

 

  22.09 Zabawy integracyjne wramach akcji "Starszaki - maluchom ".

 

W dniu dzisiejszym maluszki z oddziału I "Myszki " spotkały się ze swoimi starszymi kolegami z oddziału III "Motylkami ". Spotkanie przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze , maluszki w trakcie wspólnych zabaw ze starszakami wdrażały sie do funkcjonowania w przedszkolnej społeczności. Wspólnym zabawom i radości nie było końca. Na pożegnanie obie grupy obiecały sobie kolejne spotkanie , tym razem juz na wspólnych zajęciach wychowawczo-dydaktycznych.

 

     19.09 Wycieczka do lasu Bronaczowa w Radziszowie .

 

W piątek wszystkie starsze grupy przedszkolaków udały sie na wycieczke do lasu . Pogoda nam dopisała, po dojściu na "naszą ulubioną " polankę rozłożylismy kocyki i zorganizowalismy sobie grupowe pikniki . Dzieci zajadały pyszne drożdżówki z serkiem i piły wode mineralną . Po krótkiej przerwie  na odpoczynek kazda grupa udała sie na terenowe zajęcia z wychowawczyniami. W trakcie zajęć i spacerów dzieci obserwowały leśna szkółkę, badały drzewa , porównywały ich wygląd i budowe, mierzyły grubość pnia, wąchały i dotykały korę. Każda grupa wróciła z wycieczki w radosnym nastroju i koszem pełnym "darów lasu " do przedszkolnego kącika przyrody. Po powrocie do przedszkola opowieściom nie było końca, z wycieczki do lasu powstały pamiątkowe rysunki i pewnie w najbliższym czasie powstana piekne i ciekawe zielniki , które będa zima przypominać o wspaniałej wycieczce do jesiennie kolorowego lasu .

      18.09 Przedszkolaki w akcji " Sprzątamy świat "      

We czwartek  odbyły się w oddziałach Kotków i Motylków zajęcia o tematyce proekologicznej  w trakcie których dzieci przypomniały sobie co to jest ekologia i jakie sa zachowania proekologiczne, wspólnie rozwiązywały zagadki obrazkowe , segregowały odpady i dobrze sie bawiły. Podsumowaniem zajęć było wyjście do pobliskiego Parku Miejskiego na "Sprzatanie świata". Każdy przedszkolak ubrany w rekawice ochronne udał sie na sprzątanie, po ukończonej akcji , zgodnie z wymogami ekologicznymi "znalezione " śmieci zostały porozkładane do odpowiednich pojemników.

 

 

 

   16.09.   Certyfikat LCAE  Nasza placówka otrzymała Certyfikat Lokalnego Centrum Aktywności   Ekologicznej pod opieką Fundacji Partnerstwo dla Środowiska. Ten certyfikat jest pierwszym stopniem klasyfikujacym do miedzynarodowego  rankingu  placówek z tytułem "Zielonej flagi " otrzymuje sie je za wszelkiego rodzaju działania dzieci i współprace z rodzicami w zakresie tematyki ekologiczno-przyrodniczej. W naszym przedszkolu prowadzonych jest bardzo wiele działań w zakresie tej tematyki, sa zajęcia terenowe w lesie, zajęcia w ogrodzie przedszkolnym, pobliskim parku , współpracujemy z róznymi instytucjami , które wspomagaja nas w realizacji treści przyrodniczych. Nasze przedszkolaki uczestnicza w róznych akcjach jak "Sprzatanie świata", prowadzimy całoroczne patrole edukacyjne , segregujemy smieci, prowadzimy zbiórki makulatury, nakretek , płyt CD itd. Bardzo dziekujemy p. Madzi , która nadzorowała wszystko i napisała bardzo obszerne sprawozdanie w którym zawarła nasze działania prowadzone z przedszkolakami. Naszą aplikację oceniono pozytywnie i otrzymaliśmy ten bardzo prestiżowy certyfikat. W bieżącym roku przedszkolnym musimy dołożyć wszelkich starań aby ten certyfikat podtrzymać, gdyż jest on przyznawany tylko na okres jednego roku .

A ten otrzymaliśmy za wszelkie działania podjete w ubiegłym roku przedszkolnym 2013/ 2014.

 

 

      11.09.Konkurs miedzygrupowy  pod patronatem firmy Ziaja.

We czwartek odbył sie międzygrupowy konkurs wiedzy " Czyste ciało mam bo o nie z ZIAJĄ dbam " . W trakcie konkursu przedszkolaki z oddziałow III i V wykazywały się wiedzą z zakresu higieny i ochrony zdrowia.
Były również konkurencje sprawnościowe i zabawy manualne, quiz i zagadki. Wspaniałe nagrody  w postaci kosmetyków dla dzieci dla uczestników konkursu ufundowała kosmetyczna firma ZIAJA.

Oprócz konkursu w grupach starszaków  odbyły się spotkania z młodszymi przedszkolakami , którzy uczestniczyli w pogadankach profilaktycznych pt. "Każdy przedszkolak wie jak należy dbac o zdrowie" , rozwiązywali zagadki o tematyce zdrowia i higieny .  Kazde dziecko uczestniczace wtym spotkaniu równiez otrzymało kosmetyki od firmy ZIAJA

     Współpraca ze skawińskim Multicentrum rozpoczęta.

Podobnie jak w ubiegłym roku , ten rok przedszkolny rozpoczęliśmy współpracą z naszym skawińskim Multicentrum . W każdą środę miesiąca poszczególne grupy dzieci z naszego przedszkola uczestniczą w zajęciach tematycznych prowadzonych przez pracowników Multicentrum. Na pierwszych, organizacyjnych spotkaniach dzieci uczestniczyły w pogadankach dotyczących zbliżających się akcji "Sprzątania świata " oraz całorocznej segregacji odpadów a także kontynuowanej akcji " Zakrętki dla Lenki ". Przedszkolaki przypomniały sobie jakie są podstawowe kolory pojemników na odpady segregowane oraz co konkretnie powinno się w nich znaleźć. Drugą część spotkania wypełniały zabawy z Multi Klockami podczas których powstawały interesujące pojazdy, piękne kwiaty, fruwające owady i wiele innych ciekawych konstrukcji wznoszonych przez przedszkolaków.

 

    Wielkie zmiany w naszym przedszkolnym ogrodzie .

Już na samym poczatku roku przedszkolaki mogły ogladac wielkie zmiany jakie zaszły w naszym przedszkolnym ogrodzie . Piękne ścieżki między ziołowymi rabatkami mogace służyć jako plansza do terenowej eko-gry , drewniane skrzynie w których poszczególne grupy przedszkolaków będą mogły sadzić swoje warzywa i kwiaty oraz podniesione i wyłożone ścieżki dzięki którym dzieci będą mogły swobodnie sięgać i pielęgnowac  oraz podlewać swoje rośliny .  Oprócz ogrodu  prace prowadzone były tez wokół przedszkolnego "oczka wodnego ". Dziękujemy za wkład finansowy , materiały i pomoc w zmodernizowaniu naszego ogródka  firmie Liroy Merlin oraz pracownikom sklepu Liroy Merlin w Modlniczce. Dziękujemy za pomoc p. Marcinowi  i nauczycielkom , które w swoim prywatnym czasie pracowały nad pielęgnacją ogrodu : p. Magdzie , p. Agnieszce, p. Eli i p. Reni.