Przedszkole Samorządowe Nr 3 w Skawinie

 

Nawigacja

Wydarzenia 2015/2016 Konkursy 2015/2016 Wydarzenia 2014/2015 Konkursy 2014/2015 Wydarzenia 2013/2014 Konkursy 2013/2014 Wydarzenia 2012/2013 Wydarzenia 2011/2012 Wydarzenia 2010/2011 Wyniki konkursów 2012/2013

Aktualności

Wydarzenia 2015/2016

 

 

 

III GMINNA OLIMPIADA SPORTOWA PRZEDSZKOLAKÓW

 

27 kwietnia przedstawiciele wszystkich grup starszych przedszkolaków z naszego przedszkola wzięli udział w Gminnej Olimpiadzie Sportowej  zorganizowanej przez Przedszkole Katolickie ze Skawiny. Nasza drużyna w składzie : Paulinka Rak, Zosia Manecka z grupy III , Kacper Adamczyk z grupy IV i Szymon Trela z grupy V-  spisała się wspaniale . Nasi sportowcy zaliczyli wszystkie olimpijskie konkurencje z uśmiechem na buzi , wykazali się bardzo dobrą sprawnością fizyczną i świetną drużynową organizacją . W nagrodę za wspólną zabawę otrzymaliśmy pamiątkowy puchar i dyplom, każdy mały sportowiec dostał olimpijski medal i nagrodę w postaci plecaka z upominkiem . Dziekujemy organizatorom za zaproszenie i świetną zabawę.

 

Występ TPS " Dorosli dzieciom, czyli zabawy z tradycją "

20 kwietnia w pałacyku Sokół odbyło sie specjalne przedstawienie zatytułowane " Dorośli dzieciom" .Treścia tego spektaklu było zaprezentowanie przedszkolakom zabaw i utworów wierszowanych oraz piosenek , jakie znały ich babcie i dziadkowie kiedy byli dziećmi. Spotkanie rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu Skawiny , następnie z piosenką i zabawa podróżowalismy po różnych regionach Polski . Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Skawiny wspólnie z uczniami szkoły podstawowej zaprezentowali dzieciom inscenizację " Rzepki" Juliana Tuwima , zabawę ze śpiewem "Muzykanci Konszabelanci"oraz wiązanke ludowych piosenek. Wspólnie zatańczyli walczyka z dziećmi oraz opowiedzieli o tym jak dawniej robiło sie zakupy i handlowało na targu . Na koniec spotkania wszyscy wsiedli do pociągu i wesoło się bawili . Na pożegnanie wszystkie przedszkolaki zostały poczestowane pysznymi jabłkami przez skawińskie handlarki .

 

13.04.2016 Przedszkolny konkurs recytatorski "Wiersze i wierszyki dla dzieci"

 

W tegorocznym konkursie recytatorskim wzięło udział 20 dzieci , organizatorkami były nauczycielki naszego przedszkola p. Grażyna Frankowskai p. Marta Westenholz . W jury zasiadły panie: Kazimiera Woźniak- pisarka i poetka, Anna Pląder - pracownik Miejskiej Biblioteki publicznej oraz Barbara Wójcik -dyrektor przedszkola. Z roku na rok poziom konkursu jest coraz wyższy i tak tez było i w tym roku , obok znanych polskich poetów jak Jan Brzechwa , Julian Tuwim pojawiły sie nowe nazwiska np Aleksander Fredro, Natalia Usenko, Wiera Badalska . Porecytacji i naradzie jury werdykt brzmiał :

I miejsce Aleksandra Kolasa z gr.III  "Na straganie"

II miejsce Antoni Ożóg z gr. V "Paweł i Gaweł "

III miejsce Joanna Kochana z gr.III "O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci"

Pozostałe dzieci otrzymały wyróznienia. Rozdanie nagród odbyło sie 15.04.2016 każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiatkowy dyplom i książkę           z wydawnictwa Znak  oraz pakiet promocyjny Skawiny, którego sponsorem jest Urząd Miasta i Gminy  w Skawinie.

 

 

22.03.2016 Powitanie wiosny u starszaków .

We wtorek odbyło sie w grupach starszaków uroczyste powitanie wiosny . Pani dominika wraz z grupa Myszkek przygotowała piekne przedstawienie o Wróżkach , które odczarowały wiosnę. Przedszkolną uroczystość rozpoczął występ dzieci z oddziału IV nastepnie wszyscy śpiewali piosenki o wiośnie , a wtedy przybył do przedszkolaków niespodziewany gość- Pani Wiosna. Ubrana była w piekną zieloną sukienkę ozdobioną kolorowymi kwiatami. Wiosna powiedziała, że przywołała ją piosenka śpiewana przez dzieci . Spotkanie z wiosną rozpoczęły zagadki słowne, z którymi dzieci świetnie dały sobie radę, następną konkurencją do rozwiazania były kwiatowe puzzle i krzyżówka. Konkurencje intelektualne zakończyła wspólna zabawa przy muzyce , śpiewanie piosenek i pamiatkowe zdjęcia z Panią wiosną. Spotkanie zakonczyła niespodzianka od naszego Gościa. Każda grupa dostała do kącika przyrody cebulki zasadzonych żonkili , a każdy przedszkolak - mandale z symbolami wiosny do pokolorowania . Tego dnia tańcom i zabawie nie było końca.

 

  18 .03. 2016 - Korowodem za Marzanną .

W piatek starszaki z grupy V udały się na Skawiński Rynek w celu spotkania z Marzanną. Na rynku naszego miasta spotkały się dzieci ze wszystkich okolicznych przedszkoli i klas pierwszych ze szkół. Wszyscy razem wspólnie z przedstawicielami Skawińskiego Muzeum Regionalnego i słomiana kukłą - Marzanną dochowując regionalnych tradycji bawili się wesoło ; szukali ukrytych kwiatów , bawili się w berka z Marzanną , a potem śpiewając ze " Skawinianeczkami " i przygrywajacym na akordeonie skawińskim grajkiem ruszyli kolorowym korowodem nad Skawinkę aby raz na zawsze pożegnać tegoroczną zimę . Na mostku ustawiono kukłę, uczniowie i przedszkolaki odspiewały piosenki o wiośnie i wrzucono Marzannę do wody wołając- płyń do morza !!! Potem z usmiechem na buzi i kolorowymi kwiatami w rece dzieci wróciły do swoich szkół i przedszkoli.

 

     9-18.03 Warsztaty biblioteczne - Przedszkolaka podróże małe i duże - MAZOWSZE.

Pani Joasia tym razem powitała wszystkie dzieci w pieknym regionalnym stroju łowickim i zaprosiła w podróż na Mazowsze . Przedszkolaki dowiedziały sie gdzie lezy na mapie Polski Mazowsze , jakie sa jego najwieksze miasta oraz historia. I tak z piekną Łowiczanką zawitalismy do stolicy naszego państwa - Warszawy . Zobaczylismy najważniejsze miejsca i zabytki miasta. Wysłuchalismy legendy o "Warszawskiej Syrence" i zabawiliśmy się w celowanie do tarczy . Na koniec spotkania przedszkolaki mogły zobaczyć jak tańcza regionalne zespoły w strojach łowickich , a wszystkie dziewczynki miały okazje przymierzyc zapaskę.

 

   Przedszkolny  Konkurs Piosenki Zimowej

25 lutego odbył sie w naszym przedszkolu Konkurs Piosenki Zimowej . W konkursie wzięło udział 15 dzieci , wszystkie przygotowały i zaprezentowały piosenki o tematyce zimowej . Śpiewano o bałwankach, śniegu, mrozie i wesołych , zimowych zabawach . Wśród tegorocznego  repertuaru konkursowego pojawiła sie jedna piosenka w języku angielskim ( wykonał ją Szymon Tobiczyk  z oddz. III )  Każdy uczestnik konkursu był przebrany stosownie do tematu piosenki , oprócz solistów pojawiły sie dwa duety , w których wystapiły siostry. W jury tegorocznego konkursu zasiadały Panie; Agnieszka Cichocka , Agata Kowalówka oraz dyrektor przedszkola Pani Barbara Wójcik . Przedszkolaki zaprezentowały bardzo wysoki poziom artystyczny wykonywanych utworów , czym sprawiły jury nie lada kłopot. Po naradzie ogłoszono werdykt , w myśl którego :

I miejsce otrzymała  Patrycja Nazim z V grupy

II miejsce - Emilia Pałac z III grupy

III miejsce - Szymon Tobiczyk z III grupy

Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali wyróżnienia .

Serdecznie gratulujemy wszystkim dzieciom i ich rodzicom :)

Głównymi nagrodami w tegorocznym konkursie były karnety na "coś smacznego " ; za I miejsce w restauracji "Stek ", II miejsce w kawiarni "Cztery Pory Roku ", za III miejsce w pizzeri "Calzone".

 Uczestnicy  konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez: CEZSkawina, Centrum Wspierania Rodziny w Skawinie , Spółdzielnię Rolniczo-Handlową Rola w Skawinie oraz Samorządowe Przedszkole nr3. Serdecznie dziękujemy sponsorom za nagrody i organizatorkom konkursu Paniom Agnieszce Zając i Dominice Prochownik oraz Marii Repeta  za przygotowanie  i prowadzenie tak  ciekawej imprezy dla dzieci.

             Tłusty czwartek i skawińskie zapusty .

Na dziś 4 lutego przypada w tym roku "tłusty czwartek " , a więc zgodnie z tradycją na podwieczorek wszyscy zjemy tradycyjnego pączka lub faworka przygotowanego według specjalnej przedszkolnej receptury dla dzieci . W związku z dzisiejszym specjalnym dniem starszaki wezmą udział w zajęciach muzealnych o tradycjach zapustowych w dawnej Skawinie .

Bal karnawałowy w naszym przedszkolu.

1  lutego , tuż po feriach zimowych odbył się w naszym przedszkolu bal karnawałowy. Tym razem prowadzące zabrały nas do krainy indian i kowbojów. Tego dnia wszystkie przedszkolaki ubrane w piękne balowe stroje zgromadziły się ze swoimi paniami w sali oddziału V , gdzie w karnawałowo-bajkoeych dekoracjach odbywał się bal. Prowadzące Panie przebrane za indianki zaprosiły dzieci do wspólnych tańców i konkursów. Najpopularniejszy , jak na każdym balu był konkurs na najładniejszy taniec, oczywiście bardzo trudno było rozstrzygnąć ten konkurs , bo każde dziecko tańczyło pięknie . Podczas zabawy odbyła się też lekcja nauki tańca do popularnej piosenki "Chocolatte" . Wszystkie przedszkolaki szybciutko nauczyły się figur do tańca i chętnie zatańczyły do tej piosenki kilka razy w ciągu balu. Tego dnia w naszym przedszkolu było całe mnóstwo piękie ubranych księżniczek , kowbojów , rycerzy i wielu innych bajkowych postaci. Każdy strój był wymyślny , piękny i kolorowy , co zostało utrwalone na zdjęciach w naszej przedszkolnej galerii oraz indywidualnych portretach wykonanych przez profesjonalnego fotografa.

Przedszkolna wigilia .

22 grudnia w naszym przedszkolu odbyła się uroczysta wigilia Świat Bożego Narodzenia. Wszystkie dzieci wraz z opiekunkami zebrały się w sali oddziału V , gdzie obejrzały przygotowane na tę okazję jasełka w wykonaniu starszaków z grupy "Wesołe Pszczółki" . Po obejrzeniu jasełek wszystkie przedszkolaki wspólnie kolędowały do akompaniamentu pianina , na którym pięknie grała Pani Agatka . Tuż po wspólnym kolędowaniu każda grupa udała się do swojej sali , gdzie z Paniami pracującymi w oddziale składadano świateczne życzenia i dzielono się opłatkiem. Po życzeniach wszyscy zasiedli do świątecznie nakrytych stołów i spożywali wigilijny posiłek. 

 

 AGH Junior

 

W listopadzie Wesołe Kotki  zwiedziły Kopalnię Doświadczalną  w  ramach projektu edukacyjnego  AGH JUNIOR. Dzieci z zainteresowaniem  oglądały   maszyny górnicze stosowane w polskim górnictwie. Pani Agnieszka tłumaczyła  do czego wykorzystywany jest węgiel, w jaki sposób budowano kopalnię, jak drążono  i  zabezpieczano korytarze, aby były bezpieczne dla górników, pokazywała jak działają poszczególne maszyny. Dzieci dowiedziały się co to jest metan, jak wykrywa się dzisiaj ten niebezpieczny gaz       a  jak wykrywało się dawniej .Wesołe Kotki oglądały punkt  sanitarny kopalni. Zadawały  pytania na które Pani przewodnik wyczerpująco odpowiadała. Z wielkim podziwem oglądały kombajn  z głowicą drążącą , stwierdziły jednomyślnie że ta maszyna na pewno nie zmieściłaby się       w naszej sali przedszkolnej.   Następne zajęcia w ramach projektu AGH JUNIOR odbędą się w Muzeum AGH. Będą to  warsztaty pt. Dotknijmy Wszechświat. Podczas zajęć dzieci zapoznają się poprzez proste doświadczenia z takimi pojęciami jak: grawitacja, fazy Księżyca, planeta, gwiazda, galaktyka, Droga Mleczna. Wesołe Kotki będą podziwiać wystawę rzeźb ze szkła „Egzoplanety

   Gminny Konkurs Regionalny -"Tradycyjne potrawy w dawnej Skawinie".

We czwartek 26 listopada w naszym przedszkolu odbył się gminny konkurs regionalny wiedzy o Skawinie . Tematyka tegorocznego konkursu były potrawy jakie serwowały nasze babcie w dawnej Skawinie. Do Jury zaprosiliśmy  Panie ; Kazimierę Woźniak, Joannę Węgrzyn oraz przedstawicieli Skawińskiego Muzeum Regionalnego i Pania Dyrektor Barbarę Wójcik. W tej edycji konkursu udział wzięło 5 skawińskich  przedszkoli ; Przedszkole nr 1, Przedszkole nr 2, |przedszkole nr 3 , Przedszkole nr 5 oraz Przedszkole nr 6 . Konkurs był podzielony na dwie części. Pierwsza to quiz wiedzy o Skawinie - przedszkolaki układały napis, wybierały herb i pięknie odśpiewały hymn Skawiny . Potem zgadywały po odsłonietych fragmentach  znane miejsca w Skawinie oraz budynki użyteczności publicznej. Pani Asia poprowadziła mini quiz - pytania dotyczyły wiedzy i nazewnictwa związanego z naszym miastem. Kolejna część konkursu to nauka i zabawa o tematyce związanej z dawnymi potrawami. Po krótkiej pogadance i prezentacji przez Pania Beatkę eksponatów używanych dawniej do wypiekania różnych przysmaków oraz innej działalności związanej z gotowaniem i przyrządzaniem potraw ,zaproszono dzieci i wszystkie panie do staropolskiego stołu, na którym zaserwowano tradycyjne potrawy , których kazdy mógł popróbować. Po poczęstunku była niespodzianka. Pani Kazimiera, Ciocia Kazia zabrała dzieci w podróż do Dawnej Skawiny  i odczytała swoja najnowszą bajeczkę. Następnie odbyły sie kolejne konkurencje w zgadywaniu drewnianych przyborów kuchennych , degustowaniu różnych smakołyków i zgadywaniu ich nazwy oraz układaniu smakowitych warzywnych obrazków. Wszyscy świetnie się bawili , a w nagrodę otrzymali nagrody - zestawy kosmetyków dla dzieci firmy Ziaja, książeczki z dedykacją od autorki Kazimiery Woźniak , pakiety promocyjne naszego miasta od Urzedu Miasta i Gminy w Skawinie, zestawy promocyjne od LGD Bliżej Krakowa  oraz gry planszowe i niespodzianki do przedszkolnych kącików sportowych ufundowane przez Samorządowe Przedszkole nr 3 organizujące tegoroczny konkurs. Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom za nagrody , aprzedszkolakom i opiekunom za dobra zabawę. Szczególnie gorąco dziekujemy członkom Jury za poświęcony czas, cenne uwagi, usmiechy i dobre słowo. Zapraszamy za rok .

      Światowy Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu.

We środę 25 listopada w naszym przedszkolu odbyła sie uroczystość związana ze światowymi obchodami świeta pluszowych misiów. Uroczystość odbyła sie w dwóch grupach - 3-4 latków i starszaków 5-6- latków. Maluszki rozpoznawały na obrazkach znane im bajkowe misie - Kubusia Puchatka, Padingtona i Misia Uszatka. Wspólnie z paniami tańczyły i śpiewały znane im piosenki o misiach. Każde dziecko przyniosło ze soba swojego ulubionego misia i prezentowało go swoim kolegom i koleżankom. kolejną atrakcja była degustacja misiowego przysmaku- miodku. Na koniec spotkania dzieci wysłuchały fragmentow bajek o misiach z przyniesionych z Miejskiej Biblioteki książeczek.

W grupie starszaków spotkanie rozpoczęła prezentacja multimedialna pt. "Prawdziwa historia pluszowego misia". Dzieci dowiedziały się dlaczego miś jest taki popularny i kto wymyślił jego święto. Kolejną częścią spotkania były zabawy z misiem - przedszkolaki wraz ze swoimi misiami ćwiczyły przy muzyce, śpiewały i tańczyły . Rozwiązywały zagadki słowno-obrazkowe o bajkowych misiach i śpiewały z nimi bajkowe piosenki . odbył się międzygrupowy konkurs jedzenia miodu i oczywiście jego smakowita degustacja. Dzieci obejrzały krotki film o przygodach Kubusia Puchatka i w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom wysłuchały fragmentów książeczek , które przyniosły do przedszkola . Wszyscy bawili sie wesoło i zapamietaja ten dzień na długo.

19 .11.2015  Pasowanie na przedszkolaka w grupie Motylków.

We czwartek 19 listopada odbyło sie uroczyste pasowanie na przedszkolaka w oddziale VII grupie motylków. Wszystkie dzieci pieknie ubrane zaprezentowały swoje przedszkolne umiejetności . Przedszkolaki zatańczyły króciutki taniec do poznanej piosenki, powiedziały wierszyki i pieknie zaspiewały . Po wystepie Pani Dyrektor dokonała uroczystego pasowania i kazdego malucha "przemieniła " w prawdziwego dzielnego przedszkolaka. Radosci nie było końca , przedszkolaki na pamiątkę otrzymały dyplom i drobny upominek.

   Fizyka dla Smyka -  prąd elektryczny.

18 listopada odbyło sie spotkanie z cyklu "Fizyka dla smyka". Każda z grup kolejno uczestniczyła w zajęciach , których tematem był prad elektryczny. Pani prowadzaca zajęcia opowiadała i tym jak powstaja ładunki elektryczne dodatnie i ujemne jak na siebie oddziaływują. Chetne przedszkolaki uruchamiały maszynę elektrostatyczna i sprawdzały za pomocą dotyku jak działa prąd przez nią wytwarzany . Kolejne doświadczenie dotyczyło kuli plazmowej i wytwarzanych przez nia ładunków oraz możliwości ich wydostania sie na zewnatrz ze szklanego zbiornika. Zaciekawione dzieci zadawały mnóstwo pytan oraz starały sie odpowiadać na te, które zadawała prowadząca spotkanie.

 

   Warsztaty biblioteczne - "Przedszkolaka podróże,  małe i duże "- Śląsk .                                                                                             

W dniach 16-20 listopada  starsze przedszkolaki uczestniczyły w kolejnym spotkaniu bibliotecznym z cyklu "Przedszkolaka podróże małe i duże " , tym razem dzieci poznawały Śląsk. Pani Asia opowiadała o Wrocławiu i jego zabytkach, pokazała dzieciom obraz z Panoramy Racławickiej. Kolejnym miastem były Katowice i kopalnia wegla kamiennego - przedszkolaki ogladały w albumie ilustracje przedstawiające przekrój kopalni i odpowiadały na pytania związane z praca górnika. Na prezentacji multimedialnej miały mozliwość zobaczyc galowy strój górnika oraz , regionalny strój śląski i zobaczyć jak tańczy się trojaka , popularny taniec śląski. Na koniec spotkania z wielką radościa dzieci obejrzały bajkę animowaną "Przygody Bolka i Lolka w kopalni".

9.11.2015 Zajęcia Terenowe w Miasteczku Komunikacyjnym .

W poniedziałek po akademii z okazji Dnia Niepodległości wszystkie grupy starszaków udały sie na zajęcia w Skawińskim Miasteczku komunikacyjnym, gdzie najpierw odbyło sie spotkanie ze Strażniczką Miejską p. Bogusławą Wyrobą  . Przedszkolaki wspólnie z prowadzaca zajęcia przypomniały sobie podstawowe znaki drogowe i ich znaczenie . Zapoznały sie z bezpiecznymi sposobami przechodzenia przez jezdnie w miejscu oznakowanym , z sygnalizatorem , bez sygnalizatora i bez oznaczenia przejścia dla pieszych. Nastepnie pani straznik pokazała jak należy przechodzic przez strzeżony przejazd kolejowy z zaporami i zapoznała dzieci z nowym znakiem drogowym "Krzyżem św. Andrzeja ".

 

9.11.2015. Uroczysta Akademia z okazji Świeta Niepodległości.

W poniedziałek w naszym przedszkolu odbyła sie bardzo uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Starszaki z oddz. III wraz ze swoimi wychowawczyniami przygotowały na tę okazję montaz słowno-muzyczny , w trakcie którego recytowały wiersze i śpiewały pieśni patriotyczne . W trakcie uroczystości wszystkie dzieci odspiewały  , stojac na "baczność" hymn Polski i hymn Skawiny . Po zakończonej uroczystości wszystkie grupy przedszkolaków zrobiły sobie pamiatkowe zdjęcia na tle pięknej dekoracji i biało-czerwonych flag państwowych.

           

 

3.11.2015 Warsztaty biblioteczne - "Przedszkolaka podróże, stany Zjednoczone "- historia halloween.

We wtorek starszaki z oddziałów III i V uczestniczyły w warsztatach bibliotecznych. tym razem pani Asia i pani Ania zabrały przedszkolaków na spotkanie z dynią i zabawami halloween. Dzieci dowiedziały sie, ze halloween to tradycja zagraniczna i w zaden sposób nie wiąże się z naszym polskim świętem zmarłych , jak nieraz mozna to usłyszec. Halloween to wesołe zabawy w troszkę "strasznych " czarownicowych strojach ktore sa charakterystyczne dla krajów ameryki i Anglii. W bibliotece dzieciaki powitały przebrane Panie , duszki Kacperki, wesołe pajączki i czekały bardzo , bardzo ciekawe zabawy. Przedszkolaki miały możliwość samodzielnie drążyc dynię, potem wyciągały wcześniej naciete buźki i tak powstała dyniowa rodzinka lampionów - Tata Dynia, Mama Dynia i dyniowy niemowlaczek . Przy tej pracy i zabawie radości nie było końca, w drugiej sali na dzieci czekały wesołe zabawy - taniec z miotłą, spacer po gazetkowych kamieniach i niezwykle ciekawe opowiesci obu Pań.

2-3 .11.2015 Wspominamy zmarłych

W poniedziałek i wtorek starsze grupy przedszkolaków udały sie na cmentarz i pod pomnik Św. Jana Pawła II . Wychowawczynie opowiadały dzieciom historie bohaterskich żołnieży, harcerzy i innych osób , które poswieciły swoje życie w obronie ojczyzny .  Przedszkolaki mogły obejrzeć odnowione pomniki - zabytki , na których widziały plakietki z informacją , że zostały odnowione z pieniążków z kwest . Dzieci z pomoca pań zaświeciły pamiatkowe znicze na grobach , a chętne starszaki samodzielnie odmawiały modlitwę, której nauczyły się na lekcjach religii. 

16.10.2015 "Pociąg Papieski w Skawinie."

Równiez w piatek , zaraz po teatrzyku wszystkie starsze grupy przedszkolaków udały się na skawiński dworzec kolejowy , gdzie już po raz 3-ci powitały "Papieski Pociąg". Każda grupa dla przyjeżdżających pociagiem do Skwiny pasażerów przygotowała laurki i serduszka w żółto-białych kolorach , barwach papieskich. Jak co roku na dworcu ustawiono piekną i bardzo ciekawa wystawe fotografii związanych z pobytem i praca w skawinie biskupa, potem paieża Jana Pawła II. Oprócz wystawy w tym roku pieknie ozdobiono biało żółtymi flagami budynek dworca , podróznych powitali na peronie Skawiniak i Skawinianka w ludowych strojach , byli to pracownicy Muzeum Regionalnego , a dla umilenia spotkania młodzież i dzieci zaspiewały ulubione piosenki religijne Ojca Świetego. Przedszkolaki dostały na pamiatkę piekne obrazki z papieżem , na których znajduje sie różaniec . Pociąg odjechał , a my czekamy na kolejne spotkanie z podróznymi za rok.

16.10.2015 Teatrzyk "O Króliczku , który nie lubił marchewki "

 

W piątek tuż po śniadaniu w naszym przedszkolu odbył sie bardzo ciekawy teatrzyk pt. "O Króliczku , który nie lubił marchewki" . Kroliczek był chyba jedynym zwierzakiem , ktory nie lubił jeść marchewki ani żadnych innych warzyw , działo się tak  do momentu aż trafił do lekarza . Pan doktor dokładnie opowiedział Króliczkowi co czeka go jesli nie będzie zdrowo się odżywiał , wytłumaczył również dzieciom , że czasem czegoś nawet nie spróbują a mówią, że tego nie lubią . Poprosił aby tak jak Króliczek , wszystkie przedszkolaki popróbowały warzyw i owoców pod różnymi postaciami - surówek, gotowanych sałatek, zup i innych potraw . Przedstawienie i przemiana Króliczka bardzo podobała się wszystkim dzieciom.

 

W dniach 12-20.10.2015  Akcja - "Zdrowy ząbek "

W ramach realizacji projektu Akademia Zdrowego Przedszkolaka we wszystkich grupach w naszym przedszkolu odbyła sie akcja "Zdrowy Ząbek" , w trakcie której dzieci ogladały animowany film instrukatazowy Doktora Ząbka i uczyły sie prawidłowego szczotkowania zebów . Po filmie odbyły sie pogadanki na temat jak dbać o higiene jamy ustnej , jak dbać o higienę przyborów do mycia zębów i jakićh past i szczoteczek mogą do tego celu uzywac dzieci. Po pogadankach wszystkie przedszkolaki wyruszyły dumnie do łazienek , gdzie pod nadzorem swoich wychowawczyń dokładnie umyły swoje ząbki , a w nagrode otzrymały odznakę  "Dbam o ząbki ".   zapraszamy do galerii.

1.10.2015 Myszki i Pszczółki świętują Ogólnoświatowy Dzień Muzyki

 

We czwartek w sali oddziału IV spotkały sie Myszki i Pszczółki  aby wspólnie świętować Ogólnoświatowy Dzień Muzyki. Wspólne spotkanie rozpoczął koncert orkiestry Tomasza Momota pt. "Powrócmy jak za dawnych lat " podczas którego dzieci mogły obejrzec i wysłuchac polskie piosenki okresu dwudziestolecia miedzywojennego w autorskich aranżacjach . W trakcie kolejnych piosenek przedszkolaki mogły zobaczyc i posłuchac różnego rodzaju instrumentów ( skrzypiec, wiolonczeli, perkusji, pianina, saksofonów, puzonów, trąbek, gitar ) oraz solistów spiewających piekne piosenki np. "Tango Milonga " , "Ta ostatnia niedziela", "Kiedy znów zakwitna białe bzy"... w trakcie koncertu dzieci miały okazje obejrzec pary taneczne wystepujące np.  w rytmie tanga .Po koncercie przedszkolaki bawiły sie przy muzyce , dokonywały tanecznych improwizacji do znanych utworów jazzowych , rozwiazywały muzyczne zagadki oraz grały na przedszkolnych instrumentach perkusyjnych . Spotkanie zakończyło sie rozmowa na temat obejrzanego koncertu , zapamietanych instrumentach oraz przygotowaniem pytan do zawiadującego orkiestrą Pana Dyrygenta Tomasza Momota . Wspólne zabawy i rozmowy o muzyce podsumowały prace plastyczne związane z nutami i instrumentami muzycznymi .

30.09.2015    Pszczółek i Myszek zabawy czyli Dzień Chłopaka na sportowo.

We środę w grupie Myszek i Pszczółek odbył sie Dzień chłopaka . Uczcilismy ten szczególny dzień zmaganiami sportowymi . Wszystkie dzieci wzięły udział w zawodach sportowych w trakcie których rozegrano konkurencje w rzutach piłeczkami do celu, przenoszeniu i ustawianiu piłki w kole, biegu przez tor z małych obreczy , chodzeniu z woreczkiem na głowie . Wspólne spotkanie odbyło sie w ramach akcji " Przedszkole w ruchu"  i rozpoczęła je krótka pogadanka na temat znaczenia ruchu dla naszego organizmu  i gimnastyka przy muzyce i piosence "Głowa, ramiona..." , potem odbyły się wspólne konkurencje sportowe. Dzisiejszą zabawe i świeto wszystkich chłopców zakończyły wesołe tańce z balonami przy muzyce . Na zakończenie wspólnego spotkania i sportowych zmagań każde dziecko dostało różowe serduszko na pamiatke dzisiejszego spotkania .  zapraszamy do galerii.

 

     29.09.2015 Ogólnopolski Dzien Głośnego Czytania w grupie Pszczółek .

 

29 września jest obchodzony Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania . W grupie Pszczółek rozpoczęlismy ten dzień od wysłuchania bajki o małym lubianym przez dzieci żółwiku Franklinie. "Franklin wybacza swojej siostrze" to tytuł przeczytanej dzieciom książeczki przez mamę Milenki Panią Sylwię Byczek . Pani Sylwia Przeczytała przedszkolakom ciekawą opowieść o małej żółwince, która niechcacy przewróciła szklana kulę z rybką i wypuściła ją do wielkiego stawu ... historia miała ciąg dalszy w  nieodpowiednim zachowaniu starszego brata... z czasem jednak zrozumiał on , że młodsza siostra to ktos bardzo ważny  i wybaczył jej ten mały wypadek . Opowieść skończyła się szczęśliwie , a Pani Sylwia rozmawiała z dziecmi o właściwym postepowaniu z młodszym rodzeństwem . Dzień Głosnego Czytania rozpoczął w naszej grupie kontynuacje "Poranków z książką " . Serdecznie dziekujemy Pani Sylwii i zapraszamy do czytania przedszkolakom innych Rodziców, Dziadków, Babcie lub chetne ciocie.  zapraszamy do galerii..

 

 

29.09.2015   Wycieczka na Wawel przedszkolaków z gr. III

"Wesołe Kotki" wzięły udział w ciekawej wycieczce do Krakowa. Dzieci odwiedziły Wawel, gdzie poznawały historię, legendy i architekturę Wzgórza Wawelskiego. Przedszkolaki w królewskich komnatach II piętra uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych. W każdej komnacie miały okazję podziwiać dawne meble, sprzęty, obrazy i słynne wawelskie arrasy .Pani Przewodnik opowiedziała w sposób bardzo interesujący legendy wawelskie np. "O Stańczyku, który z królem żartował", "O dzwonie "Zygmunt", "O głowach wawelskich" i „O smoku wawelskim”. Na zakończenie spotkania dzieci rysowały ilustrację do wybranej legendy. Po opuszczeniu królewskich komnat Kotki udały się na zwiedzanie arkadowego dziedzińca Wawelu, następnie do Katedry Wawelskiej, gdzie odwiedziły grób Władysława Warneńczyka, Władysława II Jagiełło i św. Stanisława. W podziemiach Katedry w skupieniu i ciszy stanęły przy grobie Józefa Piłsudskiego i pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. Wysłuchały krótkich informacji o polskich patriotach. Na zakończenie wycieczki krętymi schodami po 135 stopniach, Kotki zeszły do Smoczej Jamy. Wrażenia i emocje były ogromne. W drodze powrotnej dzieci podeszły do pomnika psa. Były wzruszone historią o najwierniejszym psie Dżoku przyjacielu człowieka. Kotki jednomyślnie stwierdziły, że na pewno wrócą na Wzgórze Wawelskie ,aby poznawać historię Polski.

 

 

 

21-28.09. 2015  Przedszkolaka podróze małe i duże - "Tatry i Podhale "

W dniach od 21 do 28 wrzesnia starszaki i średniaki z naszego przedszkola wzięły udział w warsztatach bibliotecznych o tematyce polskich Tatr i Podhala. Pani Joasia interesujaco opowiadała dzieciom o góralskim stroju , kulturze i zwyczajach panujących w górach . Dzieci obejrzały prezentacje multimedialną  o Podhalu  i Tatrach , uczestniczyły w zabawach związanych tematycznie z wycieczką w góry , bezpieczeństwie podczas spacerów i wspinaczek wysokogórskich . Poznały góralskie tańce i przyspiewki , wysłuchały opowieści o Janosiku zbójniku ze Słowacji . Dziekujemy za miłe i ciekawe spotkanie z naszymi polskimi górami i ich mieszkańcami.  zapraszamy do galerii...

 

 

25.09.2015 Powitanie jesieni w grupach starszaków.

W piatek w sali oddziału V spotkały się najstarsze grupy przedszkolaków -Pszczółki, Myszki i Kotki . Podczas spotkania Kotki zaprezentowały inscenizacje wiersza "Na straganie" . Wszystkie dzieci poznały maskotke krasnala Radka, który opowiedział dziwna historie o ptaszkach , które nie przyszły na jego urodzinowa ucztę , jak sie później okazało powodem było nadejście jesieni i odlot ptaków do ciepłych krajów. Pani jesień wyjasniła dzieciom dlaczego tak sie dzieje i przyniosła różne dary - kosz warzyw i owoców, kosz orzechów i kasztanów, piękne grzyby i kwitnące wrzosy. Wtrakcie spotkania dzieci rozwiązywały zagadki , odbyła się gimnastyka z liściem, oraz zabawy przy muzyce. W trakcie matematycznych zabaw powstało hasło przewodnie imprezy - DZIECI WITAJĄ JESIEŃ. Na koniec spotkania p. Renia w imieniu Pani Jesieni wreczyła kazdej grupie piękny wrzos do kącika przyrody i wielki kosz orzechów oraz szablon sukni dla Pani Jesieni do zaprojektowania i ozdobienia przez dzieci .

zapraszamy do galerii...

 

22.09.2015 Pszczółki świętują Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.

We wtorek starszaki z oddziału V -Pszczółki uroczyście świetowały juz 3-ci raz obchodzony Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka . W tym szczególnym dla dzieci dniu odbyl sie wewnątrzgrupowy konkurs pt. "Jestem przedszkolakiem - potrafię ". Grupa została podzielona losowo na dwa zespoły i wesoło sie bawiła- rozwiązywano obrazkowe zagadki , układano Kodeks Przedszkolaka, opowiadano o zwierzetach , spiewano piosenki . Jako podsumowanie wesołego dnia odbył sie konkurs tańca z balonami . Po policzeniu punktów okazało się, że oba zespoły zdobyły ich taka sama sumę. Wszystkie dzieci otrzymały odznakę "Super Przedszkolaka" . W tym dniu wesołej zabawie i tańcom nie było końca, tegoroczny Dzień Przedszkolaka upłynął w miłej i bardzo wesołej atmosferze .... po naszej przedszkolnej imprezie napisaliśmy informację do czasopisma "Przedszkolne ABC " i dostalismy wyróżnienie w postaci notatki ze zdjęciami na fanpage' u czasopisma i piekny dyplom , który wisi w naszym przedszkolu .  Zapraszamy do galerii.

 

21.09.2015  Wyprawa- Poprawa czyli jak przedszkolaki sprzatają świat.

 

W poniedziałek wszystkie starszaki z naszego przedszkola uczestniczyły w akcji "Sprzatanie świata". W tym roku przedsięwziecie odbyło sie pod hasłem "WYPRAWA-POPRAWA". Przedszkolaki w rękawiczkach na rękach , z workami na śmieci i usmiechem na buziach wyruszyły na pierwszy w tym roku ekologiczny patrol podczas , którego sprzątały pobliski Park Miejski  i okolice Skawinskich Błoń. Okazało sie, że nasze okoliczne zieleńce w tym roku sa dość czyste i zadbane, przedszkolakom udało sie zebrać niewiele  śmieci w postaci rzuconych na trawę papierków po słodyczach i kilku szklanych butelek. W trakcie patrolowania parku dzieci zatrzymały się na chwilę nad starorzeczem Skawinki , gdzie z zaciekawieniem oglądały calkiem spore stadko pływających dzikich kaczek. Nastepnie patrol obszedł Błonia i na koniec , kiedy wyrzucono do śmietnika wyzbierane śmieci , zdjeto rekawice , wszystkie przedszkolaki pobiegły z radością na pobliska łączke , gdzie na pięknej i czystej trawie biegały i wesoło się bawiły .   Zapraszamy do galerii.

  

Podjęcie współpracy ze Skawińską Miejską Biblioteką Publiczną.

W dniach 21- 24 wrzesień ( zgodnie z wczesniej ustalonym harmonogramem) średniaki i starszaki z naszego przedszkola bedą brały udział w warsztatach bibliotecznych pt. "PRZEDSZKOLAKA PODRÓŻE MAŁE I DUŻE" .Celem proponowanych w roku szkolnym 2015/2016 zajęć jest zapoznanie dzieci z kulturą i obyczajami różnych regionów Polski. Tematem pierwszego spotkania jest region Podhala i Podkarpacia. Serdecznie dziekujemy za zaproszenie naszego przedszkola do udziału w bardzo ciekawych i niezwykle interesujaco dla dzieci prowadzonych warsztatach .  Życzymy udanej współpracy i wiele radości .

 

    Kontynuacja współpracy z MultiCentrum.

Już od poczatku września nasze przedszkole kontynuuje współpracę ze Skawińskim MultiCentrum . W kolejne czwartkowe dopołudnia według ustalonego grafiku kolejne grupy przedszkolaków uczestniczą w przygotowywanych dla dzieci zajęciach z różnorodnych dziedzin nauki , kultury i sportu. Dziekujemy za zaproszenia i przygotowane dla nas zajęcia i życzymy owocnej współpracy w bieżącym roku przedszkolnym.

   18.09.2015  Wycieczka do lasu w Radziszowie.

 

W piatek wszystkie starszaki i sredniaki z naszego przedszkola wyjechały na wycieczke do pobliskiego lasu w Radziszowie. W trakcie wycieczki dzieci poznały zasady bezpiecznego zachowania sie w lesie , przypomniały sobie o tym , że las to dom zwierząt więc trzeba byc w nim cicho bo mozna spotkać i usłyszeć jego mieszkanców . Dzieci podczas spaceru miały okazję zobaczyć czarną wiewiórkę, male i duże żaby i  dzięcioła . W trakcie spaceru ,  leśna droga  wiodla zielonym szlakiem , ktorego oznaczenia przedszkolaki odczytywały na drzewach.Na znanej starszym przedszkolakom polance zatrzymalismy sie na piknik , podczas którego dzieci na kocykach zajadały smaczne i zdrowe ryżowe wafelki i piły wode mineralną. Jak przystało na dobrze wychowane przedszkolaki wszystkie śmieci spakowalismy do woreczka i zabralismy ze soba do przedszkola, gdzie trafiły do śmietnika.  Spacerując po lesie dzieci ogladały różne gatunki drzew, znane nazywały , nieznane oglądały i poznawały ich cechy charakterystyczne , miały okazje zobaczyć jak oznaczone w lesie jest miejsce na "Leśną szkółkę" i  co to takiego . W trakcie zabaw dydaktycznych starszaki wykonały "wizytówki" kory wybranych drzew , zebrały gałązki, liscie i inne skarby do przedszkolnych kącików przyrody. Starszaki z V oddziału swoimi leśnymi skarbami podzieliły się z maluszkami z oddziałów II i VII , aby i one mogły mieć lesne skarby w kaciku przyrody . Wszyscy zmęczeni i bardzo zadowoleni wrócili do przedszkola , gdzie czekał zjedzony z wielkim apetytem obiad .

Zapraszamy do galerii ..

 

  11.09.2015  Konkurs wiedzy "Jestem przedszkolakiem - wiem jak być bezpiecznym "

 

W piątek w sali oddziału V spotkały sie starszaki z grup "Myszek" i "Pszczółek"  , ktre wzięły udział  w konkursie wiedzy o bezpieczeństwie i ruchu drogowym.  Konkurs był formą podsumowania i utrwalenia zdobytych wiadomości i umiejętności dzieci w trakcie realizowanych w ciągu tygodnia zajęć z zakresu komunikacji drogowej . W trakcie konkursu przedszkolaki rozwiązywały zagadki słowno-obrazkowe , słuchowe , wypowiadały się na temat scenek sytuacyjnych prezentowanych  na planszach . Brały udział w zabawach i grach ruchowych . Odpowiadały na pytania mini quizu wiedzy o bezpiecznym poruszaniu się wzdłuz jezdni i przechodzeniu przez nią w miejscach z sygnalizatorem świetlnym i bez niego. Każda poprawna odpowiedź była punktowana , po podsumowaniu punktów okazało się , że jest remis . Obie grupy poprawnie odpowiedziały na wszystkie zadawane pytania . Nagroda w konkursie były kolorowanki i pamiatkowe dyplomy dla grup  oraz wspólna zabawa z wykorzystaniem przedszkolnego zestawu "Autochodzik" .  Zapraszamy do galerii...