• Historia przedszkola

        • Historia powstania Przedszkola nr 3 w Skawinie oraz jego działalność.

           

              Koniec lat 60-tych to okres, kiedy skawińska oświata przeżywała ogromne rozterki, były one spowodowane nieustającą ciasnotą w pomieszczeniach szkolnych lub ich brakiem, a ciągłym napływem do szkół i przedszkoli nowych dzieci. Te trudne warunki przyczyniły się do założenia w Skawinie przedszkola nr 3. Powstało ono w marcu 1967 roku w tzw. Domu Robotniczym. Budynek ten został zbudowany z funduszu Komitetu Polskiej Partii Socjalistycznej w Skawinie w 1932 roku, to w nim mieściła się do roku 1939 PPS.

               Podczas wojny budynek był zajęty przez okupantów, znajdowała się w nim siedziba oficerska, dlatego też po wyzwoleniu  w 1945 roku kiedy odzyskano go powtórnie, nie wymagał zbyt dużego remontu. Z tego powodu znalazły w nim swoje biura : Komitet Miejski Polskiej Partii Robotniczej, Polskie Towarzystwo Turystyczno- Krajoznawcze i  Liga Kobiet .

          W drugiej jego części znalazły się pomieszczenia dla Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej, Związku Młodzieży Socjalistycznej, ZBOWIDU, Ligi Ochrony Kraju oraz Szkolnej Świetlicy Dziecięcej. Z powodu dokuczliwie panującej tu ciasnoty i usytuowania budynku poza centrum miasta w roku 1965 zrodził się pomysł zaadaptowania tych pomieszczeń na przedszkole.

              Już pod koniec 1964 roku przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej- Mieczysław Godawa wraz z I sekretarzem Komitetu Miejskiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej- Tadeuszem Krupą podjęli wspólne działania adaptacyjne.

              Od samego początku inwestorem tego przedsięwzięcia był Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych, a wykonawcą- Miejskie przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.

              Po przeszło 2 latach prac remontowych, przygotowań i dostosowaniu urządzeń do ówczesnych wymogów ministerialnych oraz możliwości małych dzieci, oddano budynek do użytku przedszkolaków.

              Uroczyste otwarcie i wręczenie kluczy do nowego budynku przedszkola miało miejsce 1 marca 1967 roku o godzinie 14.00. Kierowniczką nowootwartego Przedszkola nr 3 w Skawinie została pani Czesława Wójcik-osoba młoda, energiczna, bardzo pracowita i entuzjastycznie nastawiona do powierzonych jej obowiązków.

              Przecięcia wstęgi dokonał I Sekretarz Komitetu Miejskiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej-  Tadeusz Krupa. Gościem honorowym uroczystości otwarcia nowego przedszkola był Podinspektor Szkolny Ignacy Chyży, przedstawiciel Wydziału Oświaty Ministerstwa Kultury.

              Nowo otwarta placówka zapewniała wychowującym się w niej przedszkolakom bardzo dobre warunki. Odpowiednio wykształcone i przygotowane do pracy z dziećmi nauczycielki zapewniały całodzienną, fachową opiekę, a kucharki smaczne i zdrowe, domowe wyżywienie.

              Dwa lata później w roku 1969 przedszkole wygospodarowało, kosztem gabinetu kierowniczki i izolatki, jeszcze jedną salę i znalazło się miejsce na kolejny, trzeci odział. Fachowa opieka zarówno dydaktyczna jak i wychowawcza cały czas była utrzymywana na wysokim poziomie, co potwierdzały notatki i protokoły wizytujących przedszkole inspektorów. Przedszkole nr 3 w Skawinie było placówką, którą inspektorzy z Kuratorium Oświaty pokazywali zagranicznym delegacjom.

              Jedną z pierwszych i ważniejszych dla istnienia skawińskiego Przedszkola   nr 3 była wizytacja mająca miejsce 22. stycznia 1969 r.. Wówczas to przedszkole zostało wizytowane przez przedstawicieli Kuratorium Krakowskiego Okręgu Szkolnego z towarzysz naczelnik Janiną Bulińską oraz pierwszą delegacją zagraniczną z Czechosłowackiego Ministerstwa Oświaty oraz krakowskie władze powiatowe.

              Rok szkolny 1976/1977 obfitował w liczne imprezy organizowane przez te cztery placówki wspólnie. Uczniowie Technikum Elektrycznego omijali maluchom pobyt w przedszkolu, wystawiając dla nich sztuki i przedstawienia z udziałem aktorów oraz kukiełek zrobionych przez nich własnoręcznie.

              Ten sam rok szkolny przyniósł kadrze przedszkola sporo emocji, gdyż opuszczające przedszkole straszaki jako pierwsze podejmowały naukę w dziesięcioletniej szkole podstawowej.

              Początek lat osiemdziesiątych to czas zmiany na lepsze, pod koniec sierpnia podpisano porozumienie ze strajkującymi a rządem Polskie Rzeczpospolitej Ludowej. Powołano „Solidarność” jako niezależny i samorządny związek zawodowy, co przyniosło zmiany także w przedszkolu. Kolejny przełom dla przedszkola nastąpił w roku 1985. Był to okres burzliwych zmian brakowało pieniędzy niemal na wszystko, jedynym sposobem wyjścia okazała się  intensywna współpraca i wzajemna pomoc nauczycieli i rodziców przedszkolaków. Działania te zaowocowały dobudowaniem nowego budynku przedszkola.

              26 czerwca odbyło się uroczyste otwarcie nowej części przedszkola, którego dokonała pani Starszy Wizytator mgr Janina Sławiec.

              Tuż po inauguracji już w nowej części budynku odbyła się uroczysta akademia z udziałem przedszkolaków. Podczas uroczystości dzieci złożyły kwiaty na ręce przedstawicieli inwestycji, przedstawiły krótki program artystyczny w trakcie, którego serdecznie dziękowały wszystkim za włożony w rozbudowę przedszkola trud i czas.

           

           

          „...Dziękujemy wszystkim tym, którzy się trudzili budując to przedszkole w tak wielkim mozole. Tym, co projektowali tym, co budowali i tym co pieniążki dawali na to całe budowanie i wyposażenie, na mebelki, na dywany, na zasłony, firaneczki i na śliczne zabaweczki. I powstało piękne, prześliczne przedszkole, abyśmy się tu wesoło bawili i uczyli w mozole. A kto najwięcej się trudził i pracował? Pan Kurator Kozłowski, gdy był inspektorem zaczął tę budowę wykopując dołek. Pan Dyrektor Radomski, gdy zaczął w ZEASIE swoje gospodarowanie, wspólnie z naszą Panią Dyrektor podjął się skończyć to zadanie. Pani Irlikowa hojną rękę miała i na różne rzeczy pieniążki dawała. Pan Inspektor Gurba i Pani V-ce Inspektor Piwowarczyk bacznie pilnowali czy wszystko w porządku czy mur się nie wali. Także Sekretarz Partii żywo się interesował, czy w terminie się skończy ta nasza budowa. Dobiega do końca lecz nie jest skończone, dla nowej Pani Dyrektor zadanie wytyczone. Wykończyć, urządzić, troszkę doszlifować, ogródek ogrodzić brodzik wybudować. My dziś przyrzekamy to wszystko szanować, pilnie się uczyć i dzielnie pracować.”

           

              Tak natomiast brzmiały podziękowania w ustach pani dyrektor, która tym sukcesem-powiększonym budynkiem z jasnymi, przestrzennymi salami kompletnie wyposażonymi w nowe mebelki, leżaczki i całe mnóstwo zabawek-zakończyła pracę na dotychczas piastowanym stanowisku.

              Nowy rok szkolny 1985/1986 przedszkolaki z „Trójki” rozpoczęły wraz z nową Panią Dyrektor-mgr Barbarą Wójcik córką, pani Czesławy.

              Nowa kierowniczka oferowała swoim podopiecznym pełen komfort, fachową opiekę, wykształconych i odpowiednio przygotowanych pedagogów, przyjaznych i uśmiechniętych pracowników obsługi, domowe obiady oraz co najważniejsze, cztery nowe sale dla dzieci. Przedszkole nr 3 było teraz dobrze i bezpiecznie zlokalizowane, z dala od głównej drogi, w pobliżu zadrzewionego i dość rozległego parku miejskiego, posiadało własny ogród z dużym placem zabaw, dużą ilością sprzętów rekreacyjnych dla dzieci oraz własnym niewielkim ogródkiem warzywno-kwiatowym . To wszystko plus nowy budynek stanowiło i stanowi po dziś dzień nie lada ofertę dla nowoprzybyłych przedszkolaków i ich rodziców. Rok później, w dniu 30 września przedszkole miało przyjemność gościć delegację niemieckich pedagogów z Lipska. Koledzy z Niemiec bardzo sobie upodobali skawińskie Przedszkole nr 3, wystawiając mu bardzo dobrą opinię, podpatrywali jak Polacy pracują z małymi dziećmi oraz oceniali efekty tej pracy.

              Wydarzenie to było dość ważne dla przedszkola ponieważ zyskało ono uznanie nie tylko w oczach obcokrajowców ale też towarzyszących im przedstawicieli władz oświatowych i politycznych z Krakowa i Skawiny.

              Kolejnego dnia ukazały się notatki prasowe oraz Telewizja Kraków wyemitowała felieton na temat wizyty pedagogów z Lipska w Przedszkolu nr 3 w Skawinie. Dzięki temu „Trójka” zyskała pozytywną opinię pedagogiczno-wychowawczą oraz zasłużony rozgłos w środowisku.

              Koniec lat osiemdziesiątych przynosił tej placówce same sukcesy, nie były one odnoszone bez powodu ale uzyskane wieloma godzinami ciężkiej pracy Pani Dyrektor Wójcik oraz całej kadry pedagogicznej przedszkola.

              Sponsorzy oraz opiekunowie Przedszkola nie szczędzili na niczym myśląc o swoich podopiecznych. Skawińskimi przedszkolakami opiekowali się Elektrownia i Szamotownia oraz szereg innych, mniejszych zakładów przemysłowych istniejących na terenie miasta.

              U progu lat dziewięćdziesiątych zorganizowano jeszcze jeden oddział dla dzieci 6-letnich, które podlegały już obowiązkowi szkolnemu-była to tzw. „pięciogodzinna zerówka”.

              Taki stan przedszkola przetrwał do dziś, pięć oddziałów, dobrze wykwalifikowana kadra pedagogiczna, życzliwy personel obsługowy oraz niezastąpiona na tym stanowisku Pani Dyrektor mgr Barbara Wójcik.

              II połowa lat dziewięćdziesiątych to czas aktywnego włączania się społeczności przedszkola w życie środowiska, obchody świąt, rocznic nie tylko przedszkolnych, ale także miejskich, wojewódzkich, czy tez ogólnopolskich. Wówczas to zrodziło się wiele tradycji kultywowanych po dziś dzień.

           

                                                                                                              Zebrała i opracowała
                                                                                                             Renata Pięta

           



           

    • Kontakty

      • Przedszkole Samorządowe Nr 3 w Skawinie
      • 12-276-16-02
      • Przedszkole Samorządowe Nr 3 ul. Niepodległości 7 32-050 Skawina 32-050 Skawina Poland
      • Paweł Chochół, tel.: 606487587 email.: iodo@gminaskawina.pl
      • dla rodziców : przedszkole3skawina@gmail.com
    • Logowanie